Լատվիայի նախագահը Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 8-ին Ազգային ժողովում հյուրընկալվեց Լատվիայի Հանրապետության նախագահ Վայրա Վիկե Ֆրեյբերգան: ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի, Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների, խմբակցությունների ու խմբի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման առանցքում հայ-լատվիական հարաբերությունների զարգացման խնդիրներն էին: Ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին` Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորեց Լատվիայի փորձը եվրաինտեգրման ճանապարհին, միջխորհրդարանական համագործակցության ամրապնդումը (Լատվիայի խորհրդարանի նախագահի Հայաստան այցի ժամանակ միջխորհրդարանական համագործակցության հուշագիր ստորագրվեց)եւ ռեգիոնալ կապերի ամրապնդումը` մարզերի ու քաղաքների միջեւ ուղիղ կապերի հաստատմամ բ: Անդրադարձ եղավ նաեւ առեւտրատնտեսական ու գիտամշակութային կապերին, քննարկվեց երկու երկրների միջեւ ուղիղ չվերթի հաստատման հնարավորությունը, որը կարող է խթան դառնալ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացման համար:
Լատվիայի Հանրապետության նախագահ  Վայրա Վիկե Ֆրեյբերգան կարեւորեց սահմանադրական բարեփոխումների հաջողությունը Հայաստանում, նշելով, որխորհրդարանները միշտ ժողովրդավարության հիմնասյուներն են եւ երկու երկրների օրենսդիր մարմինների համագործակցությունը կարեւոր դեր ունի միջպետական փոխհարաբերություններում: Նա պատրաստակամություն հայտնեց շարունակել Հայաստանի հետ բոլոր ուղղություններով համագործակցությունը:
ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Հրայր Կարապետյանը շնորհակալությու ն հայտնեց` Լատվիայի խորհրդարանում առաջին ընթերցմամբ հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագծի ընդունման համար, ի պատասխան տիկին Ֆրեյբերգան նշեց, որ Թուրքիա իր այցի ժամանակ եւ նախագահի, եւ վարչապետի հետ հանդիպումներում անդրադարձել է հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտությանը` կարեւորելով երկրի պատմության մեջ մութ էջեր չունենալը եվրոպական ընտանիքին անդամակցելուց առաջ:

Президент Латвии в Национальном Собрании
8 октября в Национальном Собрании гостила Президент Латвийской Республики Вайра Вике Фрейберга. В центре внимания встреч с Председателем НС Артуром Багдасаряном, представителями постоянных комиссий, фракций и депгруппы НС были проблемы развития армяно-латвийских отношений. Приветствуя высокую гостью, Председатель НС А.Багдасарян подчеркнул важность опыта Латвии на пути к евроинтеграции, укрепления межпарламентского сотрудничества (во время визита председателя парламента Латвии в Армению был подписан меморандум о межпарламентском сотрудничестве) и региональных связей – с   установлением прямых связей между областями и городами. Были затронуты также торгово-экономические и научно-культурные связи, обсуждалась возможность установления прямого воздушного сообщения между двумя странами, что может явиться стимулом для развития торгово-экономических связей.
Президент Латвийской Республики Вайра Вике Фрейберга подчеркнула важность успеха конституционных реформ в Армении, отметив, что парламенты всегда являются главными столпами демократии и сотрудничество законодательных органов двух стран играет важную роль в межгосударственных отношениях. Она выразила готовность продолжать сотрудничество с Арменией во всех направлениях.
Секретарь фракции АРФД Грайр Карапетян выразил благодарность парламенту Латвии за принятый в первом чтении законопроект о признании Геноцида армян; в ответ г-жа Фрейберга отметила, что во время своего визита в Турцию в ходе встреч и с президентом, и с премьер-министром   она затрагивала вопрос о необходимости признания Геноцида армян, подчеркивая, что перед вступлением в европейскую семью желательно не иметь темных страниц в истории страны.