Հայաստանի եզդիական համայնքի ներկայացուցիչ Ռուստամ Բաքոյանն ապրիլի 19-ին այցելեց Արմավիրի մարզի Փշատավան համայնք, որտեղ ապրում է շուրջ 40 եզդի ընտանիք:
Փշատավանը սահմանամերձ է, սակայն արտոնություններից օգտվում է փոքր ծավալով:
Բաքոյանը հետաքրքրվեց բնակիչների խնդիրներով: Ըստ համայնքի ղեկավար Ազատ Քյարամյանի՝ գյուղում խնդիրները շատ են, սակայն առաջնահերթ է Փշատավան-Արգավանդ միջհամայնքային 3 կմ ճանապարհի վերանորոգման հարցը:
«Գյուղացիները հիմնականում զբաղվում են խաղողագործությամբ եւ ճանապարհի ասֆալտապատ չլինելու պատճառով դժվարությամբ են բերքը հասցնում տեղական շուկա: Ճանապարհին արեւի տակ բերքը փչանում է, կոտրվում են սայլերի անիվները»,-ասաց Քյարամյանը:
Գյուղացիները նաեւ բողոքեցին, որ խաղողի այգիներ հիմնելու նպատակով վերցրած վարկերի տոկոսները բարձր են, իսկ վերադարձի ժամկետները` կարճ:
Բնակիչները կարեւոր համարեցին նաեւ մեծաթիվ համայնքում մանկապարտեզ ունենալու հարցը: Համայնքում ապրող 250 երեխայից 160-ը հնարավորություն չունի հաճախելու մանկապարտեզ:

On April 19, the representative of the Yazidi community in Armenia Rustam Bakoyan visited Pshatavan community in the Armavir Marz/Province where about 40 Yazidi families live.
Pshatavan is a borderline community, however it makes use of the privileges in small volumes.
Bakoyan was interested in the residents’ problems. According to the Head of the community Azat Kyaramyan, there are a lot of problems in the village, however the issue of repairing 3km of Pshatavan-Argavand inter-community road is a priority.
“The villagers are mainly engaged in viticulture and due to the lack of asphalt road, it is difficult to bring the harvest to the local market. On the way, the crop gets spoiled under the sun and the wheels of the wagons break,” Kyaramyan said.
The villagers also complained that the interest rates on loans to plant vineyards were high and the repayment terms were short.
The villagers highlighted the issue on having a kindergarten in the large community. 160 out of 250 children living in the community do not have an opportunity to attend a kindergarten.