Լատվիայի նախագահը Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 8-ին Ազգային ժողովում հյուրընկալվեց Լատվիայի Հանրապետության նախագահ Վայրա Վիկե Ֆրեյբերգան: ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի, Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների, խմբակցությունների ու խմբի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման առանցքում հայ-լատվիական հարաբերությունների զարգացման խնդիրներն էին: Ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին` Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորեց Լատվիայի փորձը եվրաինտեգրման ճանապարհին, միջխորհրդարանական համագործակցության ամրապնդումը (Լատվիայի խորհրդարանի նախագահի Հայաստան այցի ժամանակ միջխորհրդարանական համագործակցության հուշագիր ստորագրվեց)եւ ռեգիոնալ կապերի ամրապնդումը` մարզերի ու քաղաքների միջեւ ուղիղ կապերի հաստատմամ բ: Անդրադարձ եղավ նաեւ առեւտրատնտեսական ու գիտամշակութային կապերին, քննարկվեց երկու երկրների միջեւ ուղիղ չվերթի հաստատման հնարավորությունը, որը կարող է խթան դառնալ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացման համար:
Լատվիայի Հանրապետության նախագահ  Վայրա Վիկե Ֆրեյբերգան կարեւորեց սահմանադրական բարեփոխումների հաջողությունը Հայաստանում, նշելով, որխորհրդարանները միշտ ժողովրդավարության հիմնասյուներն են եւ երկու երկրների օրենսդիր մարմինների համագործակցությունը կարեւոր դեր ունի միջպետական փոխհարաբերություններում: Նա պատրաստակամություն հայտնեց շարունակել Հայաստանի հետ բոլոր ուղղություններով համագործակցությունը:
ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Հրայր Կարապետյանը շնորհակալությու ն հայտնեց` Լատվիայի խորհրդարանում առաջին ընթերցմամբ հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագծի ընդունման համար, ի պատասխան տիկին Ֆրեյբերգան նշեց, որ Թուրքիա իր այցի ժամանակ եւ նախագահի, եւ վարչապետի հետ հանդիպումներում անդրադարձել է հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտությանը` կարեւորելով երկրի պատմության մեջ մութ էջեր չունենալը եվրոպական ընտանիքին անդամակցելուց առաջ:

The President of Latvia in National Assembly
On October 8 Vaira Vike-Freiberg, President of the Republic of Latvia was hosted in the Nat ional Assembly. The problems of the development of the Armenian-Latvian relations were in the center of discussions with NA President Artur Baghdasaryan, representatives of the standing committees of the National Assembly, factions and grouping. Welcoming the high-ranking guest, NA President Artur Baghdasaryan highlighted the experience of Latvia on the road of European Integration, strengthening of inter-parliamentary cooperation (during the visit of the President of the Republic of Latvia a memorandum of inter-parliamentary cooperation was signed) and regional ties with the establishment of direct ties between the marzes and cities. The sides also elaborated on the trade-economic and scientific-cultural ties, discussed the possibility of the establishment of a direct flight between two countries, which can become an impetus for the development of trade-economic ties.
Vaira Vike-Freiberg, President of the Republic of Latvia highlighted the success of the constitutional reforms in Armenia, noting that the parliaments are always basic pillars of democracy, and the cooperation of the legislative bodies of two countries has an important role in the inter-state relations. He expressed confidence to continue the cooperation in all directions with Armenia.
Hrair karapetyan, Secretary of ARF faction, expressed gratitude for adopting the bill on recognition of the Armenian Genocide in the first reading in the Parliament of Latvia. In response Mrs. Freiberg mentioned that during her visit to Turkey she elaborated on the necessity of recognizing the Armenian Genocide during the meeting with the President and Prime Minister of Turkey, highlighting not to have dark pages in the history of the country before joining the European family.