Պառլամենտում հաստատված օրենքի համաձայն՝ Երեւանում եւ Ալեքսանդրապոլում պաշտոնյաների համար կազմակերպվեցին հայոց լեզվի դասընթացներ:
«Համաձայն Պարլամենտից 1919 թ. նոյեմբերին հաստատւած օրէնքին՝ Մինիստրութիւնս պաշտօնէության համար հայ լեզւի դասընթացներ բացեց առաջին հերթին Ալէքսանդրապօլում եւ միայն սոյն ամսից նաեւ Երեւանում: Այժմ մեզ տեղեկացնում են, որ Ալէքսանդրապօլի դասընթացները ունեն 3 գրուպպա: Սրանից միայն առաջինն է կանոնաւոր յաճախում, որը բաղկացած է օտարազգիներից. միւս երկու գրուպպաների լսողները յաճախում են շատ անկանոն, այնպէս որ լինում են վերջիններում 3-4 հոգի նոյնիսկ 1 կամ 2 հոգի այն էլ ամեն օր ոչ միեւնոյն անձինք: Սորանով Մինիստրութիւնս խնդրում է Ձեզ նախազգուշացնել այն պաշտօնեաներին, որոնց համար Մինիստրութիւնդ անհրաժեշտ է համարում դասընթացների յաճախումը, որ այդպիսի անտարբեր վերաբերմունքը դէպի իրենց պարտականութիւնը կարող է Մինիստրութեանս ստիպել փակել երկրորդ եւ երրորդ գրուպպաները, որով այդ պաշտօնէութիւնը կզրկւի հայերէն սովորելու հնարաւորությունից վերջին հանգամանքը ի հարկէ չէ կարող չանդրադառնալ հայերէն սակաւ իմացող պաշտօնէութեան յետագայ դրութեան վրայ»:

Pursuant to the law approved in Parliament, Armenian language courses were organized for the officials in Yerevan and Alexandropol.
According to the law of Parliament approved in November 1919, the Ministry opened Armenian language courses for the officials, first of all, in Alexandrapol, and only from this month in Yerevan.
Now, we are informed that the courses of Alexandropol have three groups. Only the first one out of them, which consists of foreigners, regularly attend: those from the other two groups attend irregularly, so that in the last two one there are 3-4, even 1 or 2, and not the same persons every day. The Ministry requests you by this to warn the officials, for whom the Ministry considers necessary the attendance to the courses, as such indifferent attitude towards their obligation can make the Ministry close the second and the third groups, by which those officials will be deprived of the opportunity of studying Armenian. And the last circumstance, of course, cannot but reflect upon the further situation of the officials knowing Armenian little.”