Ազգային ժողովի հարգելի պարոն նախագահ, խորհրդարանական հանձնաժողովների նախագահներ, խմբակցությունների ղեկավարներ, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, մի այսպիսի ասացվածք կա, ըստ որի՝ բարեկամներն աստղերի են նման, եւ միայն գիշերը կարելի է նրանց հաշվել: Եվ կարելի է ասել, որ անթափանց գիշեր էր իջել Հայաստանի վրա անցյալ տարվա նոյեմբերին, երբ մենք որոշեցինք բոլորս միասին մի կողմ թողնելով մեր քաղաքական տարաձայնությունները, համախմբվելով եւ, իսկապես, ընդգծում եմ՝ հավաքական աշխատանքով, ընդունել բանաձեւը, որով կոչ է արվում ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը:
Շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին, որ մեզ հրավիրեց մասնակցելու հիշողության այս արարողությանը: Հիշողություն, որը մենք ուզում ենք նաեւ տեղադրել ներկա եւ ապագայի համատեքստում:
Ինչպես դուք նշեցիք, պարոն նախագահ, 20 տարի է անցել այն օրվանից, երբ նախագահ Ժակ Շիրակը հրապարակեց օրենքը, ընդ որում ընդամենը 8 բառից եւ մեկ հոդվածից բաղկացած կարճ օրենք, որով Ֆրանսիան պաշտոնապես ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը:
Կենդանի հիշողությունը լավագույն պատվարն է պատմության ողբերգական էջերի կրկնության համար: Մեր համագործակցությունն անցել է նաեւ փոխադարձ վստահության ուղով: Վստահություն Հայաստանի ապագայի եւ ճակատագրի նկատմամբ: Նաեւ վստահություն Հայաստանի երիտասարդության նկատմամբ, որն այնքան ծանր հարված ստացավ անցյալ աշնանը: Մենք մտածում ենք բոլոր զոհվածների, բոլոր վիրավորների, ռազմագերիների, նրանց ընտանիքների մասին, որովհետեւ դրանք անձնական ողբերգություններ չեն, դրանք հավաքական են:
Մենք վստահություն ենք տածում նաեւ, պարոն նախագահ, Հայաստանի ժողովրդավարության հանդեպ, որը ձեզ առանձնահատուկ տեղ է հատկացնում այս տարածաշրջանում: Ժողովրդավարություն, որը մեծ փորձությունների  ենթարկվեց, ոտնահարվեց, բայց, այնուամենայնիվ, դուք շարունակում եք կանգնած մնալ: Մենք վստահ ենք նաեւ հայ ժողովրդի անկախ ոգու եւ նրա ազատատենչ բնույթի հարցում: Ազատատենչություն, որն արտահայտվել է նաեւ մեր հայ հայրենակիցների, այսինքն՝ հայկական ծագում ունեցող ֆրանսիացիների կողմից, որոնք մեր կողքին էին այն պահին, երբ Ֆրանսիան կարիք ուներ ոտքի կանգնելու եւ ազատությունը վերագտնելու:
Պետք է ասել, որ մեր այս այցելությունը նաեւ շարունակությունն է այն բանաձեւի, որը, ինչպես նշեցի, ընդունվեց նոյեմբեր ամսին խորհրդարանում չափազանց լայն մեծամասնությամբ եւ ընդամենը 1 դեմ քվեարկությամբ: Եվ սա բացառիկ մի բան է, եւ յուրաքանչյուրը կերազի, որ այսպիսի քվեարկություններ ավելի հաճախ լինեն: Ցավոք,  չեն լինում:
Բանաձեւը կոչ է անում Ֆրանսիայի կառավարությանը՝ ճանաչելու Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Միաժամանակ, բանաձեւում նշվում է, որ այդ ճանաչումը կհանդիսանա գործիք՝ հասնելու խաղաղ բանակցությունների միջոցով տեւական եւ կայուն խաղաղության, որովհետեւ մենք այստեղ ենք եկել նաեւ տեւական  խաղաղության կոչով:
Պարոն նախագահ, մենք մտքեր փոխանակեցինք ռազմագերիների վերաբերյալ: Ադրբեջանը պարտավոր է անհապաղ ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին՝ համաձայն ստորագրած համաձայնագրի եւ բոլոր միջազգային պայմանագրերի:
Այս շաբաթ, ինչպես գիտեք, ԵԽԽՎ նիստում քննարկվեց ռազմագերիների հարցը, եւ Սենատի մեր գործընկերներից մեկը, Սենատի անունից հանդես գալով, ներկայացրեց անհապաղ ազատ արձակման վերաբերյալ պահանջները:
Քիչ առաջ մենք այցելեցինք Երեւանի քաղաքապետարան, որտեղ ներկայացված է ցուցահանդես:  Սահմռկեցուցիչ է տեսնել, որ պատերազմից հետո այսպիսի քայլեր են ձեռնարկվում հայերի հիշողությունը, հայերի հետքերը վերացնելու ուղղությամբ: Այդ իսկ պատճառով մեզ համար հասկանալի է, պարոն նախագահ, ձեր ցանկությունն ամրապնդելու Մինսկի խմբի նախագահությունն ու ձեւաչափը:
Սիրելի գործընկերներ, կարծում եմ՝ սա մեր պատասխանատվության հարցն է, որպեսզի մենք այս բոլոր ուղերձները հասանելի դարձնենք Եվրամիության անդամ պետությունների խորհրդարանների մեր գործընկերներին:
Սիրելի գործընկերնե՛ր, քիչ առաջ մենք այցելեցինք հուշահամալիր եւ այնտեղ քայլելիս այսպիսի հիշողություններ արթնացան: Մի ֆրանսիացի բանաստեղծ կա, որը հետեւյալ տողերն է գրել (խոսքը Արագոնի մասին է)` «Ապագա եւ հիշողություն»: Եվ այն բանի մեջ, որն այրվում է, երեւում է այն, ինչ լինելու է: Այս կրակն է, որ մենք մեզ հետ ուզում ենք կրել, բերել երեկ եւ այսօր, որպեսզի Հայաստանն ապրի եւ շարունակի հարատեւել:

Dear Mr President of the National Assembly, Chairs of Parliamentary Committees, Head of Factions, representatives of mass media, there is a saying, according to which, the friends are like stars, and we can count them only at night. And we can say that impenetrable night has gone down on Armenia in November of the last year, when we made a decision all together, leaving aside our political disagreements, consolidating, and indeed, I underline, with collective work adopt the resolution, which called on to recognize the Nagorno Karabakh.
I thank the President of the RA National Assembly, who invited us to take part in this commemoration ceremony. Commemoration that we also would like to put in the context of the present and the future.
As you noted, Mr President, 20 years have passed from the day, when President Jacque Chirac has issued the law, by the way a short law comprised of eight words and one article, by which France officially recognizes the Armenian Genocide.
The live memory is the best stronghold for the repetition of tragic pages of history. Our cooperation has also passed through the mutual trust. Trust towards the future and destiny of Armenia. Also trust towards the youth of Armenia, which received a heavy blow in autumn. We think about all the deceased, all the wounded, the prisoners of war, their families, because they are not personal tragedies: they are collective.
We also express confidence, Mr President, towards the democracy which gives you a special place in this region. Democracy, which has undergone great ordeals, violated, but nevertheless, you continue to remain standing. We are also confident in the Armenian people’s independent spirit and their lust for freedom character. Lust for freedom, which was also expressed by our compatriots, i.e. the French of Armenian origin, who were next to us, when France needed to stand up and rediscover the freedom.
We shall say that our visit is also the continuation of the resolution, which as I noted, was adopted in the parliament in November with wide majority and only with one vote. And this is a unique thing, and everybody will dream that such votes be more often. Unfortunately, they don’t happen.
The resolution calls on the Government of France to recognize the independence of Nagorno Karabakh. At the same time, the resolution notes that that recognition will be a tool to reach through peaceful negotiations lasting and stable peace, because we have come here also with the appeal of lasting peace.
Mr President, we exchanged ideas on prisoners of war. Azerbaijan is obliged to release all prisoners of war, according to the signed Agreement and all international treaties.
As you know, this year, the issue of prisoners of war discussed at PACE session, and on behalf of the Senate, one of our colleagues of the Senate presented the requirements on their urgent release.
A short while ago we visited Yerevan Municipality, where an exhibition is presented. It is terrifying to see that after the war such steps are undertaken to eliminate the Armenians’ memory, the Armenians’ traces. That is why Mr President, your wish to strengthen the Minsk Group Chairmanship and the format is understandable for us.
Dear colleagues, I believe that this is the issue of our responsibility, in order all these messages be accessible for our colleagues of the parliaments of the European Union member states.
Dear colleagues, a short while ago we visited the Memorial Complex and walking there such memories woke up. There is a French poet, who wrote the following verses (it is about Aragon) “Future and Memory.” In a thing which is burnt, appears what will be. This fire is that we wish to bear with us, to bring yesterday and today in order Armenia lives and continues lasting.