ԱԺ պատգամավորներ Արթուր Դավթյանի եւ Աննա Կարապետյանի հեղինակած «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում» լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը խորհրդարանում քննարկվեց առաջին ընթերցմամբ:
Հիմնական զեկուցող Արթուր Դավթյանը, ներկայացնելով փոփոխություններ կատարելու շարժառիթը, նշեց, որ քրեական գործեր կան հարուցված: Խոսքը վերաբերում է գրավադրված շարժական գույքի՝ ՀՀ սահմանը ապօրինի հատելու դեպքերին: Քանի որ ներկա կարգավորմամբ այդ հարցը բաց է մնացած, շարժական գույքը կարողանում են դրսում օտարել եւ այստեղ առաջանում են խնդիրներ: Այսպիսով, գրավատուն եւ գրավառուն կարող են շարժական գույքի գրավի պայմանագրով ամրագրել գրավատուի կամ նրա լիազորված անձի կողմից գրավադրված տրանսպորտային միջոցով պետական սահմանը հատելու իրավունքը կամ դրա սահմանափակումը:
Հարակից զեկույցում ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց Նիկոլայ Բաղդասարյանը: Նա, կարեւորելով օրենսդրական նախաձեռնության գաղափարը, ընդգծեց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում մեկ այլ օրենքում եւս կկատարվի փոփոխություն:
Կառավարության դիրքորոշումը ներկայացրեց Արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանը:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց Կառավարության հեղինակած «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:

Законопроект о внесении дополнения в Гражданский кодекс РА, предложенный депутатами А. Давтяном и А.Карапетян, обсужден в парламенте в первом чтении.
Основной докладчик А.Давтян, представляя мотивы внесения поправок, отметил возбуждение уголовных дел. Речь о случаях незаконного пересечения границы РА заложенным движимым имуществом. Поскольку действующий регламент оставляет вопрос открытым, движимое имущество может быть отчуждено за границей, и здесь возникают проблемы. Таким образом, залогодатель и залогодержатель могут оговорить в договоре о залоге движимого имущества право пересечения государственной границы или его ограничение на транспортных средствах, заложенных залогодателем или уполномоченным им лицом.
Содокладчик Н.Багдасарян представил положительное заключение Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. Особо выделив важность идеи законодательной инициативы, он подчеркнул, что в период между первым и вторым чтениями будут внесены поправки также в другой закон.
Позицию правительства представил заместитель министра юстиции В.Даниелян.
Парламент также обсудил во втором чтении подготовленный правительством проект о внесении изменений и дополнений в закон «О нормативных правовых актах».