ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ընդունեց Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանի նախագահ Կարոլինա Ֆերնանդեսի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստանում է գտնվում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողություններին մասնակցելու համար:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն հայտնեց այս օրերին Երեւանում գտնվելու համար, ինչն ապացուցում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն Հայաստանի, այլ ամբողջ միջազգային հանրության ցավն է: Նա անձնապես շնորհակալություն հայտնեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հնչեցրած տեսակետների համար: Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը գործընկերոջը տեղեկացրեց, որ նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունից հետո մինչ օրս Ադրբեջանն արհեստականորեն հրաժարվում է կատարել հայտարարության 8-րդ կետը, համաձայն որի՝ ռազմագերիները եւ այլ պահվող անձինք պիտի անհապաղ հնարավորություն ստանային վերադառնալ իրենց հայրենիք «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով: Ավելին, Ադրբեջանը շարունակում է իր հայատյաց քաղաքականությունը, ինչի վերջին վառ դրսեւորումն այսպես կոչված «պատերազմին նվիրված պուրակի» բացումն էր: Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն հայտնեց Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանի գործընկերներին այս հարցում իրենց հետեւողական դիրքորոշման համար, համաձայն որի՝ դեռեւս 2020 թ. աշնանը կառույցի նախորդ նախագահն իր աջակցությունն էր հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, իսկ սույն թվականի ապրիլի 19-ին Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանի նախագահը եւ գործադիր խորհուրդը հայտարարել էին, որ անհրաժեշտ է կատարել նոյեմբերի 9-ի համաձայնության բոլոր պարտավորությունները, հարգել միջազգային իրավունքը եւ իրականացնել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Կարոլինա Ֆերնանդեսը նշեց, որ իրենց համար պատիվ էր ապրիլի 24-ին գտնվել Հայաստանում եւ հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Տիկին Ֆերնանդեսը խոստացավ, որ Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանը կշարունակի հետեւողական լինել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների իրականացմանը:
Հանդիպման ավարտին Արարատ Միրզոյանը եւ Կարոլինա Ֆերնանդեսը խորհրդարանների միջեւ համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրեցին` երկուստեք ընդգծելով, որ անհրաժեշտ է էլ ավելի խորացնել արդյունավետ փոխգործակցությունը:

Председатель НС А.Мирзоян принял делегацию во главе со спикером Центральноамериканского парламента Каролиной Фернандес, которая находится в Армении для участия в церемониях поминовения жертв Геноцида армян.
Приветствуя гостей, А.Мирзоян подчеркнул, что их пребывание  в эти дни в Ереване доказывает: Геноцид армян – боль  не только Армении, но и всего международного сообщества. Он поблагодарил за высказанные ими на Цицернакабердском мемориале мнения. Спикер парламента Армении проинформировал своего коллегу, что после подписанного 8 ноября трехстороннего заявления Азербайджан по-прежнему искусственно отказывается выполнять 9-й пункт документа, согласно которому военнопленным и другим удерживаемым лицам должна быть немедленно предоставлена ​​ возможность вернуться на родину по формуле «всех для всех». Более того, Азербайджан продолжает свою антиармянскую политику, последним проявлением которой стало открытие так называемого «парка трофеев». А.Мирзоян поблагодарил коллег из Центральноамериканского парламента за их последовательную позицию в этом вопросе, согласно которой еще в апреле 2020 г. председатель организации выразил поддержку народу Нагорного Карабаха, а 19 апреля текущего   года спикер Центральноамериканского парламента и Исполнительный совет объявили о необходимости выполнить все обязательства по заявлению от 9 ноября, уважать международное право и исполнять решения Европейского суда по правам человека.
Выразив благодарность за прием, Каролина Фернандес отметила, что для них большая честь находиться в Армении 24 апреля и отдать дань памяти жертвам Геноцида армян. Г-жа Фернандес пообещала, что Центральноамериканский парламент будет и впредь последовательно следить за реализацией обязательств, взятых  заявлением от 9 ноября.
В завершение встречи А.Мирзоян и Каролина Фернандес подписали Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству между парламентами, подчеркнув необходимость еще большего углубления эффективного взаимодействия.