ԱԺ պատգամավորներ Մխիթար Հայրապետյանը, Վահագն Թեւոսյանն ու Անուշ Բեղլոյանը հանդես են եկել օրենսդրական նախաձեռնությամբ եւ առաջարկում են լրացում եւ փոփոխություն կատարել «Պետական տուրքի մասին» օրենքում:
Առաջարկվող կարգավորումները ներկայացրեց ԱԺ պատգամավոր Անուշ Բեղլոյանը ԱԺ ապրիլի 16-ի հերթական նիստում:
Նշվեց, որ նախորդ տարի ընդունվել է  «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքը, որով, ի թիվս այլ  կարգավորումների, կանոնակարգվում է նաեւ հեռուստաընկերությունների լիցենզավորման կարգը, իսկ «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն`  պետական տուրք գանձվում է լիցենզավորման ենթակա գործունեություն իրականացնելու նպատակով լիցենզիաներ տալու համար:
Հետեւաբար, օրենքում կատարվող լրացումն ու փոփոխությունը նպատակ ունեն մեդիաոլորտի իրավական դաշտի կարգավորման շարունակականությունը ապահովելու, «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում ամրագրված մի շարք սկզբունք-ելակետերը ապահովելու: Դրանցից են մեդիադաշտ մուտք գործելու հասանելիությունը, տեսալսողական հաղորդումների բազմազանության ապահովումը, օժանդակումը:
Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց Հռիփսիմե Գրիգորյանը: Պատգամավորը նշեց, որ կարգավորումն առավել հեշտացնում է հասանելիությունը հեռուստաընկերությունների մեդիադաշտ մուտք գործելու համար` սահմանելով ավելի ցածր դրույքաչափեր  պետական տուրքի համար:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Գոռ Մելիքյանը ներկայացրեց Կառավարության դիրքորոշումը: Ըստ նրա` առաջարկվող փոփոխությունները կխթանեն ՀՀ մարզերում մասնավոր մուլտիպլեքսի կայացմանը` բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով մարզային հեռուստատեսային հեռարձակման ցանցի ընդլայնման համար:

The NA deputies Mkhitar Hayrapetyan, Vahagn Tevosyan and Anush Begloian made legislative initiatives and proposed to make addendum and amendment to the law on State Duty.
At April 16 NA sitting the NA deputy Anush Begloian introduced the proposing regulations.
It was noted that on the previous year the law on Video Audio Media was passed, by which, among other regulations the licensing order of the TV companies is also regulated, and according to the RA law on State Duty, state duty is levied for giving licenses to implement activities subject to licensing.
Therefore, the addendum and the amendment aim at providing the continuity of media sphere legal field regulation and a number of principle-starting points stipulated in the law on Video Audio Media. They are the accessibility of entering into the media field, the provision and assistance of video audio programmes diversity.
Hripsime Grigoryan presented the endorsement of the Head Committee. The MP has noted that the regulation. The MP has stated that the regulation makes easier the accessibility for entering into media field of the TV companies, establishing lower rates for the state duty.
The Deputy Minister of Hi-Tech Technology Ministry Gor Melikyan presented the position of the Government. According to him, the proposing amendments will boost the establishment of the private multiplexes in the RA marzes, creating favourable conditions for the expansion of the regional television broadcast network.