ԱԺ պատգամավորներ Արթուր Դավթյանի եւ Աննա Կարապետյանի հեղինակած «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում» լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը խորհրդարանում քննարկվեց առաջին ընթերցմամբ:
Հիմնական զեկուցող Արթուր Դավթյանը, ներկայացնելով փոփոխություններ կատարելու շարժառիթը, նշեց, որ քրեական գործեր կան հարուցված: Խոսքը վերաբերում է գրավադրված շարժական գույքի՝ ՀՀ սահմանը ապօրինի հատելու դեպքերին: Քանի որ ներկա կարգավորմամբ այդ հարցը բաց է մնացած, շարժական գույքը կարողանում են դրսում օտարել եւ այստեղ առաջանում են խնդիրներ: Այսպիսով, գրավատուն եւ գրավառուն կարող են շարժական գույքի գրավի պայմանագրով ամրագրել գրավատուի կամ նրա լիազորված անձի կողմից գրավադրված տրանսպորտային միջոցով պետական սահմանը հատելու իրավունքը կամ դրա սահմանափակումը:
Հարակից զեկույցում ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց Նիկոլայ Բաղդասարյանը: Նա, կարեւորելով օրենսդրական նախաձեռնության գաղափարը, ընդգծեց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում մեկ այլ օրենքում եւս կկատարվի փոփոխություն:
Կառավարության դիրքորոշումը ներկայացրեց Արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանը:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց Կառավարության հեղինակած «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:

The draft law on Making Addendum to the RA Civil Code authored by the NA deputies Artur Davtyan and Anna Karapetyan was debated in the first reading in parliament.
Presenting the motivation of amending it the key rapporteur Artur Davtyan has noted that criminal cases are sued. It refers to the cases of illegally crossing the RA border of the loaned moveable property. As the that item was left open by current regulation, they can alienate the movable property and problems emerge here. So, the pawnee and pawnbroker can stipulate the law or its restriction on crossing the state border through loaned transport the means by the movable property loan contract via the pawnbroker or his/her authorized person.
In his co-report Nikolay Baghdasaryan presented the endorsement of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs. Highlighting the idea of the legislative initiative, he underlined that another law would be amended from the first to the second reading.
The Deputy Minister of Justice Vahe Danielyan presented the position of the Government.
The parliament debated in the second reading the draft law on Making Amendments and Addenda to the law on Normative Legal Acts authored by the Government.