Ադրբեջանաթուրքական տանդեմը փորձում է սեփականը համարել Երեւանի մշակութային հուշարձանը
Ադրբեջանի ու Թուրքիայի որդեգրած քաղաքականությունը չի սահմանափակվում միայն հայկական մշակութային ժառանգությունը սեփականը համարելով: Այս անգամ նրանց ուշադրության կենտրոնում ոչ թե Արցախի, այլ Հայաստանի մայրաքաղաքի հուշարձանն է: Հանրապետության փողոցի մի հատվածը (Հանրապետության 32) 19-րդ դարի 50-ական թվականներին պատկանել է պարսիկ Հաջի Աբբաս Քյալբարայ Աբդու Հուսեյն Օղլուն: 1876 թվականին այդտեղ կառուցվել է Պարսկաստանի առաջին հյուպատոսի նստավայրը: Ճարտարապետը գերմանացի է` Երեւանի նահանգային ճարտարապետ Միխայիլ ֆոն դեր Նոննեն:
Ժամանակին պարսից հյուպատոսին պատկանող սենյակի պատերն ամբողջությամբ ծածկված էին որմնանկարներով: Դրանք ամբողջությամբ պահպանվել են: Սենյակի կենտրոնում կա հայելապատ աղոթարան-խորշ: Ջահը, որը սենյակում կախվել է 1927 թվականին, նախագծել է անձամբ Ալեքսանդր Թամանյանը:
Հյուպատոսությունը գործել է մինչեւ 1920 թվականը:
Այնուհետեւ այս շենքում է տեղակայվել հայկական դիվիզիայի շտաբը: Հետագայում 3 տարի այստեղ գործել է Հայաստանի օգնության կոմիտեն, որը ղեկավարել է Հովհաննես Թումանյանը:
Ըստ արխիվային գաղտնի փաստաթղթի՝ 1963-ից այստեղ է իր գործունեությունը ծավալել Պատմական հուշարձանների պահպանման հայկական ընկերությունը: Դրա հիմնադիրներից է եղել նկարիչ Մարտիրոս Սարյանը, որը նաեւ հանդիսացել է ընկերության առաջին նախագահը:
Ադրբեջանաթուրքական տանդեմն իր վարած մշակութային քաղաքականության համաձայն՝ փորձում է իրենը համարել Երեւանի կենտրոնում գտնվող այս շենքը:  Թուրքիայի պետական լրատվական կորպորացիայի (TRT) ռուսալեզու ծառայությունն իր պատրաստած տեսանյութում շենքը ներկայացնում է որպես «ադրբեջանական թագավորական պալատի» մի մաս:
ԱԺ պատգամավոր, պատմական գիտությունների թեկնածու Գոռ Երանյանի համար դա նորություն չէր. «Ադրբեջանը ցանկացած մահմեդական հուշարձան եւ նույնիսկ ոչ մահմեդական, որոնք հիմնականում Կովկասի տարածքում են գտնվում, համարում է իրենը: Գործ ունենք սեփականելու, բռնայուրացման քաղաքականանության հետ, որը, բնականաբար, տեղավորվում է մշակութային ցեղասպանություն տերմինաբանության տակ»:
Ադրբեջանի որդեգրած քաղաքականությունը չի սահմանափակվում միայն հայկական մշակութային ժառանգությունը սեփականաշնորհելու փորձով:
Գոռ Երանյանը նշեց, որ նրանք փորձում են վերահասցեավորել Սեֆյան ժամանակաշրջանի իրանական պետության բոլոր մշակութային հուշարձանները եւ առհասարակ Սեֆյան պետությունը համարում են ադրբեջանական: Այս համատեքստում այդ դինաստիայի ստեղծած բոլոր հուշարձանները եւս համարում են  իրենցը:
Ադրբեջանի նման վարքագիծը բարկացրել է նաեւ «Բնօրրան պատմական հուշարձանների պահպանման հայկական ընկերություն» ՀԿ-ին: Նրանք հանդես են եկել այս ակնհայտ կեղծիքը եւ այլոց մշակութային ժառանգության սեփականաշնորհման հերթական փորձը դատապարտող հայտարարությամբ:
ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Հռիփսիմե Հարությունյանի կարծիքով՝ նյութի իրական թիրախը ոչ այնքան Հայաստանը եւ հայկական լսարանն են, որքան Իրանն ու վերջինիս լսարանը: «Հայկական ժառանգության նկատմամբ նման ոտնձգությունները կանխարգելելու նպատակով մենք պետք է էլ ավելի միավորենք մեր ջանքերը Հայկական լեռնաշխարհում մեր ժառանգության ճանաչման, իրավատիրության եւ պահպանման գործում»,-նշեց նա:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Աննա Կոստանյանի խոսքով՝ սա առաջին դեպքը չէ. «Ադրբեջանի կողմից մշտապես լինում են այսպիսի ջղաձգումներ հայկական մշակույթի հանդեպ ոտնձգությունների տեսքով: Սրա հիմնական նպատակը Հայաստանում եւ առհասարակ տարածաշրջանում հայկական հետքի ջնջումն է, որպեսզի ամեն կերպ ապացուցեն, որ իրենք հայերից առաջ այստեղ մշակութային կոթողներ են ունեցել»:
Ըստ Գոռ Երանյանի՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան կեղծարարության առումով անմրցելի են. «Ղարաբաղյան հակամարտությունը հենց այստեղ է թաքնված: Ադրբեջանը մշտապես չի ընդունել հայկական էթնոսի գոյությունն Արցախում՝ մեզ համարելով աղվաններ, ալբանացիներ»,- եզրափակեց պատգամավորը:
Երեւանի կենտրոնում գտնվող շենքի շուրջ ադրբեջանաթուրքական բացահայտ կեղծիքները, ցավոք, շարունակվում են` մեկը մյուսից անհեթեթ տարբերակներով:

Турецко-азербайджанский тандем пытается присвоить ереванский культурный памятник
Политика, проводимая Азербайджаном и Турцией, не ограничивается рассмотрением армянского культурного наследия как своего собственного. На этот раз в центре внимания не памятник Арцаха, а столица Армении. Участок улицы Анрапетутян (Анрапетутян, 32) в 50-х годах 19 в. принадлежал персу Гаджи Аббасу Кялбараю Абду Гусейн Оглу. В 1876 г.  здесь была построена резиденция первого консула Персии, архитектором которой был служивший в Ереване немец Михаил фон дер Нонне.
Когда-то стены комнаты, принадлежавшей персидскому консулу, были расписаны фресками. Они полностью сохранились. В центре зала – зеркальная  молельня. Люстра, которая висела в комнате в 1927 г., была спроектирована лично А.Таманяном.
Консульство действовало до 1920 г.
Затем в этом здании располагался штаб Армянской дивизии. Позже в течение 3 лет здесь работал Комитет помощи Армении,   возглавляемый Ов.Туманяном.
Согласно архивному документу, с 1963 г. здесь действует Армянское общество охраны исторических памятников. Одним из его основателей был художник М.Сарьян, который также был первым председателем общества.
Турецко-азербайджанский тандем, согласно своей культурной политике, пытается считать себя собственником этого здания в центре Еревана. Русскоязычная служба государственной информационной корпорации Турции (TRT) в подготовленном ею видеоматериале представляет здание как часть «азербайджанского царского дворца».
Это не было новостью для депутата НС, кандидата исторических наук Г.Ераняна. «Азербайджан считает своим любой мусульманский, даже немусульманский памятник на территории Кавказа. Мы имеем дело с политикой насильственного присвоения, что, конечно, укладывается в терминологию культурного геноцида».
Политика, проводимая Азербайджаном, не ограничивается попыткой присвоить армянское культурное наследие.
Г.Еранян отметил, что они пытаются перенаправить все культурные памятники иранского Сефевидского  государства и в целом считают государство Сефевидов азербайджанским. В этом контексте все памятники, созданные этой династией, также считают своими.
Подобное поведение Азербайджана возмутило также общественную организацию «Армянское общество охраны колыбели исторических памятников». Они выступили с заявлением, осуждающим это явную фальсификацию   и еще одну попытку присвоения культурного наследия других.
Исполнительный директор общественной организации Р.Арутюнян заметила, что настоящая мишень материала – не   столько Армения и армянская аудитория, сколько Иран и ее аудитория. «Для предотвращения подобных посягательств на армянское наследие, мы должны и дальше объединять наши усилия для признания, правопреемства и сохранения нашего наследия на Армянском нагорье», - подчеркнула она.
По словам члена Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта А.Костанян, это не первый случай: «В Азербайджане всегда есть такие конвульсии в виде посягательств на армянскую культуру. Основная цель их – стереть   армянский след в Армении и в регионе в целом, чтобы всячески доказать, что они еще до армян имели здесь памятники культуры».
Г.Еранян отметил, что в плане   фальсификации Азербайджан и Турция вне конкуренции. «Именно здесь кроется Карабахский конфликт. Азербайджан никогда не признавал наличие армянского этноса в Арцахе, считая нас агванами, албанцами», - заключил депутат.
Явные турецко-азербайджанские фальсификации вокруг здания в центре Еревана, к сожалению, продолжаются – со все более абсурдными вариациями.