Հոկտեմբերի 3-ին ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի  նախագահ Մհեր Շահգելդյանն ընդունեց «Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոն» ՀԿ – նախագահ Գեորգի Վանյանին,Վրաստանի «ՌԵ» ստուդիայի տնօրեն Մամուկա Կուպարաձեին, ադրբեջանական «Ադրբեջանն այսօր» օրաթերթի լրագրող, գրող հրապարակախոս Սեյմուր Նովրուզօղլուն, ովքեր Հայաստանում են գտնվում«Հարավկովկասյան ինտեգրացիա-այլընտրանքային մեկնարկ» ծրագրի շրջանակներում:
Ներկայացնելով իրենց ծրագրի նպատակները, հյուրերը նշեցին, որիրենց նպատակն է հասարակական կազմակերպությունների, անհատների միջոցով ակտիվացնել շփումները տարածաշրջանի երկրներում, երկխոսություն ծավալել առկա խնդիրների շուրջ, նպաստել տարածաշրջանի հակամարտությունների կարգավորմանը նաեւժողովրդական դիվանագիտության միջոցով:Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի 10 մարզերում կազմակերպվել են կոնֆերանսներ, սեմինարներ, հանդիպումներ, «Հայաստան-Վրաստան-Ադրբեջան` միասին» երիտասարդ նկարիչների ցուցահանդես, նկարահանվել են «Ղարաբաղ» վրաց-աբխազական ֆիլմը, եւ «Հայաստան» ֆիլմը, որոնք առաջիկայում կցուցադրվեն նաեւԱդրբեջանում: «Հայաստան» ֆիլմի նկարահանումներին մասնակցել է նաեւ ադրբեջանցի լրագրող: Նոյեմբերին Երեւանում կանցկացվի ջազ փառատոն, որին կմասնակցեն երաժիշտներ Հայաստանից, Վրաստանից, Ադրբեջանից,Ղարաբաղից, Աբխազիայից, Օսեթիայից: Հյուրերը  խնդրեցին  իրենց շնորհակալությունը փոխանցել ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանին` ռեգիոնալ կոնֆերանսի անցկացմանն ու տարածաշրջանային համագործակցությանն աջակցելու համար:
Պարոն Շահգելդյանը ողջունեց ծրագրի իրականացումը` հակամարտությունների կարգավորման առումով կարեւոր դեր վերապահելովհասարակական կազմակերպություններին, ժողովրդական դիվանագիտությանը: Այս համատեքստում կարեւորվեց նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության նշանակությունը:
ՀՀ Ազգային ժողովի` հոկտեմբերի 3-ի հերթական քառօրյա նիստերն սկսվեցին նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգերի հաստատումով, այնուհետեւ ԱԺ պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունեցին նախորդ նիստում քննարկված 10 օրենքի նախագծեր եւ 11 միջազգային պայմանագրեր:Ազգային ժողովը քննարկեց ՀՀ կառավարության եւ ԱԺ պատգ...

3 октября председатель Постоянной комиссии НС по обороне, нацбезопасности и внутренним делам  Мгер Шахгельдян принял председателя общественной организации “Кавказский центр миротворческих инициатив” Георгия Ваняна, директора студии “РЕ” Грузии   Мамуку Купарадзе, журналиста азербайджанской газеты “Азербайджан сегодня”,писателя-публициста Сеймура Новрузоглы, находящихся в Армении в рамках программы “Южнокавказская интеграция – альтернативный старт”.
Представляя свою программу, гости отметили, что их цель – активизировать контакты в странах региона посредством общественных организаций, отдельных личностей, построить диалог вокруг существующих проблем, способствовать урегулированию региональных конфликтов  также с помощью народной дипломатии В рамках программы в 10 областях Армении организованы конференции, семинары, встречи,   выставка молодых художников “Армения – Грузия – Азербайджан – вместе”,  снят грузинско-абхазский фильм “Карабах” и фильм “Армения”, которые в предстоящее время будут  показаны и в Азербайджане. В съемках фильма “Армения” участвовал также азербайджанский журналист. В ноябре в Ереване будет проведен джаз-фестиваль, в котором будут участвовать музыканты из Армении, Грузии, Азербайджана, Карабаха, Абхазии, Осетии. Гости просили передать свою благодарность Председателю НС Артуру Багдасаряну за проведение региональной конференции и поддержку  регионального сотрудничества.
Г-н Шахгельдян приветствовал осуществление программы, признавая за общественными организациями, народной дипломатией важную роль в плане урегулирования конфликтов. В этом контексте было признано важным также значение парламентской дипломатии.
3 октября очередные четырехдневные заседания НС РА начались с утверждения повесток дня сессии и четырехдневных заседаний, затем депутаты НС голосованием приняли обсужденные на предыдущем заседании 10 проектов законов и 11 международных договоров.НС обсудило во втором чтении представленный Правительс...