Ապրիլի 9-ի Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հեղինակած ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող Աննա Կոստանյանը նշեց, որ օրինագծի վերաբերյալ Կառավարությունը ներկայացրել է տեխնիկական բնույթի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Նշվեց, որ առաջարկվում է  վերոնշյալ օրենքի 22-րդ հոդվածը լրացնել նոր 5.1 մասով: Ըստ այդմ, տրված տարկետման ժամկետի ավարտի օրվա դրությամբ միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսումնառությունը չավարտած, ավարտական կուրսում սովորող եւ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա քաղաքացուն ՀՀ կառավարության որոշմամբ մեկ անգամ տրվում է տարկետում մինչեւ ուսումնառության ավարտի օրը ներառյալ, սակայն ոչ ավելի, քան նրա 20 տարին լրանալու օրը:
Հարակից զեկուցող Քրիստինե Պողոսյանը, կարեւորելով ներկայացված փոփոխության առաջարկը, նշեց, որ ինքը կարծում է, որ տարկետումը պետք է վերադարձվի, որպեսզի բանակում լինեն բարձրագույն կրթությամբ զինվորներ. «Նույնիսկ այն պարագայում, երբ դա համարվում է ռիսկային, մենք պետք է գնանք այդ քայլին»:

At April 9 sitting of the Standing Committee on Defense and Security, the draft law on Making Addendum to the RA Law on Military Service and the Serviceman’s Status authored by the NA Bright Armenia Faction was debated in the second reading.
The key rapporteur Anna Kostanyan noted that the Government presented proposals of technical character on the bill, which were accepted.
According to the proposed addendum to the abovementioned law, by the day of the given deferment term end the citizen not finished the study with the secondary professional educational programme, studying in the graduation year and subject to the conscription of compulsory military service, by the decision of the RA Government deferment is given once including the day of the end of the study, but not more, than the day of his 20th anniversary.
Highlighting the proposal of the presented amendment, the co-rapporteur Kristine Poghosyan has noted she thinks that the deferment shall be returned, in order to have soldiers with higher education in the army: “Even in the case, when it is considered risky, we shall take that step.”