Ապրիլի 6-ին ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Կառավարության ծրագրի 2020-ի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցով հանդես եկան ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը:
Ավագ Ավանեսյանն անդրադարձավ կորոնավիրուսի սոցիալ-տնտեսական հետեւանքներին հակազդելու նպատակով իրականացված միջոցառումներին, որոնք ուղղված էին համավարակից տուժած տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտների, ինչպես նաեւ հանրության առավել անապահով հատվածի աջակցությանը:
Փոխնախարարը կարեւորեց հատկապես գյուղատնտեսությանն ուղղված միջոցառումները, որոնց նպատակն էր թույլ չտալ, որ որեւէ պարագայում Հայաստանի պարենային անվտանգությունը եւ գյուղատնտեսությունը վտանգվեն. «Այս ոլորտը շարունակեց աշխատել եւ շատ խնդիրներ չունեցավ»:
Եղել է նաեւ ՓՄՁ-ներին ուղղված միջոցառում:  Տրամադրվել են վարկեր՝ կախված շրջանառության չափից: «Մեր նպատակն էր նաեւ աջակցել այն կազմակերպություններին, որոնք, չնայած ռիսկերին, պահպանել են աշխատատեղերը»,- ասաց Ավագ Ավանեսյանը:
Ավանեսյանը նշեց, որ սկսել են ուսումնասիրել իրականացրած միջոցառումները՝ հասկանալու համար դրանց արդյունավետության աստիճանը:

6 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам министр финансов РА А.Джанджугазян, заместитель министра экономики РА А.Аванесян, председатель Комитета государственных доходов РА Э.Ованнисян доложили о ходе и исполнении программы Правительства на 2020 г.
А.Аванесян коснулся мер по противодействию социально-экономическим последствиям коронавируса, которые были направлены на поддержку затронутых пандемией почти всех секторов экономики, а также наиболее уязвимых слоев общества.
Заместитель министра подчеркнул мероприятия в сельскохозяйственном секторе, цель которых ни в коем случае не ставить под угрозу продовольственную безопасность и сельское хозяйство Армении: «Эта сфера продолжала работать и не испытала особых проблем».
Не обойден был также малый и средний бизнес – предоставлялись   кредиты в зависимости от оборота. «Нашей целью также была поддержка организаций, которые, несмотря на риски, сохранили свои рабочие места», - отметил А.Аванесян.