ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Արման Եղոյանն ապրիլի 20-ի խորհրդարանական ճեպազրույցներում ի պատասխան լրատվամիջոցների հարցերի՝ անդրադարձավ ԵԽԽՎ լիագումար նիստի օրակարգում հայ ռազմագերիների, այլ գերեվարվածների եւ տեղահանված անձանց հարցի ներառմանը: Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը դեմ էր քվեարկել: Հայ ռազմագերիների խնդրի քննարկման օրակարգում է եղել նաեւ ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնու հարցը:
«Կախված նրանից, թե հարցն ի՞նչ տեխնիկական ձեւաչափով է դրվել քվեարկության՝ կարող ենք եզրակացնել՝ ինչ քաղաքական հետեւություն կարելի է անել: Իսկ տեխնիկական ձեւաչափի մասին հարցը խնդրում եմ ուղղել ԵԽԽՎ մեր պատվիրակությանը վերադարձից հետո»,-ընդգծեց Արման Եղոյանը:
Ըստ պատգամավորի՝ Ռուսաստանն այս հարցում ներգրավված է այն չափով, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կողմերից մեկն է: Հայտարարությամբ էլ ամրագրված է գերիների անհապաղ վերադարձի համաձայնությունը: Եղոյանը հավելեց, որ ինչ վերաբերում է ԵԽԽՎ-ի ներգրավվածությանը, պետք է արձանագրել, որ գերիների վերադարձի հարցը միջազգային մարդասիրական իրավունքի իմպերատիվ նորմ է եւ միջազգային իրավական հարցերին զուգահեռ այդ հարթակում է քննարկվում: Իսկ Ռուսաստանը եւս ԵԽԽՎ անդամ է:
«Իսկ բանաձեւ սպասվու՞մ է»,-լրագրողի հարցին ի պատասխան՝ Արման Եղոյանը նշեց. «Որքան գիտեմ, այս ընթացակարգով բանաձեւ չի սպասվում, բայց սա մի քայլ է: Չի բացառվում, որ հաջորդ քայլով ընդգրկվի այն ընթացակարգերում, որոնցով ենթադրվում է բանաձեւի ընդունում»:
«Գերիների հարցը փորձում ենք չքաղաքականացնել: Քաղաքականացնելու դեպքում վերածվում է քաղաքական բանակցությունների առարկայի: Մենք մշտապես պնդել ենք, որ հարցը պետք է լուծվի միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերով: Քանի որ Ադրբեջանի կողմից տեսնում ենք քաղաքականացման փորձեր, նրանց վրա նաեւ քաղաքական ճնշում է պետք բանեցնել, ինչն արդեն արվում է, որպեսզի հարցը լուծվի քաղաքական ճնշման արդյունքում»,-ընդգծեց Արման Եղոյանը:

At April 20 parliamentary briefings, in response to the questions of media, the member of the NA My Step Faction Arman Yeghoyan referred to the inclusion of the item of the Armenian prisoners of war, other captives and the displaced persons in the agenda of the PACE plenary session. Just to remind that Russia voted against the item. The Russian opposition politician Alexei Navalny’s item was also on the agenda of the debate on the problem of the Armenian prisoners of war.
“Depending on the technical format of the item which has been put to the vote, we can understand what political conclusion we can draw. And please, ask the question on the technical format to our delegation from PACE after the return,” Arman Yeghoyan underlined.
According to the deputy, Russia is included in this issue, because it is one of the sides of the tripartite statement on November 9. The agreement on the immediate return of the captives is stipulated by the statement. Yeghoyan has added as for the involvement of PACE, it should be recorded that the issue on the return of the captives is an imperative norm of the international humanitarian law, and it is debated in parallel with international legal issues. And Russia is also a member of PACE.
“Is a resolution expected?” in response to the journalist’s question, Arman Yeghoyan noted: “As I know, a resolution is not expected with this procedure, but this is a one step. It is not excluded that it will be included in the procedures by which the adoption of the resolution is assumed.”
“We try not to politicize the issue of the captives. In case of politicizing, it turns into a subject of a political negotiation. We have always insisted that the issue must be solved by the norms of the international humanitarian law. As we see attempts at politicization from the Azerbaijani side and we should also impose upon them, which is already done, in order to solve the problem as a result of political pressure,” Arman Yeghoyan underlined.