Ապրիլի 9-ի Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հեղինակած ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող Աննա Կոստանյանը նշեց, որ օրինագծի վերաբերյալ Կառավարությունը ներկայացրել է տեխնիկական բնույթի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Նշվեց, որ առաջարկվում է  վերոնշյալ օրենքի 22-րդ հոդվածը լրացնել նոր 5.1 մասով: Ըստ այդմ, տրված տարկետման ժամկետի ավարտի օրվա դրությամբ միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսումնառությունը չավարտած, ավարտական կուրսում սովորող եւ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա քաղաքացուն ՀՀ կառավարության որոշմամբ մեկ անգամ տրվում է տարկետում մինչեւ ուսումնառության ավարտի օրը ներառյալ, սակայն ոչ ավելի, քան նրա 20 տարին լրանալու օրը:
Հարակից զեկուցող Քրիստինե Պողոսյանը, կարեւորելով ներկայացված փոփոխության առաջարկը, նշեց, որ ինքը կարծում է, որ տարկետումը պետք է վերադարձվի, որպեսզի բանակում լինեն բարձրագույն կրթությամբ զինվորներ. «Նույնիսկ այն պարագայում, երբ դա համարվում է ռիսկային, մենք պետք է գնանք այդ քայլին»:

9 апреля на заседании Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности во втором чтении обсужден проект о внесении дополнения в закон РА «О воинской службе и статусе военнослужащего», предложенный фракцией НС «Просвещенная Армения».
Основной докладчик А.Костанян заметила, что правительство представило по законопроекту предложения технического характера, которые были приняты.
Отмечено, что предлагается дополнить с.22 упомянутого закона новой частью 5.1. В соответствии с решением Правительства РА гражданину, не завершившему программу среднеспециального образования, находящемуся на последнем курсе и подлежащему обязательной военной службе, предоставляется одна отсрочка до дня завершения учебного года включительно, но не более достижения 20 лет.
По повестке заседания выступила также содокладчик К.Погосян, подчеркнувшая важность предложенной поправки, содействующей пополнению армии образованными военнослужащими.