Ազգային ժողովի ապրիլի 14-ի հերթական նիստում քննարկվեց ՀՀ  2021 թվականի փետրվարի 25-ի N 242-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած «ՀՀ Կառավարության 2019 թվականի փետրվարի 8-ի N 65-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած՝ ՀՀ Կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցը:
Մինչ զեկույցը սկսելը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի  եզդիական համայնքին շնորհավորեց եզդիական Նոր տարվա առթիվ՝ շնորհակալություն հայտնելով նրանց  այն ջանքերի  համար, որոնք նրանք ներդնում են զարգացնելու համար մեր  հայրենիքը:
Վարչապետի խոսքով՝ 2019 թվականն աննախադեպ հաջող տարի էր, քանի որ գրանցվել են չափազանց բարձր տնտեսական արդյունքներ: Մասնավորապես, ունեցել ենք 7,6 տոկոս տնտեսական աճ, 63 մլրդ դրամով գերակատարվել է բյուջեի՝ նախապես ծրագրված եկամտային պլանը:
2020-ի հունվար-փետրվար ամիսներին տնտեսական աճի դինամիկան շարունակվել է, գրանցվել է ավելի քան 9 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ: Մարտին, սակայն, հանրապետություն մուտք է գործել կորոնավիրուսային համավարակը, ինչի պատճառով ճգնաժամային ժամանակաշրջան է սկսվել: Հաջորդ հարվածը եղել է սեպտեմբերին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմը իր ծանր հետեւանքներով: Վարչապետն ընդգծեց, որ վերոգրյալ իրավիճակից ելնելով՝ այդ  ժամանակաշրջանում Կառավարությունն իրականացրել է ճգնաժամային կառավարում:
200 հազար քաղաքացի վարակվել է կորոնավիրուսով, համավարակից մահացել է ավելի քան 3770 մարդ, իսկ  տնտեսական անկումը կազմել է 7.6 տոկոս: Իրականացվել է հակաճգնաժամային 25 միջոցառում, որի շրջանակներում աջակցություն են ստացել 1.1 մլն  ֆիզիկական եւ 83 հազար իրավաբանական անձինք: Կորոնավիրուսի հակաճգնաժամային փաթեթի շրջանակներում շահառուներին ընդհանուր առմամբ հասանելի է եղել 239 մլրդ դրամ, որից պետբյուջեի ծախսը կազմել է 55 մլրդ դրամ: Փոխառու միջոցները պետբյուջեից կազմել են  20 մլրդ դրամ,  միջոցառումների մնացած մասն իրականացվել է բանկային համակարգի միջոցով:

14 апреля на очередном заседании НС Премьер-министр Н.Пашинян выступил с докладом о ходе и итогах реализации программы Правительства РА на 2020 г., одобренной решением Правительства РА N 242-А от 25 февраля 2021 г.
По словам Н.Пашиняна, 2019 г. был беспрецедентно успешным, поскольку зафиксированы исключительно высокие экономические результаты. В частности, экономический рост составил 7,6%, запланированная доходная часть бюджета перевыполнена на 63 млрд драмов.
В январе-феврале 2020 г. динамика экономического роста продолжилась при уровне экономической активности более 9%. Однако в марте в страну проникла коронавирусная пандемия, из-за чего начался кризисный период. Следующим ударом стала развязанная Азербайджаном в сентябре война с тяжелыми последствиями. Премьер-министр подчеркнул, что в связи с вышеуказанной ситуацией правительство в этот период осуществляло антикризисное управление.
Коронавирусом заразились 200 тысяч человек, от пандемии умерли более 3770 человек, а экономический спад составил 7,6%. Реализовано 25 антикризисных мер, в рамках которых оказана помощь 1,1 млн физических и 83 тыс. юридических лиц. В рамках антикризисного пакета по коронавирусу бенефициарам было в целом доступно 239 млрд драмов, из коих 55 млрд – госбюджетные расходы. Объем привлеченных средств из госбюджета составил 20 млрд драмов, остальные мероприятия были осуществлены через банковскую систему.