ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 12-ի նիստում պատգամավոր Էդվարդ Անդրեասյանը հարց ուղղեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանին՝ փորձելով պարզել, թե ի՞նչ միջոցներ են կիրառվում տեղական արտադրողին պաշտպանելու համար: Նշվեց, որ սաստիկ ձմռան պատճառով ջերմոցատերերը շատ գազ են օգտագործել, ինչի հետեւանքով բերքի ինքնարժեքը բավականին թանկ է: Ջերմոցատերերը խնդիր ունեն նաեւ՝ կապված Իրանից եւ Թուրքիայից ներմուծվող լոլիկի ու բիբարի հետ:
Փոխնախարարը վստահեցրեց, որ սկսած այս տարվա հունվարի մեկից՝ Թուրքիայից Հայաստան որեւէ տեսակի գյուղատնտեսական ապրանք չի ներմուծվել: Իսկ ԻԻՀ-ից ներմուծումների առնչությամբ նշեց, որ ՊԵԿ-ի համապատասխան հաշվարկների համաձայն՝ մաքսազերծումն այն գների հիման վրա է իրականացվում, որ տեղական արտադրությունը չտուժի եւ գտնվի շահեկան վիճակում:
«Խնդիրն այն է, որ, ապրանքի գինը թանկացել է զուտ ծախսի տեսանկյունից, բայց ներմուծվող ապրանքը չի կարող լինել ավելի շահեկան վիճակում: Մենք ունենք համապատասխան գործիքակազմ` պաշտպանելու տեղական արտադրողին»,-ասաց Սիմոնյանը:

12 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции депутат Э.Андреасян задал вопрос заместителю министра экономики РА В. Симоняну, пытаясь выяснить, какие меры предпринимаются для защиты местного производителя. Отмечалось, что из-за суровой зимы владельцы теплиц использовали много газа, в результате чего себестоимость урожая достаточно высока. У владельцев теплиц также есть проблемы с помидорами и перцем, импортируемыми из Ирана и Турции.
Замминистра заверил, что с 1 января этого года сельскохозяйственная продукция из Турции в Армению не ввозилась. Коснувшись импорта из Ирана, он отметил, что по соответствующим расчетам Комитета государственных доходов таможенное оформление осуществляется на основе таких цен, чтобы местное производство не страдало и находилось бы в выигрыше.
«Проблема в том, что цена продукта выросла с точки зрения чистых затрат, но импортный товар не может быть в более выгодном положении. У нас есть соответствующие инструменты для защиты местного производителя», - подчеркнул В.Симонян.