ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ղեկավար Վաղարշակ Հակոբյանն ապրիլի 23-ին հյուրընկալեց մեր երկրում Ղազախստանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաեւին:
Վաղարշակ Հակոբյանը կարեւորեց երկու երկրների հարաբերությունների առավել զարգացումն ու միջխորհրդարանական կապերի խորացումը: Պատգամավորն անդրադարձավ հումանիտար, մշակույթի, զբոսաշրջության, տնտեսության ոլորտներում համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությանը: Բարեկամական խմբի ղեկավարը մանրամասներ ներկայացրեց մեր երկրի քաղաքական օրակարգի, իրականացվող բարեփոխումների եւ առաջիկայում սպասվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ:
Դեսպան Բոլատ Իմանբաեւը երկու երկրների միջեւ պատմականորեն ձեւավորված բարեկամական կապերն առավել ամրապնդելու պատրաստակամություն հայտնեց: Նրա խոսքով` անգամ COVID-19-ի պայմաններում ապրանքաշրջանառության աճ է նկատվել: Երկկողմ կապերի զարգացման գործում դեսպանը բարձր գնահատեց Ղազախստանում հայ համայնքի դերը:
Կողմերը քննարկեցին ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ ԽՎ եւ ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակում փոխգործակցության հեռանկարները, ներկայացրին ինտեգրացիոն ուղղություններում առկա առաջնահերթությունները:

On April 23, the Head of the RA NA Armenia-Kazakhstan Friendship Group Vagharshak Hakobyan hosted the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan Bolat Imanbayev to our country.
Vagharshak Hakobyan highlighted the further development and deepening of the inter-parliamentary ties of the relations between the two countries. The deputy referred to the necessity of the development of the cooperation in the humanitarian, cultural, touristic and economic spheres. The Head of the Friendship Group presented details on the political agenda of our country, implementing reforms and expecting snap parliamentary elections.
The Ambassador Bolat Imanbayev expressed readiness to strengthen the friendship ties historically formed between the two countries. According to him, there was a growth in a trade turnover even amid COVID-19. The Ambassador highly assessed the role of the Armenian community in Kazakhstan in terms of development of the bilateral ties.
The parties discussed the perspectives of the cooperation and presented the existing priorities in the integration directions in the framework of the EEU, CSTO PA and IPA CIS.