ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ղեկավար Վաղարշակ Հակոբյանն ապրիլի 23-ին հյուրընկալեց մեր երկրում Ղազախստանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաեւին:
Վաղարշակ Հակոբյանը կարեւորեց երկու երկրների հարաբերությունների առավել զարգացումն ու միջխորհրդարանական կապերի խորացումը: Պատգամավորն անդրադարձավ հումանիտար, մշակույթի, զբոսաշրջության, տնտեսության ոլորտներում համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությանը: Բարեկամական խմբի ղեկավարը մանրամասներ ներկայացրեց մեր երկրի քաղաքական օրակարգի, իրականացվող բարեփոխումների եւ առաջիկայում սպասվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ:
Դեսպան Բոլատ Իմանբաեւը երկու երկրների միջեւ պատմականորեն ձեւավորված բարեկամական կապերն առավել ամրապնդելու պատրաստակամություն հայտնեց: Նրա խոսքով` անգամ COVID-19-ի պայմաններում ապրանքաշրջանառության աճ է նկատվել: Երկկողմ կապերի զարգացման գործում դեսպանը բարձր գնահատեց Ղազախստանում հայ համայնքի դերը:
Կողմերը քննարկեցին ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ ԽՎ եւ ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակում փոխգործակցության հեռանկարները, ներկայացրին ինտեգրացիոն ուղղություններում առկա առաջնահերթությունները:

23 апреля руководитель парламентской группы дружбы Армения-Казахстан В.Акопян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан в РА Б.Иманбаева.
В.Акопян подчеркнул важность дальнейшего развития отношений между двумя странами и углубления межпарламентских связей. Депутат коснулся необходимости развития сотрудничества в гуманитарной сфере, в области культуры, туризма, экономики. Руководитель группы дружбы подробно представил политическую повестку РА, проводимые реформы и предстоящие внеочередные парламентские выборы.
Посол Б.Иманбаев выразил готовность к еще большему укреплению исторически дружественных связей между двумя странами. По его словам, даже в условиях COVID-19 наблюдался рост товарооборота. Посол высоко оценил роль армянской общины Казахстана в развитии двусторонних отношений.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в рамках ЕАЭС, ПА ОДКБ и МПА СНГ, представили существующие приоритеты в интеграционных направлениях.