ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ գործադիր եւ օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ Ծիծեռնակաբերդում հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Հիշատակի միջոցառումներին խորհրդարանի խոսնակի հետ մասնակցեց նաեւ Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի գլխավորած պատվիրակությունը: Սենատի նախագահը խորհրդանշական եղեւնի տնկեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի Հիշողության պուրակում:
Ավելի ուշ Արարատ Միրզոյանը եւ Ժերար Լարշեն կմասնակցեն «Վտանգված ժառանգություն. Արցախ» ցուցահանդեսին:

The President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan with the Prime Minister Nikol Pashinyan, the President Armen Sarkissian accompanied by the representatives of the executive and legislative bodies paid tribute to the memory of the Armenian Genocide victims in Tsitsernakaberd.
The Delegation led by the President of the Senate of the Republic of France Gérard Larcher also took part in the remembrance events with the Parliament Speaker. The President of the Senate planted a symbolic fir-tree at the Memorial Park of Tsitsernakaberd Memorial Complex.
Later, Ararat Mirzoyan and Gérard Larcher will participate in the exhibition “Endangered Heritage: Artsakh.”