Ապրիլի 19-20-ը տեղի է ունեցել Արեւելյան գործընկերության Եվրանեսթ ԽՎ-ի լիագումար նստաշրջանը, որն անցկացվել է առցանց եղանակով: Վեհաժողովում ԱԺ պատվիրակության կատարած աշխատանքի մանրամասներն ապրիլի 26-ի ասուլիսում ներկայացրին պատվիրակության ղեկավար Վիկտոր Ենգիբարյանը, պատվիրակության անդամներ Արման Եղոյանը, Տարոն Սիմոնյանը եւ Մարիա Կարապետյանը:
Ապրիլի 19-ին տեղի են ունեցել Տնտեսական ինտեգրման, Սոցիալական, աշխատանքի, կրթության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության, Էներգետիկ անվտանգության եւ Քաղաքական, մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության հարցերի հանձնաժողովների նիստերը: Վիկտոր Ենգիբարյանը, որը քաղաքական հարցերով հանձնաժողովի անդամ է, նշեց, որ այս անգամ հանձնաժողովն իր բանաձեւում անդրադարձել է Արեւելյան գործընկերության երկրներում եվրոպական ինտեգրման հարցերին: Առանձնահատուկ ուշադրության է արժանացել այն հանգամանքը, որ մարտի 1-ից արդեն ուժի մեջ է մտել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: «Արեւելյան գործընկերության 3 պետություններ ունեն  ասոցացված համաձայնագիր ԵՄ-ի հետ, եւ մեզ համար կարեւոր էր շեշտադրումներ կատարել մեր համաձայնագրին եւ եվրոպացի գործընկերների ուշադրությունն ուղղել այդ փաստի վրա»,-ընդգծեց պատվիրակության ղեկավարը:
Վեհաժողովում քննարկվել են նաեւ COVID-19-ով պայմանավորված խնդիրները, բանավեճի ընթացքում ելույթներ են ունեցել հայկական պատվիրակության անդամները:
«Մեզ համար կարեւոր է շեշտադրումներ կատարել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ պայմանավորված ռազմագերիների վերադարձի հարցին, որի պարտավորությունն ադրբեջանական կողմը, ցավոք, ամբողջությամբ չի կատարել: Պետք է ասեմ, որ այս հարցի շուրջ եվրոպացի գործընկերների մոտ կա լայն կոնսենսուս: Ոչ միայն մեր պատվիրակները, այլ նաեւ եվրոպացի մի շարք պատգամավորներ ելույթ ունեցան եւ նշեցին, որ Ադրբեջանն անպայման պիտի կատարի պայմանավորվածությունները»,-արձանագրեց Վիկտոր Ենգիբարյանը:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանում իրականացվող հայատյացության քաղաքականությանը, այսպես կոչված «ռազմական ավարի պուրակի» խայտառակ պատմությանը, հայկական մշակութային ժառանգության պահպանությանը:
Լիագումար նիստի սկզբում ուղերձով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, Եվրոպական խորհրդարանի նախագահը: Ելույթներ են ունեցել Ուկրաինայի, Վրաստանի խորհրդարանների ղեկավարները: «Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահը ելույթ չունեցավ, ինչը մեզ հուշում է, որ ադրբեջանական կողմը բավարարված չէ Եվրանեսթի աշխատանքներով, քանի որ նրանց առաջադրած բոլոր հակահայկական կետերը բանաձեւերից դուրս են մղվել»,-փաստեց Ենգիբարյանը:
Պատվիրակության անդամ Տարոն Սիմոնյանը տեղեկացրեց, որ Տնտեսական հարցերով հանձնաժողովում դեռեւս երկու տարի առաջ մեր պատվիրակությունն առաջարկել էր կրթության եւ տնտեսության սիներգիային վերաբերող բանաձեւ քննարկել, ինչը քննարկվել եւ ընդունվել է: 100-ից ավելի առաջարկների զգալի մասն ընդունվել է պատվիրակության եւ Եվրանեսթի պատգամավորների կողմից:
Էներգետիկ հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի աշխատանքները ներկայացրեց Արման Եղոյանը: Ավանդույթի համաձայն՝ ադրբեջանցիները բարձրացրել են սովետական ատոմակայանների հարցը՝ բնականաբար, նկատի ունենալով հայկական ատոմոկայանը: «Բայց ինչպես նախորդ բոլոր դեպքերում, իրենց առաջարկները (ուշադիր լինել, սովետական երկրների ատոմակայանների անվտանգության հարցում աչալուրջ լինել, փակել դրանք) տապալվեցին: Սա տեղեկություն է այն մարդկանց համար, որոնք շահարկում են ատոմակայանի թեման, թե մենք այնտեղ խնդիրներ ունենք: Անգամ խորհրդարանական վեհաժողովի մակարդակով փաստվեց, որ ոչ տեխնիկական եւ ոչ էլ քաղաքական խնդիր կա»,-ընդգծեց Եղոյանը:

19-20 апреля в онлайн-режиме состоялась пленарная сессия ПА Евронест Восточного партнерства. Подробности работы делегации НС в Ассамблее представили на пресс-конференции 26 апреля руководитель делегации В.Енгибарян, члены делегации А.Егоян, Т.Симонян и М.Карапетян.
19 апреля состоялись заседания комиссий по политическим, экономическим, социальным и энергетическим вопросам. Член политической комиссии В.Енгибарян отметил, что на этот раз комиссия затронула в своей резолюции вопросы европейской интеграции в странах Восточного партнерства. Особое внимание было уделено вступившему в силу 1 марта Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. «Три страны Восточного партнерства имеют соглашение об ассоциации с ЕС, и для нас было важно привлечь внимание европейских партнеров к нашему Соглашению», - заметил он.
На Ассамблее обсуждались также вопросы, обусловленные COVID-19, в ходе дебатов выступили члены армянской делегации.
«Для нас важно было акцентировать вопрос возвращения военнопленных в соответствии с   заявлением от 9 ноября, которое, к сожалению, азербайджанская сторона не выполнила полностью. Должен сказать, что среди европейских партнеров налицо широкий консенсус по этому вопросу. «Не только наши делегаты, но и ряд европейских депутатов выступили с призывом обязать Азербайджан выполнять договоренности», - подчеркнул В.Енгибарян.
Затронуты антиармянская политика Азербайджана, позорная история бакинского так называемого «парка трофеев», сохранение армянского культурного наследия.
На пленарном заседании выступили с посланиями Председатель НС А.Мирзоян, Председатель Европарламента, а также спикеры парламентов Украины и Грузии. «Спикер Милли Меджлиса Азербайджана не выступал с речью, что подсказывает нам о недовольстве азербайджанской стороны работой Евронест, поскольку все предложенные ими антиармянские пункты были исключены из резолюций», - сообщил В.Енгибарян.
Член делегации Т.Симонян сообщил, что два года назад в экономической комиссии наша делегация предложила обсудить резолюцию о синергии образования и экономики, которая была обсуждена и принята. Большинство из более чем 100 предложений были приняты делегацией и депутатами Евронест.
А.Егоян представил работу комиссии по энергетическим вопросам. По традиции, азербайджанцы подняли вопрос о советских АЭС, естественно, имея в виду Армянскую АЭС. «Но, как и во всех предыдущих случаях, их предложения (быть осторожными, бдительными в отношении безопасности советских АЭС, закрыть их) провалились. Это информация для тех, кто спекулирует на теме АЭС, вроде   там у нас есть проблемы. «Даже на уровне Парламентской Ассамблеи констатировано, что нет ни технической, ни политической проблемы», - подчеркнул депутат.