Կարեւորվեց պատերազմի վետերանների նկատմամբ պետական հոգածությունը
Հոկտեմբերի 5-ին խորհրդարանը շարունակեց նախորդ օրը առաջին ընթերցման ներկայացված «Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումը:
Եզրափակիչ ելույթում առողջապահության նախարար Նորայր Դավիդյանը ընդգծեց, որ առողջապահության նախարարությունը եւ կառավարությունը դեղերի ոլորտում պետական վերահսկողություն  պիտի սահմանեն` այդ ոլորտի խնդիրների լուծման եւ կարգավորման համար: Ըստ պարոն Դավիդյանի` օրինագիծը առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո ներկայացված բոլոր առաջարկություններն ու դիտողությունները պետք է քննարկվեն ու ներառվեն նախագծում:
Հիմնական զեկուցող, սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Գագիկ Ավետյան ի գնահատմամբ` օրենքի նախագծի շուրջ բուռն քննարկումները վկայում են, որ ոլորտը կարգավորման կարիք ունի:  Ըստ պարոն Ավետյանի` նախկին օրինագիծը չի համապատասխանում ժամանակի ոգուն ու պահանջներին: Նրա դիտարկմամբ` օրենքը լայն առումով նաեւ ազգային անվտանգությանն է վերաբերում:
«Քաղաքացիական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Բալասանյանի եւ Հովհաննես Մարգարյանի հեղինակած օրինագիծը առաջին ընթերցման ներկայացրեցՀովհաննես Մարգարյանը: Նշվեց, որ առաջարկվող փոփոխությամբ վերադարձ է կատարվում սկզբնական տարբերակին, որը փոփոխության էր ենթարկվել 2003 թվականի մայիսի 13-ին եւ լուրջ բողոքների տեղիք էր տվելկիրառման ժամանակ: Պարոն Մարգարյանը նկատեց, որ հայտնի են դեպքեր, երբ քաղաքացիական ծառայողների նկատմամբ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ` տուգանքի նշանակմամբ, որը հիմք է հանդիսանում աշխատանքից ազատելու համար: Ազատության սահմանափակում չնախատեսող պատժատեսակների կիրառումը, բնականաբար, չի կարող քաղաքացիական ծառայողին խոչընդոտել իր պարտականությունների կատարման համար, ուստի եւ կարիք կա կրկին սահմանափակելու այս հիմքի շրջանակները:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռա ֆիկ Պետրոսյանը հարակից զեկույցում նշեց, որ օրենքի նախագիծը հստակեցնում է քաղծառայողի աշխատանքից հեռացման գործընթացը, որպեսզի տեղի չունենան օրենսդրական դրույթների շահարկումներ:
Պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Շահգելդյանի դիտարկմամբ` օրենսդրական նախաձեռնությունըծավալուն չէ, բայց խիստ կարեւոր է` մեր երկրում քաղաքացիական ծառայողի իրավունքները կարգավորելու համար: Պարոն Շահգելդյանը կարեւորեց քաղծառայողների պաշտպանվածությունը:
Եզրափակիչ ելույթում ԱԺ պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը կարեւորեց քաղծառայողի օրենսդրական պաշտպանվածությունը ժողովրդավարության ուղին բռնած երկրի ու ժողովրդի համար: Նա հիշեցրեց, որ օրենքի նախագիծը քննարկվել է հասարակական կազմակերպությունների, քաղաքացիական ծառայության ինստիտուտի պրո ֆեսիոնալ մասնագետների մասնակցությամբ:
«Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին կառավարության հեղինակած օրենքի նախագիծը առաջին ընթերցման ներկայացրեց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարԱղվան Վարդանյանը` ընդգծելով, որ օրենքի ընդունման նպատակն է Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների պատվովճարի չափը սահմանել ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ յուրաքանչյուր անգամ «Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն չկատարելու համար: Օրենքում կատարվող փոփոխությունը բխում է Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների սոցիալական պաշտպանվածության անհրաժեշտությունից: Նախարարը տեղեկացրեց, որ նախատեսվում է պատվովճարը 4500 դրամից հասցնել 10.000 դրամի:
Սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Վռամ Գյուլզադյանը ներկայացրեց հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը օրինագծի վերաբերյալ:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը արտահերթ ելույթով կարեւորեց պատվովճարների բարձրացման նախաձեռնությունը` ընդգծելով, որ չպետք է գնալ ԱԺ-ի լիազորությունները սահմանափակելու ճանապարհով, երբ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացով խորհրդարանի լիազորությունները մեծացվում են: Արթուր Բաղդասարյանը գտնում է, որ պետք է համատեղ աշխատել եւ խնդրի լուծման առավել բարենպաստ լուծումներ գտնել` պատվավճարի չափը պիտի կարգավորվի օրենքով:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հետ համակարծիք էր«Արդարություն» խմբակցության քարտուղար Վիկտոր Դալլաքյանը, գտնելով, որ օրենքով կարգավորվող հարաբերությունները չպետք է տանել ենթաօրենսդրական դաշտ:
«Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ Մհեր Շահգելդյանը, ներկայացնելով խմբակցության տեսակետը, կարեւորեց պատվովճարների ավելացման օրենսդրորեն ամրագրումը, որպեսզի հետագայում տնտեսության զարգացման հետ փոփոխություններ չլինեն: Ըստ պարոն Շահգելդյանի` պետք է գտնել սոցիալական աջակցության մեխանիզմներ, որպեսզի ապահովվի շարունակականությունը: Մհեր Շահգելդյանը նշեց, որ վետերանների սոցիալական պաշտպանվածությունը, հարգանքի խնդիրները «Օրինաց երկիր» կուսակցության ուշադրության կենտրոնում են եղել:
«Բանկերի եւ բանկային գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին, «Բանկային գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին, ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին, «Հաշվապահական հաշվառման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին եւ «Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին ՀՀ կառավարության հեղինակած օրինագծերն առաջին ընթերցման ներկայացրեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը: Նրա դիտարկմամբ` վերջին մի քանի տարիների բանկային պրակտիկան ցույց տվեց, որ ՀՀ-ում բանկերի կորպորատիվ կառավարման բնագավառում կան հրատապ լուծում եւ իրավական կարգավորում պահանջող մի շարք հիմնախնդիրներ` բանկերի կանոնադրական հիմնադրամում մասնակցության տեսանկյունից բարձր կենտրոնացում եւ ոչ թափանցիկություն, բանկերում կորպորատիվ նպատակների բացակայություն, բանկի կանոնադրական հիմնադրամում փոքր մասնակցություն ունեցող սուբյեկտների շահերի անտեսում, բանկերում գործադիր մարմնի անհարկի բարձր դեր, ազգային ինստիտուցիոնալ ներդրողների բացակայությունը եւ այլն: Օրենքի նախագծով նախատեսվում է ամրագրել բանկերի կառավարման իրավական կարգավորման նոր սկզբունքներ, որոնց ներդրման եւ կիրառման մեխանիզմները առնչվում են բանկի կառավարման մարմինների համակարգի հետ: Ըստ պարոն Սարգսյանի` այդ սկզբունքները նպատակ ունեն օրենսդրորեն ամրագրել ավանդատուների շահերի պաշտպանության լրացուցիչ երաշխիքներ, բարձրացնել բանկի դերը եւ ինվեստիցիոն գրավչությունը, պաշտպանել բանկի մասնակիցների իրավունքներն ու օրինական շահերը, նպաստել արդյունավետ վերահսկողության իրականացմանը, բարձրացնել բանկի ղեկավարի պատասխանատվությունը, ապահովել բանկի գործունեության թափանցիկությունը եւ այլն:
Ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց Գագիկ Մելիքյանը: Նա նշեց, որ օրինագիծը նպաստում է կորպորատիվ կառավարման սկզբունքների հստակեցմանը:
Երկրորդ ընթերցման ընթացակարգով քննարկվեց «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, իսկ երրորդ ընթերցման ընթացակարգով` «Բնակչության զբաղվածության եւ գործազրկության դեպքում սոցիալական պաշտպանության մասին», «Ժամանակավոր անաշխատունակության դեպքերից պարտադիր սոցիալական ապահովագրության մասին», «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Հարկային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին, «Տեխնիկական անվտանգության սպահովման պետական կարգավորման մասին», «Անասնաբուժության մասին», «Ագրարային պետական տեսչությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Պետական նպաստների մասին», «Սոցիալական աջակցության մասին», «Հայաստանի Հանրապետության անտառային օրենսգիրք» օրինագծերը:
ԱԺ-ն քննարկեց նաեւ 2005 թվականի փետրվարի 23-ին Վիեննայում ստորագրված «ՀՀ եւ Միջազգային զարգացման ՕՊԵԿ հիմնադրամի միջեւ ներդրումների խրախուսման եւ պաշտպանության մասին» եւ 2005 թվականի ապրիլի 21-ին Վիեննայում ստորագրված ՀՀ եւ Միջազգային զարգացման ՕՊԵԿ հիմնադրամի միջեւ գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման ծրագրի փոխառության համաձայնագրերը, որոնք ներկայացրեց գյուղատնտեսության նախարար Դավիթ Լոքյանը:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանին հետաքրքրեց, թե գյուղատնտեսության նախարարությունը ի՞նչ ծրագրեր է իրականացնում մարզերում, կոնկրետ այս ծրագրով քանի՞ տնտեսություն կարող է ստեղծվել կամ ֆինանսավորվել եւ վարկային ծրագիրը կարո՞ղ է նպաստել արտահանման խթանմանը:
Գյուղատնտեսության նախարար Դավիթ Լոքյանը պատասխանեց, որ ըստ կատարված դիտարկումների` փոքր տարածք ունեցող երկրներում գյուղատնտեսության ոլորտում ավելի կայուն են փոքր եւ միջին ձեռնարկությունները: Նախարարը նշեց, որ մեր երկրում տնտեսության ոլորտում հիմնական հզորությունը ամրապնդված է երկու-երեք մարզերում: Ըստ նրա` եթե պետությունը վարկային ռեսուրս է ձեռք բերում, ապա պիտի սահմանի այդ ռեսուրսները տրամադրելու չափանիշները: Նախարարը ընդգծեց, որ պետությունը մարկետինգի խնդիրների լուծման հարցում մեծ աջակցություն ցույց չի տվել, սակայնմեծ է միջազգային կազմակերպությունների դրական ազդեցությունը: Պարոն Լոքյանը տեղեկացրեց, որ նախարարությունը ութ ամիս աշխատել է միջազգային կազմակերպությունների հետ, մշակել է ծրագրեր, որոնցում նախատեսված են նաեւ մարկետինգի աջակցության խնդիրներ:
Ըստ ԱԺ կանոնակարգի` վերջին նիստը նվիրված էր պատգամավորներ-կառավարություն հարցուպատասխանին: Ազգային ժողովը քառօրյա նիստերի աշխատանքը կշարունակի հոկտեմբերի 6-ին:
05.10.2005
«Տարածաշրջանի ապագան եվրոպական միասնական ընտանիք է»
Հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցերով ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցիչ Գյորան Լենմարկերին: Հանդիպման ընթացքում փոխադարձաբար կարեւորվեցին Հարավկովկասյան տարածաշրջանի հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը եւ ժողովրդավարության խորացումը, ...
Քննարկեցին Հայաստան-Իտալիա առեւտրաարդյունաբերական պալատի ստեղծման հարցերը
Հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց Իտալիայի Հանրապետության առեւտրի եւ արդյունաբերության փոխնախարար Ադոլֆո Ուրսոյի գլխավորած պատվիրակության հետ:  Հանդիպմանը մասնակցում էր Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Մարկո Կլեմենտեն:Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորեց իտալական մշակույ...
ԱՊՀ ՄԽՎ հանձնաժողովների նիստերը Երեւանում
Հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցան Անկախ երկրների համագործակցության մասնակից երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի գիտության, կրթության եւ տնտեսության ու ֆինանսների մշտական հանձնաժողովների նիստերը:Ողջունելով նիստի մասնակիցներին`  Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հույս հա...
Եվրամիության գաղափարախոսությունը բաց սահմաններն են
Հոկտեմբերի 5-ին Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Գյորան Լենմարկերի գլխավորած պատվիրակությունը Ազգային ժողովում հանդիպեց ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամների հետ:ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, Աժ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը նշեց, որԵԱՀԿ ԽՎ...
«Բանկերի սնանկացման մասին» մոդելային օրինագիծը կնպաստի ազգային օրենսդրության կատարելագործմանը
ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի տնտեսական եւ ֆինանսական հարցերով հանձնաժողովի, Եվրոպական զարգացման վերակառուցման բանկի, Հայաստանի ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարության եւ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ հոկտեմբերի 5-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ միջազգային սեմիար: Մասնագետնե...

The State Attention With Respect to War Veterans Highlighted
On October 5, the parliament continued debating the draft law of RA “On Medicines,” the previous day presented for the first reading.
Norayr Davidyan, Healthcare Minister, in his final speech underscored that the Ministry of Healthcare and the government should define state supervising in the medicine sphere for the solution and regulation problems of that sphere. According to Mr. Davidyan, the draft law after adopting in the first reading, all the presented proposals and remarks should be discussed and should be put in the draft law.
The draft law “On Making Amendment to the RA Law ‘On Civil Service,”’ submitted by the MPs Samvel Balasanyan and Hovhannes Margaryan, in the first reading presented Hovhannes Margaryan.
Rafik Petrosyan, the Chairman of the Standing Committee on State and Social Affairs, stated in his co-report that the draft law clarified the process of the civil servant’s removing of the work, so that speculations of the legislative provisions won’t take place.
By the observation of Mher Shahgeldyan, the Chairman of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs, the legislative initiative isn’t extensive, but very important for regulating civil servant’s rights. Mr. Shahgeldyan highlighted the civil servants’ protection.
The MP Hovhannes Margaryan in his final speech highlighted the civil servant’s legislative protection for the country and for the people being on the way of democracy. He reminded that the draft law has been discussed with the participation of NGOs, professional experts of the civil service institution.
Aghvan Vardanyan, the RA Minister of Labor and Social Issues presented the government submitted draft law “On Amending the RA Law ‘On Great Patriotic War Veterans.’” The minister informed that it is envisaged to reach the honor payment from 4.500 drams to 10.000 drams.
Vram Giurzadyan, member of the NA Standing Committee on Social Affairs, Healthcare and Environment presented the endorsement of the Committee about the draft law.
In his extraordinary speech the NA President Artur Baghdasaryan highlighted the initiative of raising the honor payments, underscoring that it’s unnecessary go by limiting the powers of the National Assembly, when by the process of the constitutional amendments the powers of the NA are increased. Artur Baghdasaryan considers that they should work jointly and find more favorable solutions for solving the problem: the size of the honor payment should be regulated by law.
Having the same opinion with the NA President Artur Baghdasaryan, Viktor Dallakyan, Secretary of “Justice” faction, considering that the relations regulated by law, shouldn’t be taken to the sub-legislative sphere.
Mher Shahgeldyan, member of “Rule of Law” faction presenting the viewpoint of the faction, highlighted the legislative affirmation of the honor payments, so that later there aren’t been changes with the development of the economy. According to Mr. Shahgeldyan, it’s necessary to find mechanisms of social support in order to ensure the continuation. Mher Shahgeldyan stated that the veterans’ social protection, the problems of respect have been in the center of the attention of “Rule of Law.”
The government-submitted draft laws “On Making Amendments and Addenda to the RA Law ‘On Banks and Bank Activity,’” “On Making Addenda to the RA Law ‘On Bank Secrecy,”’ “On Making Amendment and Addendum to the Civil Code” “On Making Addendum to the RA Law ‘On Accounting’, “On Making Addendum to the RA Law ‘On Limited Liability Companies (Ltd)’ in the first reading presented Tigran Sargsyan, Chairman of the RA Central Bank.
The endorsement of the NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs presented Gagik Melikyan. He stated that the draft law promotes the clarity of the principles of the corporative governing.
It was debated in the second reading procedure the draft law “On Making Amendments and Addenda to the RA Law ‘On the Citizens Not Passed the Compulsory Military Service by the Violation of the Defined Order,”’ and in the third reading procedure the draft law “On the Social Protection in Case of the Peoples’ Employment and Unemployment,” “On Obligatory Social Security in Case of Temporary Incapability”, “On Making Amendments and Addenda to the RA Labor Code”, “On Making Addendum to the RA Law ‘On Tax Service”’, “On State Regulation of the Protection of Technical Security,” “ On Veterinary,” “On Making Amendments to the RA Law ‘On Agrarian State Inspectorates,’” “On State Allowances,” “On Social Assistance,” “RA Forest Code.”
The National Assembly also debated the agreements “On the Stimulation and Protection of the Investments Between the Republic of Armenia and Agency for International Development OPEC Fund” signed in Vienna on February 23, 2005, and the agreements of the Economic Development Rural Territories Loan Program between RA and International Development OPEC fund between the Republic of Armenia and Agency for International Development, signed in Vienna on April 21, 2005, which presented Davit Lokyan, Minister of Agriculture.
The NA President was interested in the programs of the Ministry of Agriculture in the marzes, by this program, concretely, how many farms can be created or financed and can the credit program promote stimulation of the export. Davit Lokyan, Minister of Agriculture answered that according to the observations, in the countries having small territory, in the agricultural sphere the small and medium enterprises are more stable. The Minister noted that in our country in the economic sphere the main power had affirmed in two-three marzes.
The final NA sitting was the deputies-government question- and- answer, as prescribed by the Rules of Procedure. The work of the NA four-day sittings will continue on October 6.
05.10.2005
“The Future of the Region is the European United Family”
On October 5 RA NA President Artur Baghdasaryan received Goran Lennmarker, OSCE PA Special Representative on Nagorno Karabakh conflict.During the meeting both sides the peaceful settlement of South Caucasus regional conflicts and deepening of democracy, which will give opportunity to the development...
The Issues of the Establishment of Armenia-Italy Chamber of Commerce Discussed
On October 5 Artur Baghdasaryan, RA NA President met the delegation headed by Adolpho Urso, Deputy Minister for Productive Activities of the Republic of Italy. Marco Clemente, the Ambassador of Italy to Armenia participated at the meeting.NA President Artur Baghdasaryan highlighted the holding of th...
IPA CIS Commission Sessions in Yerevan
On October 5 in RA National Assembly the sessions of the Permanent commissions on science, education and economy and finances of the Interparliamentary Assembly of Member Nations of the Commonwealth of Independent States (IPA CIS).Welcoming the participants of the session, National Assembly Presiden...
The Ideology of the European Union Are the Open Borders
On October 5 the delegation headed by Goran Lennmarker, OSCE PA President’s Special representative met with the members of the OSCE PA Armenian delegation in the National Assembly.Vahan Hovhannisyan, Head of the OSCE PA Armenian delegation, NA Vice Speaker noted Mr. Lennmarker’s report on Karabakh i...
The Model Bill “On the Bankruptcy of the Banks” to Promote the Improvement of the National Legislation
On October 5 an international seminar was held in the National Assembly with the participation of the representatives of CIS Inter-Parliamentary Permanent Commission on Economic and Financial Issues, European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Ministry of Economy and Central Bank. The s...