Ապրիլի 19-ին տեղի ունեցավ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 9-րդ հերթական նստաշրջանը: Սոցիալական հարցերի, աշխատանքի, կրթության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության հարցերով հանձնաժողովի նիստին մասնակցեցին կառույցում ԱԺ պատվիրակության անդամներ Սարգիս Խանդանյանը եւ Նարեկ Մկրտչյանը:
Քննարկվեցին ԵՄ-ում եւ Արեւելյան գործընկերության երկրներում կորոնավիրուսի ազդեցությանն ու հաղթահարման ուղիներին վերաբերող հարցեր:
Սարգիս Խանդանյանն իր ելույթում մասնավորապես նշեց.
կորոնավիրուսի համավարակը զգալի ազդեցություն է թողել Հայաստանի տնտեսության եւ սոցիալական բարեկեցության վրա: Կորոնավիրուսի տարածումը լրջագույն մարտահրավեր դարձավ Հայաստանի առողջապահական համակարգի համար՝ մղելով վերափոխել առողջապահական ենթակառուցվածքների եւ ռեսուրսների կառավարման տրամաբանությունը: Նախորդ գարնան կարճատեւ լոքդաունը լուրջ հետեւանքներ ունեցավ մեր երկրի տնտեսության եւ բիզնեսների համար:
Դժբախտաբար, համավարակը 2020 թվականին Հայաստանի առջեւ ծառացած միակ մարտահրավերը չէր: 2020թ. մարտին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հանդես եկավ աշխարհի բոլոր անկյուններում հրադադարի ռեժիմների պահպանման հրատապ կոչով՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի վրա կենտրոնանալու նպատակով: Հայաստանը ողջունեց այս կոչը, ինչպես եւ քաղաքակիրթ ողջ աշխարհը, քանի որ մենք հավատում ենք, որ միմիայն համատեղ ուժերով մենք կարող ենք հաղթահարել հումանիտար ճգնաժամերը:
Այնուամենայնիվ, սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը Թուրքիայի եւ վերջինիս կողմից հովանավորվող օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների անմիջական մասնակցությամբ լայնածավալ պատերազմ սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ, որը հանգեցրեց բազմաթիվ անդառնալի մարդկային եւ նյութական կորուստների: Ադրբեջանի ռազմական օկուպացիայի ներքո անցավ Արցախի տարածքի զգալի մասը, տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ դարձան փախստական:
Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմը հսկայական ազդեցություն ունեցավ տարածաշրջանում համավարակի իրավիճակի վրա: Կորոնավիրուսը տարածվեց ոչ միայն առաջնագծում զինծառայողների շրջանում, այլեւ այն արագորեն տարածվեց նաեւ քաղաքացիական բնակչության շրջանում:
Հայաստանի եւ Արցախի առողջապահական համակարգերը դժվարություններ էին կրում ոչ միայն մեծ թվով վիրավոր զինծառայողների եւ քաղաքացիների, ինչպես նաեւ կորոնավիրուսով հիվանդների բուժմամբ, այլեւ այն պատճառով, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորում էին բժշկական ենթակառուցվածքները՝ ավերելով դրանք: Ադրբեջանի կատարած պատերազմական նմանօրինակ հանցագործություններն իրենց դաժանության գագաթնակետին հասան, երբ հոկտեմբերի 28-ին հրթիռակոծվեց Ստեփանակերտի մոր եւ մանկան առողջության պահպանման կենտրոնը:
44 օր տեւած պատերազմը 2020 թվականին Ադրբեջանի իրականացրած միակ ռազմական ագրեսիան չէր:
2020թ. հուլիսին Ադրբեջանը խախտեց հրադադարի ռեժիմը հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարեւելյան ուղղությամբ: Այս էսկալացիայի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը դիտավորությամբ թիրախավորում էին քաղաքացիական ենթակառուցվածքները եւ խաղաղ բնակչությանը, այդ թվում՝ հրթիռակոծելով բժշկական դիմակներ պատրաստող արտադրամասը, որը օրական պատրաստում էր 300 հազար դիմակ:
Հարգելի նախագահողներ,
ես կարծում եմ, որ այս հանձնաժողովը, մասնավորապես, եւ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովն ընդհանրապես, պետք է մանրամասնորեն ուսումնասիրեն եւ անդրադառնան վերոնշյալ փաստերին եւ խստորեն դատապարտեն Ադրբեջանի ագրեսիան եւ ապակառուցողական դերը տարածաշրջանում: Ես հուսով եմ, որ Եվրախորհրդարանի մեր գործընկերներն առավել ակտիվորեն կներգրավվեն Արեւելյան գործընկերության տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատման գործում»:

On April 19, the 9th Ordinary Session of the Euronest Parliamentary Assembly was held. The members of the NA Delegation Sargis Khandanyan and Narek Mkrtchyan took part at the Meeting of Euronest PA Committee on Social Affairs, Employment, Education, Culture and Civil Society.
Issues on the coronavirus impact and ways of overcoming in the EU and the Eastern Partnership countries were discussed.
Sargis Khandanyan particularly noted in his speech:
COVID-19 pandemic has made a huge impact on Armenia’s economy and social welfare. The outbreak of coronavirus posed serious challenges for the healthcare system in Armenia forcing to rethink the operations of healthcare infrastructure and resource management. A short lockdown in last spring had significant consequences on the country's economy and businesses.
Unfortunately, the pandemic was not the only challenge for Armenia in 2020. In March 2020, UN Secretary-General António Guterres made an urgent appeal for a global ceasefire in all corners of the world to focus on defeating COVID-19. Armenia welcomed this appeal as did the rest of the civilized world since we believe that only with the joint efforts we can overcome humanitarian crises.
However, on September 27 Azerbaijan with the direct involvement of Turkey and the latter’s affiliated foreign terrorist fighters launched a large-scale military aggression against the people of Nagorno-Karabakh causing numerous irreversible human and material losses. Considerable part of Artsakh’s territory fell under the Azerbaijani military occupation, tens of thousands of citizens became refugees.
Among other humanitarian challenges and destruction the war against the Republic of Nagorno-Karabakh has massively influenced the pandemic situation in the region. The virus of COVID-19 broke out not only in the frontline among servicemen but it was also rapidly spread among civilians.
The healthcare system of Armenia and Nagorno-Karabakh were overwhelmed not only by the large number of wounded servicemen and civilians as well as numerous patients with COVID-19 but also because Azerbaijani forces were targeting healthcare infrastructure causing destruction of hospitals. The cruelty of these war-crimes committed by Azerbaijan reached their top when a maternity hospital was heavily shelled in Stepanakert on October 28.
The war that lasted 44 days was not the only military aggression committed by Azerbaijan in 2020. In July, 2020 Azerbaijan violated the ceasefire regime in the northeast direction of the Armenian-Azerbaijani border. During this escalation Azerbaijani armed forces deliberately targeted civilian infrastructure and population including the shelling of a medical mask factory that was producing 300,000 face masks daily.
Honorable co-chairs,
I believe that this Co mmittee and Euronest Parliamentary Assembly in general should thoroughly examine and address the above-mentioned facts and strongly condemn Azerbaijan’s aggression and destructive role in the region. I hope that our colleagues from the European Parliament will become more actively involved in the process of peace building and stability in the Eastern Partnership region.