Հայաստանի եզդիական համայնքի ներկայացուցիչ Ռուստամ Բաքոյանն ապրիլի 19-ին այցելեց Արմավիրի մարզի Փշատավան համայնք, որտեղ ապրում է շուրջ 40 եզդի ընտանիք:
Փշատավանը սահմանամերձ է, սակայն արտոնություններից օգտվում է փոքր ծավալով:
Բաքոյանը հետաքրքրվեց բնակիչների խնդիրներով: Ըստ համայնքի ղեկավար Ազատ Քյարամյանի՝ գյուղում խնդիրները շատ են, սակայն առաջնահերթ է Փշատավան-Արգավանդ միջհամայնքային 3 կմ ճանապարհի վերանորոգման հարցը:
«Գյուղացիները հիմնականում զբաղվում են խաղողագործությամբ եւ ճանապարհի ասֆալտապատ չլինելու պատճառով դժվարությամբ են բերքը հասցնում տեղական շուկա: Ճանապարհին արեւի տակ բերքը փչանում է, կոտրվում են սայլերի անիվները»,-ասաց Քյարամյանը:
Գյուղացիները նաեւ բողոքեցին, որ խաղողի այգիներ հիմնելու նպատակով վերցրած վարկերի տոկոսները բարձր են, իսկ վերադարձի ժամկետները` կարճ:
Բնակիչները կարեւոր համարեցին նաեւ մեծաթիվ համայնքում մանկապարտեզ ունենալու հարցը: Համայնքում ապրող 250 երեխայից 160-ը հնարավորություն չունի հաճախելու մանկապարտեզ:

19 апреля представитель езидской общины Армении Р.Бакоян посетил общину Пшатаван Армавирской области, где проживает около 40 езидских семей.
Пшатаван – приграничное  село, но пользуется лишь незначительными льготами.
Депутат Бакоян интересовался проблемами жителей. По словам главы общины А.Кярамяна, в селе множество проблем, но первоочередной является ремонт 3 км межобщинной дороги Пшатаван – Аргаванд. «Сельские жители в основном занимаются виноградарством, и из-за отсутствия асфальтированной дороги сложно вывозить урожай на местный рынок без потерь».
Крестьяне также жаловались, что процентные ставки по ссудам для закладки виноградников высокие, а сроки погашения – краткие.
Жители считают важным наличие детского сада в крупной общине. Из 250 проживающих здесь детей 160 не имеют возможности посещать дошкольное учреждение.