Պառլամենտում հաստատված օրենքի համաձայն՝ Երեւանում եւ Ալեքսանդրապոլում պաշտոնյաների համար կազմակերպվեցին հայոց լեզվի դասընթացներ:
«Համաձայն Պարլամենտից 1919 թ. նոյեմբերին հաստատւած օրէնքին՝ Մինիստրութիւնս պաշտօնէության համար հայ լեզւի դասընթացներ բացեց առաջին հերթին Ալէքսանդրապօլում եւ միայն սոյն ամսից նաեւ Երեւանում: Այժմ մեզ տեղեկացնում են, որ Ալէքսանդրապօլի դասընթացները ունեն 3 գրուպպա: Սրանից միայն առաջինն է կանոնաւոր յաճախում, որը բաղկացած է օտարազգիներից. միւս երկու գրուպպաների լսողները յաճախում են շատ անկանոն, այնպէս որ լինում են վերջիններում 3-4 հոգի նոյնիսկ 1 կամ 2 հոգի այն էլ ամեն օր ոչ միեւնոյն անձինք: Սորանով Մինիստրութիւնս խնդրում է Ձեզ նախազգուշացնել այն պաշտօնեաներին, որոնց համար Մինիստրութիւնդ անհրաժեշտ է համարում դասընթացների յաճախումը, որ այդպիսի անտարբեր վերաբերմունքը դէպի իրենց պարտականութիւնը կարող է Մինիստրութեանս ստիպել փակել երկրորդ եւ երրորդ գրուպպաները, որով այդ պաշտօնէութիւնը կզրկւի հայերէն սովորելու հնարաւորությունից վերջին հանգամանքը ի հարկէ չէ կարող չանդրադառնալ հայերէն սակաւ իմացող պաշտօնէութեան յետագայ դրութեան վրայ»:

Согласно утвержденному Парламентом закону, были организованы курсы армянского языка для чиновников в Ереване и Александрополе.
«Согласно закону, утвержденному Парламентом в ноябре 1919 г., Министерство открыло для чиновников курсы армянского языка, прежде всего в Александрополе и только с этого месяца также в Ереване. Ныне нам сообщают, что курсы Александрополя имеют 3 группы. Регулярное посещение только в первой группе, состоящей из иностранцев; слушатели двух других групп посещают весьма нерегулярно, так что в последних бывает 3-4 человека, даже 1-2 человека, и то каждый день не одни и те же лица. Сим Министерство просит Вас предупредить тех чиновников, для которых Министерство считает необходимым посещение курсов, что такое безразличное отношение к своей обязанности может вынудить Министерство закрыть вторую и третью группы, что лишит этих чиновников возможности выучить армянский, и последнее обстоятельство, конечно, не может не отразиться на дальнейшем положении недостаточно владеющего армянским чиновника».