Հնդկաստանի Հանրապետության փոխնախագահ Բհարիոն Սինգհ Շախավատի ելույթը Ազգային ժողովում
Ես եկել եմ ձեր գեղեցիկ երկիր որպես բարեկամ, բերել եմ ջերմ մաղթանքներ, հայրական բարի ցանկություններ եւ լավագույն մաղթանքներ մեկ միլիարդ ընկերներից, բարեկամներից եւ ձեզ բարի ցանկացողներից, ովքեր բնակվում են Հնդկաստանում, նաեւ Հնդկաստանի խորհրդարանի անդամներից եւ Հնդկաստանի կառավարությունից: Ինձ համար իսկապես մեծ պատիվ է գտնվել այստեղ ձեզ հետ այս նստաշրջանի ընթացքում եւ ուրախ եմ, որ այստեղ եմ ձեր հիանալի երկրում, ժողովր դավարությանհենասյուն հանդիսացող ԱԺ-ում:
Ձեր երկիրը մեր երկրում առանձնանում է նրանով, որ այն վայրն է, որտեղ ավելի քան210 տարի առաջ , հրատարակվեց, լույս տեսավ հայկական առաջին տպագիր հանդեսը` «Ազդարարը»: Կրկին 1902 թվականին հնդիկ դասական երգչուհի Գոհարջանը, որ հայկական ծագում ուներ, առաջին հայ երգչուհին էր, որ ձայնագրվեցաշխարհում: Իսկապես մենք հիանում ենք մեր երկրում բնակվող հայ ժողովրդի ստեղծագործ կարողություններով եւ ձեռներեց ոգով, ովքեր էապես նպաստել են մեր բազմազգ եւ բազմամշակութային երկրի զարգացմանը: Մեր խոշորագույն քաղաքներում Հայաստանի անունով փողոցներ կան, որոնք վկայում են մեր սերտ կապերի առկայության մասին: Մեր երկկողմ հարաբերությունները, որոնք հիմնված ենավանդական, պատմական, առեւտրային եւ մշակութային կապերի վրա, փոխա բարի կամքի մեծ պաշար են ապահովել եւ ջերմություն, որը ռազմավարական գործունեության արդի գաղափարի նախապայման է: Մեր փոխհարաբերությունները առանձնանում են միջազգայինկարեւորության տարբեր լուրջ հարցերի շուրջ` շատ մոտ գտնվելով դիրքորոշումներով: Մենք կանոնավոր կերպով անցկացնում ենք բարձրաստիճան մակարդակի քննարկումներ եւ խորհրդակցություններ: 1987 թվականին, երբ աղետալի երկրաշարժ եղավ ձեր երկրում, Հնդկաստանի ժողովուրդը արագորեն արձագանքեց` ցուցաբերելով ‎‎ ֆինանսական եւ այլ աջակցություն: 2001 թվականին, երբ հավասարապես աղետալի երկրաշարժ տեղի ունեցավ Արեւմտյան Հնդկաստանում, հայ մասնագետների խումբը առաջիններից էր, որ ժամանեց եւ փրկարարական աշխատանքներին մասնակցեց: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում ձեր տնտեսական առաջընթացը:Ես բարձր եմ գնահատում կենսամակարդակի ցուցանիշների բարելավումը, որ արձանագրվել է ձեզ մոտ:
Հնդկաստանն այսօր պատրաստ է մասնակցել ձերշխատանքներին դեպի հզոր եւ բարգավաճ Հայաստանի կառուցումը: Մենք գոհ ենք եւ հպարտ, որ կարողացել ենք փոխադարձաբար շահավետ գործընկերություն ծավալել ձեր առաջընթացի եւ զարգացմանն ուղղված գործընթացներում:
Հարգարժան ընկերներ, մերերկու երկրներն էլ նվիրված են եւ հավատարիմ ժողովրդավարության եւ աշխարհիկ պետության ընդհանուր գաղափարներին: Մեր երկու երկրներում ժողովրդավարության բովանդակությունը հարստանում է ժողովրդի կամքի արտահայտությամբ, անհատի իրավունքների եւ ազատություների հարգմամբ, ընտրական իրավունքների իրականացմամբ եւ իրավունքի գերիշխանությամբ: Մեր երկրում, ինչպես եւ ձեր երկրում, երկրի մայր օրենք մնում է Սահմանադրությունը: Մենք հասկանում ենք, որ ժողովրդի հավատը ժողովրդավարության նկատմամբ պայմանավորված է այն համոզմունքով, որսովորական մարդը կարող է աշխատել, իսկ խորհրդարանները կարող են նրա համար ապահովել բարեկեցություն եւ բարելավել նրա անվտանգությանը եւ ապահովվածության մակարդակը: Խորհրդարանական կառույցները լավագույն միջոց են` հասկանալու եւ անդրադառնալու մեր զարգացման խնդիրներին, ինչպես նաեւ ուշադրություն դարձնելու մարդու բարեկեցության վրա ազդող պետական կառավարման տարբեր խնդիրների: Մեր անկախության համար մղվող պայքարը, մեր ժողովրդավարության ազատության եւ անկախությանհերոսական պայքարը մղելէ եւ առաջնորդել մեր ազգի հայրը ` Մահաթմա Գանդին: Անկախություն ձեռք բերելուց հետո մոտ վեց տասնամյակների Հնդկաստանի փորձը ցույց է տվել աշխարհին, թե զարգացող երկրի բարդ խնդիրները ինչպես կարողեն լուծվել սահմանադրական եւ ժողովրդավարական շրջանակներում: Այսօր մեր տնտեսություննաշխարհի ամենաարագ աճող տնտեսությունների շարքն է դասվում: Մենք զարգացրելենքկենսատեխնոլոգիաները, տիեզերքի ուսումնասիրությունները, գյուղատնտեսությունը,  գենետիկան, կենսադեղագործական նյութերի արտադրությունը, հետազոտությունը եւ զարգացումը: Հնդկաստանը աշխարհի այն վեց պետությունների շարքն է դասվում է, որոնք նախագծում, արտադրում, եւտիեզերք են թողնում սեփական արբանյականեր եւ այն երեք պետություններիշարքն է դասվում, որոնք արտադրումեն սուպեր համակարգիչներ: Հնդկաստանը աշխարհում տրակտորների եւ մոտոցիկետների ամենախոշոր արտադրողն է : Հնդկաստանը առաջատարների շարքում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, համակարգչային ծրագրերի ոլորտում: Շնորհիվ մտավոր կապիտալի ուղղությամբ կատարված ներդրումների` Հնդկաստանըայսօր ունի որակյալ, արհեստավարժ կադրային զգալի ներուժ, որն իր մեծությամբ աշխարհում երրորդն է: Ունենալով ավելի քան 200 համալսարաններ, 1500  գիտահետազոտական ինստիտուտներ եւ ավելի քան 10000 բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ, Հնդկաստանը տարեկան տալիս է մոտ կես միլիոն մասնագետներ` ճարտարագիտության եւ տեխնիկական ոլորտներում, ինչպես նաեւ երկու միլիոն շրջանավարտներ այլ ոլորտներում: Չնայած մեր առջեւ ծառացածեն բավականին լուրջ խոչընդոտներ: Մենք դեռ լիովին չենք հաղթահարել աղքատությունը,թերզարգացումը եւ դեռ չենք կարողացել ընչազուրկ խավերի համար լիովին ապահովել առողջապահությունն ու կրթություն: Օրակարգում առաջնահերթ գործողությունները մնում են աղքատության վերացումը եւ անվտանգության ապահովումը եւ ապահովվածությունը աղքատների համար: Բոլորը գիտակցում են, որ ժողովրդի հավատը ժողովրդավարության նկատմամբ կախված է իրենց խնդիրների լուծումից: Հատկապես ժողովրդի բարեկեցության բարելավումը եւ նրանց ընչազուրկ վիճակի վերացումը ժողովրդավարության իսկական մարտկոցն են եւ հիմնական ուժը: Որպեսզի հնարավոր լինի հաստատ հասնել զարգացման . մեզ անհրաժեշտ է խաղաղության միջազգային միջավայր, որը բարենպաստ դեր կխաղա աճի համար: Որպեսզի իմաստությունը գոյատեւի եւ բարգավաճի պետք է գերակայողը լինի խաղաղությունը: Եվ բնականաբար, մենք սովորական մարդուն չենք ապահովում պահանջվող անվտանգություն եւ չենք ազատում նրան այն վախից, որ հիմնականում պայմանավորված է ահաբեկչության վտանգներով: Իսկապես ժողովրդավարության ամենամեծ սպառնալիքը ահաբեկչությունն է: Լինելով ավելի քան երկուսուկես տասնամյակ ահաբեկչության զոհ` Հնդկաստանը գիտի ավելիքան որեւէ պետություն, թե ինչ ազդեցություն ունի ահաբեկչությունը: 2001 թվականի դեկտեմբերի 13-ին մեր խորհրդարանի վրա տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումը խորհրդանշում է, թե ինչպիսի մեծ ահաբեկչական սպառնալիքէ կախված աշխարհի բոլոր ժողովրդավարությունների գլխավերեւում: Սակայն ժողովուրդը հավարտարիմ է մնում ժողովրդավարության ամրապնդման մեր ճանապարհին, եւ հավատարիմ մեր տարածքային ամբողջականության սկզբունքին: Ես կուզենայի Հայաստանի ժողովրդին շնորհակալություն հայտնելահաբեկչության հարցում Հնդկաստանինցուցաբերած սկզբունքային օժանդակության համար:Ահաբեկչության դեմ պայքարը պետք է լինի համապարփակ եւ շարունակական, մենք պետք էմեկուսացնենք ահաբեկչություն նախաձեռնողներին կամ ահաբեկիչներին օժանդակողներին, ինչպես նաեւ իրենց` ահաբեկիչներին: Աշխարհի բոլոր ազգերը, այդ թվում Հնդկաստանը եւ Հայաստանը, եւ բոլոր նրանք, ովքեր գնահատում են խաղաղությունը, ազատությունը, զարգացումը եւ ժողովրդավարությունը պետք է միասին աշխատանքներ ծավալեն, որպեսզի արմատախիլ անեն ահաբեկչության չարիքը: Հարգելիներ, աշխարհի առաջնորդները վերջերս հավաքվել էին ՄԱԿ–ի շրջանակներում, որպեսզի վերստին հաստատեն իրենց հավատարմությունը խաղաղության, մարդու իրավունքների, շրջակա միջավայրի պահպանության եւ հազարամյակի զարգացման նպատակներիիրականացմանը: Նրանց սպասումները եւ համաձայնությունները այժմ պետք է վերածվեն կոնկրետ գործողությունների: ՄԱԿ-ը նույնպես հրատապ բարեփոխումների կարիք ունի: Այս համակարգը ստեղծվել է այն ժամանակ, երբ աշխարհում կային ընդամենը 50 անկախ պետություններ, եւ այս համակարգը չի կարող արձագանքել այնիրողություններին, որ կան այսօր, երբՄԱԿ-ի անդամ են 191 պետություններ: Իսկապես այս համակարգը ժողովրդավարության պակաս է կրում: Անհրաժեշտ է արագորեն իրականացնել բարեփոխումներ, այդ թվում` անվտանգության խորհրդի ընդլայնում, որը արդարացիորեն կարտացոլի այսօրվա գլոբալ պատկերը: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում ձեր օժանդակությունը Հնդկաստանին, որպեսզի Հնդկաստանը ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում մշտական անդամի տեղ ունենա: Այսօր փոփոխությունների համար միջազգային մակարդակով լուրջ նախապայմաններ կանեւ մենք պետք է միասին աշխատենք` համախմբելով մեր հնարավորությունները եւ մեր եռանդը` հանուն ողջ մարդկության բարեկեցության: Մենք պետք է էլ ավելի սերտացնենք մեր համագործակցությունը տարբեր կազմակերպություններում` հաշվի առնելով միմյանց կարեւորագույն շահերը եւ հաշվի առնելով, որ դրանք մեր շահերն են, այնպես ինչպես կանենք մեր շահերի դեպքում: Արդի նոր աշխարհակարգի ձեւավորման համար կարեւորագույն գործոնը գլոբալացումն է: Այս գլոբալացումը ոչ միայն պետք է առեւտրի խոչընդոտները նվազեցնի, այլ պետք է ավելի լուրջ եւ բովանդակային գործընթաց լինի, որը կնպաստի բոլոր մարդկանց երջանկության ապահովմանը իսկական առումով, այսինքն, այն միլիոնավոր մարդկանց կնպաստի , ովքեր աշխարհի տարբեր մասերում շարունակում են իրենց վրա զգալաղքատության ծանր հետեւանքները: Նաեւ մեզ է բաժին ընկել նոր մարդկային հարաբերություններ կերտելու գործը: Այս համատեքստում ժամանակակից մակարդակով կարեւորություն է ձեռք բերվում հին հնդկական միսկզբունք, որն ասում է, որ ամբողջ աշխարհը մեկ ընտանիք է եւ ողջ մարդկությունը միավորված է բոլոր քաղաքակրթությունների միջեւ: Իմ կարծիքով մենք կարող ենք ունենալ գլոբալացում եւ խաղաղ աշխարհ, կարող ենք ունենալ միայն մարդկային եւ արժեքային համակարգի վրա կառուցված միջավայրի պայմաններում, որը թույլ կտա, որպեսզի տարբեր քաղաքակրթությունների միջեւ լինի հանադուրժողականություն, հարգանք, փոխըմբռնում եւ միմյանց արժեքավորության գնահատում:
Հնդկաստանը հավատարիմ է այնպիսի պայմանների ստեղծմանը, որոնք կնպաստեն համագործակցության սերտացմանը: Մեր ազգերի միջեւ կառուցողական համագործակցությունը ոչ միայն մեզ այսօրը պետք է բերի, այլ նաեւ թույլ կտա ավելի լավ հասկանանք միմյանց արժեքները, ինչպես նաեւ որպես գործընկերներ, ավելի պայծառ ապագա կառուցենք եւ ժառանգենք այն մեր երեխաներին: Մեր անունից ես կցանկանայի երաշխավորել այս գործընթացին մեր լիարժեք օժանդակությունը եւ համագործակցությունը: Ազգայի Ժողովի հարգելի նախագահ, ես կրկիներախտիքս եմ ուղղում Ձեզ, որ ինձ հնարավորություն տվեցիք մտքերս կիսել Ձեզ հետ այս երեկո , իսկապես ինձ համար սա հազվագյուտ եւ մեծ պատիվ էր: Ես բոլորիդ մաղթում եմ ամենայն բարիք, Աստված օրհնի ձեր երկիրը եւ երկրի բոլոր բնակիչներին` պարգեւելով բարեկեցություն, հաջողություն եւ պայծառ ապագա:

Я приехал в вашу прекрасную страну как друг, с теплыми, отеческими добрыми пожеланиями от одного миллиарда товарищей, друзей и всех желающих вам всего хорошего жителей Индии, а также от членов парламента и правительства Индии.
Для меня действительно большая честь находиться здесь с вами в ходе этой сессии, и я рад быть в вашей прекрасной стране, в являющемся столпом демократии  Национальном Собрании.
Ваша страна известна в Индии тем, что 210 лет назад у нас вышел в свет первый печатный армянский журнал “Аздарар”. В 1902 г. индийская классическая певица Гоарджан, имевшая армянское происхождение, была первой записанной армянской певицей в мире. Действительно, мы гордимся творческими возможностями и предпринимательским духом живущих в нашей стране армян, которые  существенно содействовали развитию нашей многонациональной страны с различными культурами. В наших крупнейших городах есть улицы, названные Арменией, что свидетельствует о наличии тесных связей между нами.
Наши двусторонние отношения, основывающиеся на традиционные, исторические, торговые и культурные связи, обеспечили большой потенциал  доброй воли  и теплоту, что является предпосылкой современной идеи стратегической деятельности. Наши отношения выделяются близостью позиций по различным серьезным вопросам международной значимости. Мы регулярно проводим обсуждения и совещания на самом высоком уровне.
В 1988 г., когда в вашей стране произошло катастрофическое землетрясение, народ Индии мгновенно среагировал, оказав финансовую и прочую поддержку. В 2001 г., когда столь же разрушительное землетрясение было в Западной Индии, группа армянских специалистов была одной из первых, кто прибыл на спасательные работы.
Мы очень высоко ценим ваш экономический прогресс. Я высоко ценю отмеченный у вас рост благосостояния. Индия сегодня готова участвовать в работах по созиданию сильной и процветающей Армении. Мы довольны и горды тем, что смогли наладить взаимовыгодное партнерство в интересах вашего продвижения вперед и развития.
Уважаемые товарищи!  Наши страны привержены общим принципам демократии и светского государства. В обеих наших странах суть демократии наполняется выражением воли народов, уважением прав и свобод личности, реализацией избирательных прав и доминированием права. В нашей стране, как и в вашей, основным законом страны остается Конституция. Мы понимаем, что вера народа в демократию обусловлена уверенностью, что рядовой человек может работать, а парламенты способны обеспечить ему  благосостояние и уровень безопасности.
Парламентские структуры – наилучшее средство для реагирования на  проблемы нашего развития,  государственного управления, благосостояния  человека. Героическую борьбу за нашу независимость, за демократию возглавлял отец нашей нации Махатма Ганди. Опыт почти шести десятилетий после обретения независимости Индии показал миру, как в развивающихся странах в конституционных и демократических рамках  могут решаться сложные проблемы. Сегодня наша экономика относится к самым быстро развивающимся экономикам мира. У нас развиваются  биотехнологии, исследования космоса, сельское хозяйство, генетика, производство, развитие и исследование биофармацевтических материалов. Индия относится к тем шести странам мира, которые проектируют, производят и запускают в космос собственные спутники, и в числе тех трех стран, где выпускаются суперкомпьютеры.
Благодаря инвестициям в интеллектуальный капитал, Индия сегодня располагает значительным квалифицированным, профессиональным кадровым  потенциалом, который по своей величине третий в мире. Имея более 200 университетов, 1500 НИИ и более 10.000 вузов, Индия ежегодно выпускает около полумиллиона специалистов  в инженерной и технической сферах, а также два миллиона выпускников в других областях.
Хотя  перед нами стоят и довольно серьезные препятствия. Мы еще не преодолели полностью нищету, отсталость и еще не смогли полностью обеспечить неимущим слоям здравоохранение и образование. В повестке дня первоочередными остаются ликвидация нищеты, обеспечение безопасности и обеспеченность бедных. Все осознают, что вера народа в демократию зависит от решения его проблем. Особенно улучшение благосостояния народа и ликвидация бедности являются настоящим аккумулятором и основной силой демократии.
Чтобы достичь подлинного развития, нам необходимаа мирная международная среда, способствующая благоприятному росту. Для торжества истины приоритетом должен быть мир.  И естественно, мы не обеспечиваем рядового человека требующейся безопасностью и не освобождаем его от  страха, обусловленного в основном опасностями терроризма. Действительно, самой большой угрозой является терроризм. Будучи более двух с половиной десятилетий жертвой терроризма, Индия, более чем какое-либо государство, знает, какое влияние имеет терроризм. Террористическое нападение на наш парламент 13 декабря 2001 г. говорит о том, какая огромная террористическая угроза висит над головой всех демократий мира. Однако народ остается верен нашему пути укрепления демократии и принципу нашей территориальной целостности.
Я хотел бы выразить народу Армении благодарность за принципиальную поддержку Индии в вопросе борьбы с терроризмом. Борьба против терроризма должна быть всеобъемлющей и последовательной, мы должны изолировать инициаторов террора или пособников  террористов, а также самих террористов. Все нации мира, в том числе и Индия и Армения, и все те, кто ценят мир, свободу, развитие и демократию, должны вместе развернуть деятельность по  искоренению такого зла как терроризм.
Уважаемые господа ! Лидеры мира недавно собрались в рамках ООН, чтобы вновь подтвердить свою верность принципам обеспечения мира, прав человека, охраны окружающей среды и целям развития тысячелетия. Их ожидания и согласованности ныне должны выразиться в конкретных  действиях.
ООН также нуждается в скорейших реформах. Эта система была создана в то время, когда в мире существовало всего 50 независимых государств, и эта система не может реагировать на те реальности, которые есть сегодня, когда членами ООН является 191 государство. Действительно, эта система нуждается в демократизации. Надо незамедлительно осуществить реформы, в том числе – расширить Совета Безопасности, который был бы способен справедливо отразить нынешнюю глобальную картину. Мы очень высоко ценим ваше содействие тому, чтобы Индия имела место постоянного члена в Совете Безопасности  ООН.
Сегодня есть серьезные предпосылки для перемен  на международном уровне, и мы должны работать совместно, объединив наши возможности и нашу энергию во имя дружбы всего человечества. Мы должны  более тесно сотрудничать в различных организациях, учитывая важнейшие интересы друг друга и учитывая их как наши собственные интересы.
Для формирования нового современного миропорядка важнейшим фактором является глобализация. Эта глобализация не только должна смягчить торговые препоны, но и стать более серьезным и содержательным процессом,  действительно  способствующим обеспечению счастья всех людей, т.е. будет содействовать тем миллионам людей, кто в различных частях света продолжает ощущать на себе тяжкие последствия нищеты. На нашу долю  выпало также формирование новых человеческих отношений. В этом контексте на современном уровне приобретает важность древний индийский принцип, который гласит, что весь мир – одна семья, и все человечество объединено во всех цивилизациях. По моему мнению, глобализация и мир возможны только в условиях среды, построенной на   человеческих и ценностных системах, что позволит наладить между различными цивилизациями более глубокую терпимость, уважение, взаимопонимание и оценку ценностей друг друга.
Уважаемые господа ! Индия привержена созданию условий, способствующих углублению сотрудничества. Конструктивное сотрудничество между нашими народами не только наш сегодняшний день, -  оно также  позволит лучше понять ценности друг друга как партнеров, построить более светлое будущее и передать его нашим детям. От нашего имени мы хотели бы гарантировать наше полное содействие  этому процессу и сотрудничество.
Уважаемый Председатель Национального Собрания! Я вновь выражаю Вам свою признательность за возможность поделиться с Вами мыслями, - для меня это действительно исключительная и большая честь. Я желаю всем всего доброго, да благословит Господь вашу страну и всех жителей страны, - благосостояния, успехов и светлого будущего всем!