Ապրիլի 19-ին տեղի ունեցավ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 9-րդ հերթական նստաշրջանը: Սոցիալական հարցերի, աշխատանքի, կրթության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության հարցերով հանձնաժողովի նիստին մասնակցեցին կառույցում ԱԺ պատվիրակության անդամներ Սարգիս Խանդանյանը եւ Նարեկ Մկրտչյանը:
Քննարկվեցին ԵՄ-ում եւ Արեւելյան գործընկերության երկրներում կորոնավիրուսի ազդեցությանն ու հաղթահարման ուղիներին վերաբերող հարցեր:
Սարգիս Խանդանյանն իր ելույթում մասնավորապես նշեց.
կորոնավիրուսի համավարակը զգալի ազդեցություն է թողել Հայաստանի տնտեսության եւ սոցիալական բարեկեցության վրա: Կորոնավիրուսի տարածումը լրջագույն մարտահրավեր դարձավ Հայաստանի առողջապահական համակարգի համար՝ մղելով վերափոխել առողջապահական ենթակառուցվածքների եւ ռեսուրսների կառավարման տրամաբանությունը: Նախորդ գարնան կարճատեւ լոքդաունը լուրջ հետեւանքներ ունեցավ մեր երկրի տնտեսության եւ բիզնեսների համար:
Դժբախտաբար, համավարակը 2020 թվականին Հայաստանի առջեւ ծառացած միակ մարտահրավերը չէր: 2020թ. մարտին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հանդես եկավ աշխարհի բոլոր անկյուններում հրադադարի ռեժիմների պահպանման հրատապ կոչով՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի վրա կենտրոնանալու նպատակով: Հայաստանը ողջունեց այս կոչը, ինչպես եւ քաղաքակիրթ ողջ աշխարհը, քանի որ մենք հավատում ենք, որ միմիայն համատեղ ուժերով մենք կարող ենք հաղթահարել հումանիտար ճգնաժամերը:
Այնուամենայնիվ, սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը Թուրքիայի եւ վերջինիս կողմից հովանավորվող օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների անմիջական մասնակցությամբ լայնածավալ պատերազմ սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ, որը հանգեցրեց բազմաթիվ անդառնալի մարդկային եւ նյութական կորուստների: Ադրբեջանի ռազմական օկուպացիայի ներքո անցավ Արցախի տարածքի զգալի մասը, տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ դարձան փախստական:
Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմը հսկայական ազդեցություն ունեցավ տարածաշրջանում համավարակի իրավիճակի վրա: Կորոնավիրուսը տարածվեց ոչ միայն առաջնագծում զինծառայողների շրջանում, այլեւ այն արագորեն տարածվեց նաեւ քաղաքացիական բնակչության շրջանում:
Հայաստանի եւ Արցախի առողջապահական համակարգերը դժվարություններ էին կրում ոչ միայն մեծ թվով վիրավոր զինծառայողների եւ քաղաքացիների, ինչպես նաեւ կորոնավիրուսով հիվանդների բուժմամբ, այլեւ այն պատճառով, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորում էին բժշկական ենթակառուցվածքները՝ ավերելով դրանք: Ադրբեջանի կատարած պատերազմական նմանօրինակ հանցագործություններն իրենց դաժանության գագաթնակետին հասան, երբ հոկտեմբերի 28-ին հրթիռակոծվեց Ստեփանակերտի մոր եւ մանկան առողջության պահպանման կենտրոնը:
44 օր տեւած պատերազմը 2020 թվականին Ադրբեջանի իրականացրած միակ ռազմական ագրեսիան չէր:
2020թ. հուլիսին Ադրբեջանը խախտեց հրադադարի ռեժիմը հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարեւելյան ուղղությամբ: Այս էսկալացիայի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը դիտավորությամբ թիրախավորում էին քաղաքացիական ենթակառուցվածքները եւ խաղաղ բնակչությանը, այդ թվում՝ հրթիռակոծելով բժշկական դիմակներ պատրաստող արտադրամասը, որը օրական պատրաստում էր 300 հազար դիմակ:
Հարգելի նախագահողներ,
ես կարծում եմ, որ այս հանձնաժողովը, մասնավորապես, եւ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովն ընդհանրապես, պետք է մանրամասնորեն ուսումնասիրեն եւ անդրադառնան վերոնշյալ փաստերին եւ խստորեն դատապարտեն Ադրբեջանի ագրեսիան եւ ապակառուցողական դերը տարածաշրջանում: Ես հուսով եմ, որ Եվրախորհրդարանի մեր գործընկերներն առավել ակտիվորեն կներգրավվեն Արեւելյան գործընկերության տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատման գործում»:

19 апреля состоялась 9-я очередная сессия Парламентской Ассамблеи (ПА) Евронест. В заседании Комитета по социальным вопросам, труду, образованию, культуре и гражданскому обществу приняли участие члены делегации НС С.Ханданян и Н.Мкртчян.
Обсуждались вопросы, связанные с воздействием коронавируса и путями его преодоления в ЕС и странах Восточного партнерства.
В своем выступлении С.Ханданян отметил:
«Уважаемые коллеги,
пандемия коронавируса оказала значительное влияние на экономику и социальное благополучие Армении. Распространение коронавируса стало серьезным вызовом для системы здравоохранения Армении, подтолкнув к изменению логики инфраструктур здравоохранения и управления ресурсами. Кратковременный локдаун прошлой весной имел серьезные последствия для экономики и бизнеса нашей страны.
К сожалению, пандемия была не единственным вызовом, с которым столкнулась Армения в 2020 г. В марте 2020 г. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш обратился со срочным призывом к прекращению огня во всех уголках мира, чтобы сосредоточиться на борьбе с коронавирусом. Армения приветствовала этот призыв, как и весь цивилизованный мир, поскольку мы считаем, что только совместными усилиями сможем преодолеть гуманитарные кризисы.
Тем не менее 27 сентября Азербайджан развязал широкомасштабную войну против народа Нагорного Карабаха при непосредственном участии Турции и опекаемых ею и спонсируемых из-за рубежа иностранных вооруженных террористов,  что привело к многочисленным необратимым человеческим и материальным потерям. Значительная часть территории Арцаха оказалась под военной оккупацией Азербайджана, десятки тысяч граждан стали беженцами.
Развязанная война против Республики Арцах оказала огромное влияние на эпидемиологическую обстановку в регионе. Коронавирус распространился не только среди военнослужащих на передовой, но и среди гражданского населения.
Системы здравоохранения Армении и Арцаха преодолевали трудности   не только при лечении большого числа раненых военнослужащих и гражданских лиц, а также коронавирусных больных, но и потому, что азербайджанские вооруженные силы атаковали медицинские инфраструктуры, разрушая их. Подобные военные преступления, совершенные Азербайджаном, достигли верха жестокости, когда 28 октября был обстрелян Степанакертский центр охраны здоровья матери и ребенка.
Длившаяся 44 дня война была не единственной военной агрессией Азербайджана в 2020 г.
В июле 2020 г. Азербайджан нарушил режим прекращения огня на северо-восточном направлении армяно-азербайджанской границы. В ходе этой эскалации азербайджанские вооруженные силы целенаправленно наносили удары по гражданским инфраструктурам и мирному населению, в том числе обстреляв ракетами производственный цех, выпускавший ежедневно 300 тысяч медицинских масок.
Уважаемые председательствующие,
считаю, что этот комитет в частности и ПА Евронест в целом должны подробно изучить и обратиться к вышеупомянутым фактам, строжайше осудить агрессию и деструктивную роль Азербайджана в регионе. Я надеюсь, что наши партнеры в Европарламенте будут более активно вовлечены в установление мира и стабильности в регионе Восточного партнерства».