ՀՀ Ազգային ժողովի` հոկտեմբերի 3-ի հերթական քառօրյա նիստերն սկսվեցին նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգերի հաստատումով, այնուհետեւ ԱԺ պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունեցին նախորդ նիստում քննարկված 10 օրենքի նախագծեր եւ 11 միջազգային պայմանագրեր:
Ազգային ժողովը քննարկեց ՀՀ կառավարության եւ ԱԺ պատգամավորներ Արթուր Բաղդասարյանի, Սամվել Բալասանյանի, Գալուստ Սահակյանի եւ Լեւոն Մկրտչյանի կողմից երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Պետական նպաստների մասին» օրինագիծը: Հիմնական զեկուցողը` ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Աղվան Վարդանյանը, գոհունակությամբ նշեց, որ ներկայացված եւ քննարկվելիք սոցիալական ոլորտին վերաբերող օրինագծերը բխում են կոալիցիայի եւ ՀՀ կառավարության որդեգրած սոցիալական ոլորտի առաջնահերթության քաղաքականությունից: Նա տեղեկացրեց, որ առաջին ընթերցումից հետո կատարված առաջարկությունների հաշվառումով օրինագիծը բարելավվել է` միաժամանակ հիշեցնելով, որ օրենքի համահեղինակ պատգամավորների` նախկինում ներկայացրած «Բազմազավակ ընտանիքների պետական աջակցության մասին» օրինագծի դրույթները ՀՀ կառավարությունն ընդունել է եւ փոխադարձ համաձայնությամբ դրանք ներառվել են միացյալ նախագծում:
ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական տեսակետը ներկայացրեց ԱԺ պատգամավոր Մնացական Պետրոսյանը` տեղեկացնելով, որ հանձնաժողովը օրինագծի վերաբերյալ 12 առաջարկություն է արել, որոնցից չի ընդունվել միայն մեկը:
«Օրինաց երկիր» խմբակցության տեսակետը ներկայացնող ԱԺ պատգամավոր Մհեր Շահգելդյանը եւ խմբակցության ղեկավար Սամվել Բալասանյանը օրինագիծը ազգային անվտանգության եւ զարգացման առումով բարձր գնահատեցին, քանի որ նրա դերը ծնելիության բարձրացման եւ երիտասա րդ ընտանիքների ամրապնդման առումով շատ մեծ է: Բանախոսները պատգամավորների ուշադրությունը հրավիրեցին ընտանիքի անապահովության աստիճանը գնահատող դրույթի վրա` նրա ճիշտ կիրառությունը համարելով անապահով ընտանիքների արդար ընտրության կարեւոր պայման:
«Արդարություն» խմբակցության քարտուղար Վիկտոր Դալլաքյանը նկատեց, որ ընտանեկան նպաստի գումարի չափը փոքր է եւ առաջարկեց այն բարձրացնել ոչ թե մի քանի հազար դրամով, այլ գոնե հասցնել կենսապահովման նվազագույն զամբյուղի 70 տոկոսին:
Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի կարծիքով` քաղաքական առաջնահերթություններից պետք է կարեւորվի սոցիալական ոլորտին վերաբերող օրենքների ընդունումը: Պարոն Բաղդասարյանը մտահոգություն հայտնեց Հայաստանում դեմոգրաֆիական իրավիճակի, ծնելիության ցածր մակարդակի համար եւ համոզմունք հայտնեց, որ պետության առաջնահերթ խնդիրներ ից մեկը պետք է լինի ֆինանսական աջակցությամբ ծնելիության խթանումը: Քննարկվող նախագիծը երեխայի ծննդյան միանվագ, մինչեւ 2 տարեկան երեխայի խնամքի նպաստներ է նախատեսում, սահմանում երեխայի առաջին դասարան ընդունվելու միանվագ օգնություն, որոնց չափը երկրի զարգացմանը զուգընթաց աստիճանաբար պետք է ավելացնել: Ամենակարեւորը, ըստ բանախոսի, հույսն է, որին միտված քայլեր պետք է արվեն, իսկ գումար կարելի է գտնել կաշառակերության եւ անօրինականության դեմ պայքարելով: Պարոն Բաղդասարյանն առաջարկեց պետական նպաստ ստանալու համար սխալ տեղեկություններ ներկայացնելու համար ոչ թե 6 ամիս նպաստ չվճարել, այլ հնարավորություն ստեղծել, որ սոցիալական աշխատողը օպերատիվ կերպով շտկում կատարի, հիշեցնի նպաստառու ընտանիքի ներկայացուցչին սխալի մասին, հետո միայն կիրառվի համապատասխան դրույթը:
Եզրափակիչ ելույթում ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Աղվան Վարդ անյանը, ի պատասխան պարոն Բաղդասարյանի առաջարկության, հավաստիացրեց, որ այս կարգի հարաբերությունները կկարգավորվեն կառավարության համապատասխան որոշումով: Անդրադառնալով ընտանեկան նպաստը կենսապահովման նվազագույն զամբյուղի 70 տոկոսի չափով սահմանելու` Վիկտոր Դալլաքյանի առաջարկությանը` պարոն Վարդանյանը նկատեց, որ նպաստների բարձրացման դեպքում այն կկազմի մոտ 60 տոկոսը, որը բյուջեի ավելացման հետ աստիճանաբար կբարձրանա: Նա տեղեկացրեց նաեւ, որ երեխայի ծննդյան դեպքում միանվագ 35 հազար դրամ է նախատեսվում, իսկ անապահով ընտանիքում ծնունդ լինելու դեպքում ավելանում է եւս 35 հազար դրամով, առաջին դասարան հաճախող երեխային տրվում է 20 հազար դրամ, որը երկրի տնտեսական աճի պարագայում աստիճանաբար կբարձրանա:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր մաքսային պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Կարեն Մաթեւոսյանը ներկայացրեց «Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, որը մաքսանենգությունը կանխելու եւ մաքսային վերահսկողությունը ա րդյունավետ դարձնելու համար լրացուցիչ պատժամիջոցներ է նախատեսում: Այս նախագծով փակվում է   հանցագործություն կատարելու համար անտեսված սողանցքը, որը հնարավորություն էր տալիս մաքսանենգին թանկ ապրանք ներկրել երկիր` մուծելով հարյուրապատիկ  պակաս տուգանք. այս փոփոխությամբ բռնագրավվում են նաեւ մաքսանենգության առարկաները:
Քննարկվեց ԱԺ պատգամավորներ Տիգրան Թորոսյանի եւ Արարատ Մալխասյանի հեղինակած «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, որը հեղինակակից Արարատ Մալխասյանի գնահատմամբ` համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին եւ զգալիորեն ազատականացված է Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկությունների հաշվառումով:
Հարցի վերաբերյալ «Արդարություն» խմբակցության դիրքորոշումը ներկայացրեց Վիկտոր Դալլաքյանը` առաջարկելով նախագծից հանել երկու դրույթ, որոնցից առաջինով լիազոր մարմինը կարող է հրապարակային միջոցառումների անցկացու մը արգելել հանրապետության նախագահի նստավայրից այնպիսի հեռավորության վրա, որը ոստիկանությունն անհրաժեշտ կհամարի անվտանգության նկատառումներով, երկրորդով կարող է սահմանափակել անժամկետ խաղաղ երթը: Պարոն Դալլաքյանի գնահատմամբ` այս մոտեցումներով արգելք է դրվում Սահմանադրությամբ նախատեսված ազատ երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին դրույթի վրա:
Քննարկվեց  ԱԺ պատգամավորներ Վահան Հովհաննիսյանի, Հրայր Կարապետյանի, Արամայիս Գրիգորյանի, Լեւոն Մկրտչյանի եւ Մհեր Շահգելդյանի ներկայացրած «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայության չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը: Նախագծի մի շարք դրույթներ համապատասխանեցվել են «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջներին, հանվել է այն դրույթը, որը վերաբերում է նախկինում դատապարտված լինելու կապակցությամբ զինվորական ծառայության զորակոչի ոչ ենթակա քաղաքացիներին, քանի որ նրանք ոչ թե ձեռք են բերում զորակոչից տարկետման իրավունք, այլ, հաշվի առնելով կատարած արարքի ծանրությունը, չեն զորակոչվում: Սահմանվել են նաեւ պահեստազորի սպաների վճարներ մուծելու կարգն ու պայմանները, կարգավորվել են վճարների մուտքագրման եւ օգտագործման հետ կապված հարաբերությունները:
ԱԺ պատգամավորները քննարկեցին նաեւ երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Քաղաքացիական ծառայողների վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Արժեթղթերի շուկայի կարգավորման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Սոցիալական աջակցության մասին», «Ժամանակավոր անաշխատունակության դեպքերում  պարտադիր սոցիալական ապահովագրության մասին», «Տեխնիկական անվտանգության ապահովման պետական կարգավորման մասին», «Բնակչության զբաղվածության եւ գործազրկության դեպքում սոցիալական պաշտպանության մասին», «ՀՀ անտառային օրենսգիրք», «Անասնաբուժության մասին», «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին»,  երրորդ ընթերցման ներկայացված «Փաստաթղթերի (վավերագրերի) պարտադիր օրինակի մասին» եւ «Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծեր:

On October 3, the four-day sittings of RA NA began by approving the agendas of the four- day sittings and session, then the NA MPs by voting adopted 10 bills and 11 international treaties, discussed during the previous session.
The National Assembly discussed the draft law “On State Allowances” presented for the second reading by the RA Government and the MPs Artur Baghdasaryan, Samvel Balasanyan, Galust Sahakyan and Levon Mkrtchyan. The main speaker Aghvan Vardanyan, RA Minister of Labor and Social Issues, informed that the draft after the first reading by the registration of the fulfilled proposals was approved, at the same time reminding that the provisions of the formerly presented draft “On State Support of the Big Families,” by the co-author MPs, the RA Government, have adopted and by the mutual agreement it was included in the united draft.
The MP Mnatsakan Petrosyan presented the positive viewpoint of the NA Standing Committee of Social Affairs, Health Care and Environment, informing that the Committee concerning the draft law 12 proposals has been done, of which only one hasn’t been adopted.
NA deputy Mher Shahgeldyan and Samvel Balasanyan, presenting the viewpoint of “Rule of Law” faction head of the faction, highly estimated the draft law in the sense of the national insurance and development, because its role is great in connection of raising the birth rate and strengthening young families.
Viktor Dallakyan, Secretary of “Justice” faction noted that the amount of the family allowance is little and suggested raising it not only some thousand drams, but reach it till 70% of the minimal basket of social welfare.
In the opinion of the NA President Artur Baghdasaryan, the adopting laws concerning the social sphere should be of political priority. Mr. Baghdasaryan expressed concern for the demographic situation in Armenia, for the low level of birth rate and ensured that one of the priority problems of the state should be the stimulation of the birth rate by financial support. The debating draft law envisages allowances in case of child’s birth, allowances of child’s care up to two, define a lump-sum for the first class, the amount of which should gradually add in parallel with the development of the country. According to the speaker, the most important thing is the hope, to which steps should be made and the amount can be found fighting against the corruption and illegality. Mr. Baghdasaryan suggested that presented wrong information for getting social allowance, don’t pay not only 6 months, but to create an opportunity, that the social worker should immediately correct, remind the representative of the beneficial family about the mistake, then use the appropriate provision.
In his final speech Aghvan Vardanyan, Minister of Labor and Social Affairs to Mr. Baghdasaryan’s proposal assured that such relations should be regulated with the appropriate decision of the government. He also informed that it is envisaged 35.000 drams in case one of child’s birth and in case of being birth in the needy family adds by 35.000 drams, for the first grade is given 20.000 drams, which gradually will raise in case of economic growth of the country.
Karen Matevosyan, the Deputy Chairman of the Customs State Committee adjunct to RA Government, presented the draft law “On Making Amendments and Addenda to the RA Criminal Code.”
The draft law “On Making Amendments and Addenda ‘On Order of Conducting Meetings, Rallies, Marches and Demonstrations,’” submitted by the MPs Tigran Torosyan and Ararat Malkhasyan was also debated.
The viewpoint of “Justice” faction, concerning this issue, presented Victor Dallakyan, suggesting to put off the two provisions of the draft, by the first of which the plenipotentiary body can forbid the organizing public measures on such a distance from the RA President’s residence, which police can find necessary by the considerations of safety, by the second one can limit the peaceful march without terms. By the estimation of Mr. Dallakyan, with these approaches was put the prohibition on the provision of organizing marches and demonstrations envisaged by the Constitution.
It was discussed the draft law “On Making Amendments and Addenda ‘On the Citizens not Passed the Compulsory Military Service by the Violation of the Defined Order,” submitted by the MPs Vahan Hovhannisyan, Hrayr Karapetyan, Aramayis Grigoryan, Levon Mkrtchyan and Mher Shahgeldyan. A number of provisions of the draft law were reconciled the requirements of RA Law “On Compulsory Service.”
The MPs debated the draft laws submitted to the second reading “On Making Amendments and Addenda to the RA Law ‘On Remuneration of Civil Servants’”, “On Making Amendments and Addenda to the RA Law ‘On Regulation of Securities Market’”, “On Social Support”, “On Obligatory Social Security in Case of Temporary Incapability”, “On State Regulation of the Protection of Technical Security,” “On the Social Protection in Case of the People’s Employment and Unemployment,” “RA Forest Code,” “On Veterinary,” “On Making Addendum ‘On Value Added Tax’”, submitted to the third reading “On Obligatory Copy of Documents”, “On Making Addenda and Amendments the RA Civil Code.”