ԵԽԽՎ մշտադիտարկման կոմիտեն ապրիլի 22-ին հայտարարություն է ընդունել՝ կոչ անելով Ադրբեջանին անհապաղ վերադարձնել հայ գերեվարված անձանց:
Ամբողջական հայտարարությունը՝ ստորեւ.
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ եղած ռազմական գործողությունները եւ զարգացումները 2020 թվականի նոյեմբերի 9-10-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո Եվրոպայի խորհրդի համար մեծ նշանակություն ունեն, եւ մշտադիտարկման կոմիտեն սերտորեն հետեւել է դրանց: Համապատասխան հանձնաժողովների հետ համագործակցությամբ այն լսել է երկու երկրների ներկայացուցիչներին, ինչպես նաեւ անկախ փորձագետների: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համազեկուցողները պարբերաբար համատեղ հայտարարություններով հանդես են եկել տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ:
Կոմիտեն համոզված է, որ երկու երկրների խորհրդարանները կարող են եւ պետք է կարեւոր դեր ունենան փոխվստահության մթնոլորտի ստեղծման, հաշտեցման գործընթացի եւ խաղաղ բանակցությունների վերականգնման գործում: Ուստի, կոմիտեն ողջունում է այն առաջընթացը, որ արվել է եռակողմ հայտարարության իրականացմամբ, սակայն նաեւ իր մտահոգությունն է հայտնում այն զեկույցների վերաբերյալ, որ այս հակամարտության համատեքստում գերեվարված ոչ բոլոր անձինք են փոխանակվել: Բացի այդ, կոմիտեն կարծում է, որ երկու կողմերը պետք է ամրապնդեն իրենց համագործակցությունը եւ հաղորդակցությունը, որը նպատակ ունի ականազերծելու նշյալ տարածքները խաղաղ բնակչության անվտանգությունն ապահովելու տեսանկյունից:
Կոմիտեն վերստին նշում է, որ եռակողմ հայտարարության 8-րդ հոդվածը պարզորոշ մատնանշում է պահվող բոլոր անձանց փոխանակումը՝ առանց կարգավիճակի խտրականության, որը կողմերից մեկը տվել է այդ մարդկանց: Ընդգծելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի արտահայտած մտահոգությունները՝ կապված Ադրբեջանի կողմից ենթադրաբար 188 հայերի գերեվարման հետ՝ կոմիտեն կոչ է անում Ադրբեջանին ապահովել պահվող բոլոր հայ գերիների առանց հետաձգման ազատ արձակումը եւ հանձնումը Հայաստանի իշխանությունների հոգածությանը:
Կոմիտեն կարծում է, որ անկախ միջազգային առաքելության ստեղծումը պատասխանատու կլինի քննելու հակամարտությունը եւ միջազգային իրավունքի ոտնահարումները վերջերս տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների ժամանակ, ինչն անչափ կարեւոր է հաշտեցման եւ իրապես խաղաղության հաստատման համար: Մշակութային ժառանգությունը կարեւոր է հակամարտության բոլոր կողմերի համար, եւ անհրաժեշտ մեխանիզմների անհապաղ ստեղծումը դրա պաշտպանությունը եւ վերափոխումը ապահովելու գործում առաջնահերթություն է: Ուստի, կոմիտեն հանձնարարել է Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների միջեւ եղած հակամարտությունների հարցերով ենթահանձնաժողովին ավելի մանրամասն ուսումնասիրել այս երկու հարցերի կոնկրետ մեխանիզմները:
Ի վերջո, կոմիտեն կոչ է անում երկու կողմերին կառուցողաբար ներգրավվել համապատասխան միջազգային կառույցների, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ աշխատանքներում այն տեսանկյունից, որ ամբողջությամբ իրականացվի եռակողմ հայտարարությունը, եւ սկսեն խաղաղ բանակցությունները»:

22 апреля Мониторинговый комитет ПАСЕ выступил с нижеприведенным заявлением, в котором содержится призыв к Азербайджану немедленно вернуть армянских пленных.
«Военные действия и развития   между Арменией и Азербайджаном после трехстороннего заявления от 9-10 ноября 2020 г. имеют большое значение для Совета Европы, и Мониторинговый комитет тщательно следил за ними. В сотрудничестве с соответствующими комитетами заслушаны представители двух стран, а также независимые эксперты. Содокладчики Армении и Азербайджана регулярно делали совместные заявления о развитии событий.
Комитет убежден, что парламенты двух стран могут и должны играть важную роль в создании атмосферы взаимного доверия, в процессе примирения и возобновления мирных переговоров. Комитет приветствует прогресс, достигнутый трехсторонним заявлением, но в то же время выражает свою озабоченность докладами, что в контексте данного конфликта не все пленные обменены. Кроме того, Комитет   считает, что обеим сторонам следует укреплять свое сотрудничество и общение, направленные на разминирование указанных районов в целях обеспечения безопасности мирного населения.
Комитет вновь отмечает, что в ст.8 трехстороннего заявления прямо указывается на обмен всеми удерживаемыми, без дискриминации по статусу, предоставленному им одной из сторон. Подчеркивая озабоченность ЕСПЧ в связи с пленением Азербайджаном предположительно 188 армянских пленных, Комитет призывает Азербайджан к незамедлительному освобождению всех удерживаемых армянских пленных и их передачу властям Армении.
Комитет считает, что создание независимой международной миссии позволит отвечать за расследование конфликта и нарушение международного права в ходе недавних боевых действий, что крайне важно для примирения и установления подлинного мира. Культурное наследие важно для всех сторон  конфликта, и немедленное создание необходимых механизмов   для обеспечения его защиты приоритетно. Поэтому Комитет поручил подкомитету по конфликтам между государствами-членами Совета Европы подробнее изучить конкретные механизмы этих двух вопросов.
Наконец, Комитет призывает обе стороны конструктивно участвовать в работе соответствующих международных структур, в частности   Минской группы ОБСЕ, с целью полного выполнения трехстороннего заявления и начала мирных переговоров».