Տեղական ինքնակառավարման մարմինները` համաեվրոպական համագործակցության շրջագծում
Հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ընդունեց Եվրոպայի Խորհրդի կոնգրեսի նախագահ Ջովաննի դի Ստազիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էր ՀՀ տարածքային կառավարման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը:
Հանդիպման ընթացքում հյուրի խնդրանքով ՀՀ  Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը իրազեկեց սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացի եւ հանրաքվեի նախապատրաստման աշխատանքների մասին: Պարոն Ստազին, խորհրդարանը որակելով որպես ժողովրդավարության տուն` կարեւորեց ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացումը Հայաստանում` եւ հաջողություն մաղթելով այդ գործընթացներին, վստահություն հայտնեց, որ բարեփոխումներըկնպաստեն տեղական ինքնակառավարման մարմինների կատարելագործմանը: «Մեր նպատակը ընդհանուր եվրոպական ապագան է»` նշեց պարոն Ստազին` պատրաստակամություն հայտնելով աջակցել Հայաստանի ՏԻՄ մարմինների կատարելագործմանը եւ եվրոպական  համագործակցության կայացմանը: Այդ շրջագծում` քննարկվեցին նաեւ Հարավային Կովկասի երեք երկրների տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ապա նաեւ եվրոպական ՏԻՄ-երի հետ համագործակցության հնարավորությունները: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ հանրաքվեի հաջող ելքի պարագայում հաջորդ քայլը լինելու է օրենսդրության համապատասխանեցումը եվրոպական չափանիշներին: Նշվեց նաեւ, որ ապրիլին Երեւանում Եվրամիության աջակցությամբ կկազմակերպվի ռեգիոանալ համագործակցության խնդիրներին նվիրված միջազգային կոնֆերանս, որը կնպաստի նաեւ ռեգիոնալ կապերի զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ունեցող այլ հարցեր:
04.10.2005
Կարեւորվեցին համագործակցության հեռանկարները
Հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց ՆԱՏՕ ԽՎ գլխավոր քարտուղար Սայմոն Լանին, որ Հայաստանում է գտնվում «Անվտանգությունը Հարավային Կովկասում»`  ՆԱՏՕ ԽՎ-ի եւ ՀՀ ԱԺ-ի համատեղ սեմինարի անցկացման շրջանակներում: Հանդիպմանը մասնակցում էր ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ներքին գործերի եւ ազգա...
Քննարկվեցին ԱՊՀ ՄԽՎ աշխատանքներին վերաբերող հարցեր
Հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց ԱՊՀ ՄԽՎ քարտուղար Միխայիլ Կրոտովին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հոկտեմբերի 5-ից Երեւանում սկսվող ԱՊՀ ՄԽՎտնտեսության ու ֆինանսների եւ գիտության ու կրթության հանձնաժողովների նիստերին առնչվող հարցեր: Պարոն Կրոտովը Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասար...

Органы местного самоуправления – в кругу общеевропейского сотрудничества
4 октября Председатель НС РА Артур Багдасарян принял делегацию, возглавляемую председателем Конгресса Совета Европы Джованни ди Стази. Во встрече участвовал замминистра по координации территориального управления РА Ваче Тертерян.
В ходе встречи по просьбе гостя Председатель НС А.Багдасарян информировал о процессе конституционных реформ и  работах по подготовке референдума. Г-н Стази, охарактеризовав парламент как дом демократии, подчеркнул важность осуществления демократических реформ в Армении и, пожелав успехов этим процессам, выразил уверенность, что реформы будут способствовать совершенствованию органов местного самоуправления (ОМС). “Наша цель – общее европейское будущее”, - отметил   г-н Стази, выразив готовность содействовать совершенствованию органов местного самоуправления и становлению европейского сотрудничества. В этом же   кругу обсуждались также возможности сотрудничества ОМС трех стран Южного Кавказа, а также с европейскими ОМС. Председатель НС РА А.Багдасарян отметил, что в случае успешного проведения референдума следующим шагом будет гармонизация законодательства с европейскими стандартами. Было отмечено также, что в Ереване в апреле при содействии   Евросоюза будет организована международная конференция, посвященная проблемам регионального сотрудничества, которая будет способствовать  и развитию региональных связей.
Во время встречи обсуждались также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
04.10.2005
Важны перспективы сотрудничества
4 октября Председатель НС РА Артур Багдасарян принял Генерального Секретаря ПА НАТО Саймона Лана, находящегося в Армении в рамках проводящегося совместного семинара ПА НАТО и НС РА  “Безопасность на Южном Кавказе”. Во встрече участвовал  председатель комиссии по обороне, нацбезопасности и ...
Обсуждены вопросы, касающиеся работ МПА СНГ
4 октября Председатель НС РА Артур Багдасарян принял секретаря МПА СНГ Михаила Кротова. В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся открывающихся  5 октября в Ереване заседаний комиссий экономики и финансов и науки и образования МПА СНГ. Г-н Кротов информировал Председателя НС А.Багдасаряна...