ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ընդունեց Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանի նախագահ Կարոլինա Ֆերնանդեսի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստանում է գտնվում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողություններին մասնակցելու համար:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն հայտնեց այս օրերին Երեւանում գտնվելու համար, ինչն ապացուցում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն Հայաստանի, այլ ամբողջ միջազգային հանրության ցավն է: Նա անձնապես շնորհակալություն հայտնեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հնչեցրած տեսակետների համար: Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը գործընկերոջը տեղեկացրեց, որ նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունից հետո մինչ օրս Ադրբեջանն արհեստականորեն հրաժարվում է կատարել հայտարարության 8-րդ կետը, համաձայն որի՝ ռազմագերիները եւ այլ պահվող անձինք պիտի անհապաղ հնարավորություն ստանային վերադառնալ իրենց հայրենիք «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով: Ավելին, Ադրբեջանը շարունակում է իր հայատյաց քաղաքականությունը, ինչի վերջին վառ դրսեւորումն այսպես կոչված «պատերազմին նվիրված պուրակի» բացումն էր: Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն հայտնեց Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանի գործընկերներին այս հարցում իրենց հետեւողական դիրքորոշման համար, համաձայն որի՝ դեռեւս 2020 թ. աշնանը կառույցի նախորդ նախագահն իր աջակցությունն էր հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, իսկ սույն թվականի ապրիլի 19-ին Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանի նախագահը եւ գործադիր խորհուրդը հայտարարել էին, որ անհրաժեշտ է կատարել նոյեմբերի 9-ի համաձայնության բոլոր պարտավորությունները, հարգել միջազգային իրավունքը եւ իրականացնել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Կարոլինա Ֆերնանդեսը նշեց, որ իրենց համար պատիվ էր ապրիլի 24-ին գտնվել Հայաստանում եւ հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Տիկին Ֆերնանդեսը խոստացավ, որ Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանը կշարունակի հետեւողական լինել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների իրականացմանը:
Հանդիպման ավարտին Արարատ Միրզոյանը եւ Կարոլինա Ֆերնանդեսը խորհրդարանների միջեւ համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրեցին` երկուստեք ընդգծելով, որ անհրաժեշտ է էլ ավելի խորացնել արդյունավետ փոխգործակցությունը:

The President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the delegation led by the President of the Central American Parliament Carolina Fernández that was in Armenia to take part in the remembrance ceremonies of the Armenian Genocide victims.
Welcoming the guests, Ararat Mirzoyan has expressed his gratitude to them for being in Yerevan during these days, which proves that the Armenian Genocide is the pain not only for Armenia, but also for the whole international community. He personally thanked them for the viewpoints voiced at Tsitsernakaberd Memorial Complex. The Speaker of the Parliament of Armenia has informed his colleague that after the tripartite statement signed on November 9 by now Azerbaijan artificially refuses to fulfill the paragraph 8, according to which, the prisoners of war and other detainees should be immediately got an opportunity to return to their Motherland by the principle ‘all for all.” Moreover, Azerbaijan continues its Armenophobia policy, and its last vivid manifestation was the opening of the so called ‘park dedicated to war.” Ararat Mirzoyan thanked his colleagues of the Central American Parliament for their consistent position in this issue, according to which, still in autumn of 2020 the previous President expressed his gratitude to Nagorno Karabakh people, and on April 19 of this year the President of the Central American Parliament and the Executive Council have announced that it is necessary to fulfill all obligations of November 9 Agreement, honour the international law and carry out the decisionsof the European Court of Human Rights.
Thanking her counterpart for the reception, Carolina Fernández noted that it was an honour for them to be in Armenia on April 24 and pay their tribute to the memory of the Armenian Genocide victims. Mrs Fernández promised that the Central American Parliament would continue to be consistent for the fulfillment of the obligations assumed by the Statement of November 9.
At the end of the meeting Ararat Mirzoyan and Carolina Fernández signed a Memorandum of Understanding on Cooperation between the parliaments, both underlining that it was necessary to further deepen the effective partnership.