ՀՀ Ազգային ժողովի` հոկտեմբերի 3-ի հերթական քառօրյա նիստերն սկսվեցին նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգերի հաստատումով, այնուհետեւ ԱԺ պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունեցին նախորդ նիստում քննարկված 10 օրենքի նախագծեր եւ 11 միջազգային պայմանագրեր:
Ազգային ժողովը քննարկեց ՀՀ կառավարության եւ ԱԺ պատգամավորներ Արթուր Բաղդասարյանի, Սամվել Բալասանյանի, Գալուստ Սահակյանի եւ Լեւոն Մկրտչյանի կողմից երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Պետական նպաստների մասին» օրինագիծը: Հիմնական զեկուցողը` ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Աղվան Վարդանյանը, գոհունակությամբ նշեց, որ ներկայացված եւ քննարկվելիք սոցիալական ոլորտին վերաբերող օրինագծերը բխում են կոալիցիայի եւ ՀՀ կառավարության որդեգրած սոցիալական ոլորտի առաջնահերթության քաղաքականությունից: Նա տեղեկացրեց, որ առաջին ընթերցումից հետո կատարված առաջարկությունների հաշվառումով օրինագիծը բարելավվել է` միաժամանակ հիշեցնելով, որ օրենքի համահեղինակ պատգամավորների` նախկինում ներկայացրած «Բազմազավակ ընտանիքների պետական աջակցության մասին» օրինագծի դրույթները ՀՀ կառավարությունն ընդունել է եւ փոխադարձ համաձայնությամբ դրանք ներառվել են միացյալ նախագծում:
ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական տեսակետը ներկայացրեց ԱԺ պատգամավոր Մնացական Պետրոսյանը` տեղեկացնելով, որ հանձնաժողովը օրինագծի վերաբերյալ 12 առաջարկություն է արել, որոնցից չի ընդունվել միայն մեկը:
«Օրինաց երկիր» խմբակցության տեսակետը ներկայացնող ԱԺ պատգամավոր Մհեր Շահգելդյանը եւ խմբակցության ղեկավար Սամվել Բալասանյանը օրինագիծը ազգային անվտանգության եւ զարգացման առումով բարձր գնահատեցին, քանի որ նրա դերը ծնելիության բարձրացման եւ երիտասա րդ ընտանիքների ամրապնդման առումով շատ մեծ է: Բանախոսները պատգամավորների ուշադրությունը հրավիրեցին ընտանիքի անապահովության աստիճանը գնահատող դրույթի վրա` նրա ճիշտ կիրառությունը համարելով անապահով ընտանիքների արդար ընտրության կարեւոր պայման:
«Արդարություն» խմբակցության քարտուղար Վիկտոր Դալլաքյանը նկատեց, որ ընտանեկան նպաստի գումարի չափը փոքր է եւ առաջարկեց այն բարձրացնել ոչ թե մի քանի հազար դրամով, այլ գոնե հասցնել կենսապահովման նվազագույն զամբյուղի 70 տոկոսին:
Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի կարծիքով` քաղաքական առաջնահերթություններից պետք է կարեւորվի սոցիալական ոլորտին վերաբերող օրենքների ընդունումը: Պարոն Բաղդասարյանը մտահոգություն հայտնեց Հայաստանում դեմոգրաֆիական իրավիճակի, ծնելիության ցածր մակարդակի համար եւ համոզմունք հայտնեց, որ պետության առաջնահերթ խնդիրներ ից մեկը պետք է լինի ֆինանսական աջակցությամբ ծնելիության խթանումը: Քննարկվող նախագիծը երեխայի ծննդյան միանվագ, մինչեւ 2 տարեկան երեխայի խնամքի նպաստներ է նախատեսում, սահմանում երեխայի առաջին դասարան ընդունվելու միանվագ օգնություն, որոնց չափը երկրի զարգացմանը զուգընթաց աստիճանաբար պետք է ավելացնել: Ամենակարեւորը, ըստ բանախոսի, հույսն է, որին միտված քայլեր պետք է արվեն, իսկ գումար կարելի է գտնել կաշառակերության եւ անօրինականության դեմ պայքարելով: Պարոն Բաղդասարյանն առաջարկեց պետական նպաստ ստանալու համար սխալ տեղեկություններ ներկայացնելու համար ոչ թե 6 ամիս նպաստ չվճարել, այլ հնարավորություն ստեղծել, որ սոցիալական աշխատողը օպերատիվ կերպով շտկում կատարի, հիշեցնի նպաստառու ընտանիքի ներկայացուցչին սխալի մասին, հետո միայն կիրառվի համապատասխան դրույթը:
Եզրափակիչ ելույթում ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Աղվան Վարդ անյանը, ի պատասխան պարոն Բաղդասարյանի առաջարկության, հավաստիացրեց, որ այս կարգի հարաբերությունները կկարգավորվեն կառավարության համապատասխան որոշումով: Անդրադառնալով ընտանեկան նպաստը կենսապահովման նվազագույն զամբյուղի 70 տոկոսի չափով սահմանելու` Վիկտոր Դալլաքյանի առաջարկությանը` պարոն Վարդանյանը նկատեց, որ նպաստների բարձրացման դեպքում այն կկազմի մոտ 60 տոկոսը, որը բյուջեի ավելացման հետ աստիճանաբար կբարձրանա: Նա տեղեկացրեց նաեւ, որ երեխայի ծննդյան դեպքում միանվագ 35 հազար դրամ է նախատեսվում, իսկ անապահով ընտանիքում ծնունդ լինելու դեպքում ավելանում է եւս 35 հազար դրամով, առաջին դասարան հաճախող երեխային տրվում է 20 հազար դրամ, որը երկրի տնտեսական աճի պարագայում աստիճանաբար կբարձրանա:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր մաքսային պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Կարեն Մաթեւոսյանը ներկայացրեց «Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, որը մաքսանենգությունը կանխելու եւ մաքսային վերահսկողությունը ա րդյունավետ դարձնելու համար լրացուցիչ պատժամիջոցներ է նախատեսում: Այս նախագծով փակվում է   հանցագործություն կատարելու համար անտեսված սողանցքը, որը հնարավորություն էր տալիս մաքսանենգին թանկ ապրանք ներկրել երկիր` մուծելով հարյուրապատիկ  պակաս տուգանք. այս փոփոխությամբ բռնագրավվում են նաեւ մաքսանենգության առարկաները:
Քննարկվեց ԱԺ պատգամավորներ Տիգրան Թորոսյանի եւ Արարատ Մալխասյանի հեղինակած «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, որը հեղինակակից Արարատ Մալխասյանի գնահատմամբ` համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին եւ զգալիորեն ազատականացված է Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկությունների հաշվառումով:
Հարցի վերաբերյալ «Արդարություն» խմբակցության դիրքորոշումը ներկայացրեց Վիկտոր Դալլաքյանը` առաջարկելով նախագծից հանել երկու դրույթ, որոնցից առաջինով լիազոր մարմինը կարող է հրապարակային միջոցառումների անցկացու մը արգելել հանրապետության նախագահի նստավայրից այնպիսի հեռավորության վրա, որը ոստիկանությունն անհրաժեշտ կհամարի անվտանգության նկատառումներով, երկրորդով կարող է սահմանափակել անժամկետ խաղաղ երթը: Պարոն Դալլաքյանի գնահատմամբ` այս մոտեցումներով արգելք է դրվում Սահմանադրությամբ նախատեսված ազատ երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին դրույթի վրա:
Քննարկվեց  ԱԺ պատգամավորներ Վահան Հովհաննիսյանի, Հրայր Կարապետյանի, Արամայիս Գրիգորյանի, Լեւոն Մկրտչյանի եւ Մհեր Շահգելդյանի ներկայացրած «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայության չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը: Նախագծի մի շարք դրույթներ համապատասխանեցվել են «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջներին, հանվել է այն դրույթը, որը վերաբերում է նախկինում դատապարտված լինելու կապակցությամբ զինվորական ծառայության զորակոչի ոչ ենթակա քաղաքացիներին, քանի որ նրանք ոչ թե ձեռք են բերում զորակոչից տարկետման իրավունք, այլ, հաշվի առնելով կատարած արարքի ծանրությունը, չեն զորակոչվում: Սահմանվել են նաեւ պահեստազորի սպաների վճարներ մուծելու կարգն ու պայմանները, կարգավորվել են վճարների մուտքագրման եւ օգտագործման հետ կապված հարաբերությունները:
ԱԺ պատգամավորները քննարկեցին նաեւ երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Քաղաքացիական ծառայողների վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Արժեթղթերի շուկայի կարգավորման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Սոցիալական աջակցության մասին», «Ժամանակավոր անաշխատունակության դեպքերում  պարտադիր սոցիալական ապահովագրության մասին», «Տեխնիկական անվտանգության ապահովման պետական կարգավորման մասին», «Բնակչության զբաղվածության եւ գործազրկության դեպքում սոցիալական պաշտպանության մասին», «ՀՀ անտառային օրենսգիրք», «Անասնաբուժության մասին», «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին»,  երրորդ ընթերցման ներկայացված «Փաստաթղթերի (վավերագրերի) պարտադիր օրինակի մասին» եւ «Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծեր:

3 октября очередные четырехдневные заседания НС РА начались с утверждения повесток дня сессии и четырехдневных заседаний, затем депутаты НС голосованием приняли обсужденные на предыдущем заседании 10 проектов законов и 11 международных договоров.
НС обсудило во втором чтении представленный Правительством РА и депутатами Артуром Багдасаряном, Самвелом Баласаняном, Галустом Саакяном и Левоном Мкртчяном законопроект “О государственных пособиях”. Основной докладчик – министр  труда и социальных вопросов А.Варданян – сообщил, что после первого чтения с учетом сделанных предложений законопроект усовершенствован, и одновременно напомнил, что положения законопроекта “О государственной поддержке многодетных семей”, представленного ранее депутатами-соавторами проекта, Правительство РА приняло и по взаимному согласию они включены в единый проект.
Положительную точку зрения Постоянной комиссии НС по социальным вопросам, здравоохранению и охране природы представил депутат НС Мнацакан Петросян, сообщивший, что комиссия сделала 12 предложений по законопроекту, из которых не принято только одно.
Представлявший точку зрения фракции “Оринац Еркир” депутат Мгер Шахгельдян и руководитель  фракции Самвел Баласанян высоко оценили законопроект с точки зрения национальной безопасности и развития, так как его роль в повышении рождаемости и укреплении молодых семей очень велика.
Секретарь фракции “Справедливость” Виктор Даллакян заметил, что сумма семейного пособия мала и предложил повысить ее не на несколько тысяч драмов, а довести хотя бы до 70% минимальной потребительской корзины.
По мнению Председателя НС А.Багдасаряна, среди политических приоритетов должно быть принятие законов, касающихся социальной сферы. Г-н Багдасарян выразил озабоченность демографической ситуацией в Армении, низким уровнем рождаемости и отметил, что одной из первоочередных задач государства должно быть стимулирование рождаемости финансовой поддержкой. Обсуждаемый проект предполагает пособия – единовременное при рождении ребенка, по уходу за ребенком до 2 лет, единовременную помощь при поступлении ребенка в школу, размер которых по мере развития страны должен постепенно расти. Самое главное, по мнению выступающего,   должны   быть сделаны шаги в стремлении обрести надежду, а суммы можно найти, борясь с коррупцией и взяточничеством. Г-н Багдасарян предложил, в случае предоставления ошибочных данных   для получения госпособия не выплачивать пособие не в течение 6 месяцев,  а создать возможности для того, чтобы социальный работник оперативно внес исправление, напомнить представителю получающей пособие семьи об ошибке, и только после этого применить соответствующее положение.
В заключительном слове министр труда и социальных вопросов РА А.Варданян, в ответ на предложение А.Багдасаряна,  заверил, что подобного рода отношения будут урегулированы соответствующим постановлением правительства. Касаясь предложения В.Даллакяна об установлении семейного пособия в размере 70% от минимальной потребительской корзины, г-н Варданян заметил, что в случае повышения пособий  оно составит около 60%, что вместе с ростом бюджета постепенно возрастет. Он информировал также, что при рождении ребенка предусматривается единовременная выплата 35 тысяч драмов, а в случае рождения ребенка в необеспеченной семье добавляется еще 35 тысяч, первокласснику выделяется 20 тысяч драмов, что в условиях экономического роста страны постепенно будет повышаться.
Зампредседателя Государственного Таможенного Комитета при Правительстве РА Карен Матевосян представил законопроект “О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс”. Обсужден был законопроект в авторстве депутатов НС Т.Торосяна и А.Малхасяна “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О проведении собраний, митингов, шествий и демонстраций”.
Позицию фракции “Справедливость” по вопросу выразил В.Даллакян, предложивший изъять из проекта   два положения, по одному из которых полномочный орган может запретить проведение публичных мероприятий на таком расстоянии от резиденции президента республики, которое полиция сочтет необходимым в интереса безопасности; согласно второму положению, может бессрочно ограничить мирное шествие. По мнению В.Даллакяна, эти подходы ставят под запрет положение о свободе шествий и демонстраций, предусмотренное Конституцией.
Обсуждался законопроект “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О гражданах, с нарушением установленного порядка не прошедших обязательной воинской службы”, представленный депутатами НС В.Ованнисяном, Г.Карапетяном, А.Григоряном, Л.Мкртчяном и М.Шахгельдяном. Ряд положений проекта приведены в соответствие с требованиями закона РА “О воинской обязанности”.
Депутаты НС обсудили также законопроекты: представленные во втором чтении  “О внесении изменений и дополнений в закон РА “Об оплате гражданских служащих”, “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О регулировании рынка ценных бумаг”, “О социальной поддержке”, “Об обязательном социальном страховании при временной нетрудоспособности”, “О государственном регулировании обеспечения технической безопасности”, “О социальной защите  при занятости населения и безработице”, “Лесной кодекс РА”, “О ветеринарии”, “О внесении дополнений в закон РА “О налоге на добавленную стоимость”; представленные в третьем чтении “Об обязательном экземпляре документов” и “О внесении дополнений и изменений в Гражданский кодекс РА”.