Ապրիլի 16-ին Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ քննարկեց Կառավարության հեղինակած «Մաքսային ծառայության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանի ներկայացմամբ՝ առաջարկվող փոփոխությունների անհրաժեշտությունը պայմանավորված է քննչական գործողություններում կինոլոգների եւ ծառայողական շների մասնակցության ընդլայնմամբ:
Ներկայում, ՀՀ ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության շնագիտական բաժնի կինոլոգները եւ ծառայողական շները մշտական հերթապահություն են իրականացնում «Ագարակ» պետական սահմանի անցման կետում:
Նախատեսվում է Շնագիտական կենտրոնի կինոլոգներ եւ ծառայողական շներ տեղակայել ՀՀ պետական սահմանի մյուս անցման կետերում:

16 апреля НС обсудило в первом чтении предложенный правительством проект о внесении изменений и дополнений в закон «О таможенной службе».
По словам председателя Комитета государственных доходов (КГД)  РА Э.Ованнисяна, необходимость предлагаемых поправок обусловлена ​​расширением участия в следственных действиях кинологов и служебных собак.
В настоящее время кинологи и служебные собаки отдела собаководства Управления по борьбе с контрабандой КГД РА несут постоянное дежурство на КПП «Агарак» государственной границы.
Планируется размещение кинологов и служебных собак Кинологического центра также на других пунктах пропуска через госграницу РА.