ԵԽԽՎ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը, անդամներ Վլադիմիր Վարդանյանը, Սոս Ավետիսյանը, Տաթեւիկ Հայրապետյանը, Էդմոն Մարուքյանն ու Հովհաննես Իգիթյանն ապրիլի 26-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում ամփոփեցին ապրիլի 19-22-ը Ստրասբուրգում տեղի ունեցած ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի արդյունքները:
Պատվիրակության ղեկավարը տեղեկացրեց, որ նստաշրջանում հայկական պատվիրակության գլխավոր նպատակը եւ խնդիրը  եղել է ռազմագերիների հարցը. «Ի տարբերություն նախորդ նստաշրջանի՝ այս անգամ մեզ հաջողվեց հայ ռազմագերիներին ու փախստականներին վերաբերող հարցը դարձնել ընթացիկ  թեմա լիագումար նիստի շրջանակներում: Բացի թուրք եւ ադրբեջանցի պատվիրակներից, բոլոր ելույթ ունեցող եվրոպացի պատվիրակները հստակորեն  իրենց դիրքորոշումն արտահայտեցին առ այն, որ հայ ռազմագերիները պետք է անհապաղ վերդարձվեն:
Ռուբեն Ռուբինյանն ընդգծեց, որ ԵԽԽՎ մշտադիտարկման կոմիտեն հայտարարություն ընդունեց՝ կոչ անելով Ադրբեջանին անհապաղ վերադարձնել հայ գերեվարված անձանց. «Այս նստաշրջանի համար մեր պատվիրակությունը ԵԽԽՎ շրջանակներում կատարել է իր առջեւ դրված խնդիրը՝ շարունակելով մեծացնել միջազգային ճնշումը Ադրբեջանի վրա, եւ դրանով փորձել հասնել լուծմանը»:
Պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը, շեշտադրելով ԵԽԽՎ ընդունված հայտարարությունը, ընդգծեց, որ դրանով Ադրբեջանին հստակ կոչ է արվում, առանց նախապայմանների վերադարձնել հայ ռազմագերիներին. «Սա է եվրոպական կառույցի գլխավոր ասելիքը»:  Նա նաեւ տեղեկացրեց, որ Իսլանդիայի գործընկերները համապատասխան բանաձեւի նախագիծ են ներկայացրել, որը պետք է քննարկվի բյուրոյի կողմից, եւ եթե հաջողության հասնի, ապա հնարավորություն կտրվի այս հարցի վերաբերյալ նաեւ այլ զեկույցներ ունենալ: Շվեդ գործընկերները եւս նույն բովանդակությամբ բանաձեւի նախագծեր են փորձում ներկայացնել:
Տաթեւիկ Հայրապետյանը կարեւորեց  միջազգային հարթակներում հայ պատվիրակների միասնական գործելաոճը: «Գերիների վերադարձի համար քայլերը պետք է իսկապես համառ լինեն: Պետք է ստեղծվի այնպիսի իրավիճակ, որ Ալիեւի համար դառնա իսկական գլխացավանք հայաստանցի գերիներին օր ավել Բաքվում պահելը»,-նշեց պատգամավորը:
Էդմոն Մարուքյանը տեղեկացրեց, որ Ադրբեջանի կողմից բացված այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակի» վերաբերյալ իր ելույթից հետո մոտեցել է Ադրբեջանի հարցով համազեկուցող Ստեֆան Շենախը եւ խնդրել ցույց տալ իրեն նկարները: «Ուշադիր նայում էր նկարները եւ ասում, որ ամբողջ Եվրոպայում մեծ հնչեղություն է առաջացրել դա: Կարծում եմ, որ նաեւ մեր պատվիրակության աշխատանքի շնորհիվ հարցը բավականին հնչեղ դարձավ: Եվ, ըստ էության, Ալիեւն այդ պուրակը բացելով՝ օգնեց մեզ, որ ավելի ցցուն փաստերով ցույց տանք, թե ինչ ահաբեկչական խմբավորման հետ գործ ունենք»,-եզրափակեց Մարուքյանը:

26 апреля на пресс-конференции глава делегации НС в ПАСЕ Р.Рубинян, депутаты В.Варданян, С.Аветисян, Т.Айрапетян, Э.Марукян и О.Игитян подвели итоги прошедшей в Страсбурге 19-22 апреля весенней сессии ПАСЕ.
Глава делегации сообщил, что главной целью и задачей армянской делегации на сессии был вопрос военнопленных. «В отличие от предыдущей сессии, на этот раз нам удалось сделать актуальной темой пленарного заседания вопрос армянских военнопленных и беженцев. За исключением турецких и азербайджанских делегатов, все выступившие европейские делегаты четко заявили о своей позиции – армянские военнопленные должны быть немедленно возвращены.
Р.Рубинян подчеркнул, что Мониторинговый комитет ПАСЕ принял заявление, в котором содержится призыв к Азербайджану немедленно вернуть армянских пленных. «На этой сессии наша делегация в ПАСЕ выполнила свою задачу, продолжая усиливать международное давление на Азербайджан и таким образом пытаясь достичь решения».
Член делегации В.Варданян, акцентируя внимание на принятом ПАСЕ заявлении, подчеркнул, что в нем четко содержится призыв к Азербайджану без предварительных условий вернуть армянских военнопленных - «это главный посыл европейской структуры». Он также сообщил, что исландские партнеры представили проект резолюции, который должен быть обсужден Бюро, и в случае успеха можно будет ожидать других докладов по этому вопросу. Шведские партнеры также пытаются представить проекты резолюций с подобным содержанием.
Т.Айрапетян особо отметила стиль единой работы армянских делегатов на международных площадках. «Необходимо предпринять настойчивые шаги для возвращения пленных», - подчеркнула она. «Надо создать такую обстановку, при которой для Алиева будет настоящей головной болью держать армянских пленных в Баку», - заметила депутат.
Э.Марукян сообщил, что после его выступления на открытом Азербайджаном так называемом «парке трофеев» к нему подошел содокладчик по Азербайджану Стефан Шенах и попросил показать ему фото. «Он, внимательно рассмотрев фотографии, заметил, что они вызвали большой резонанс в Европе.   Думаю, благодаря работе нашей делегации вопрос прозвучал довольно громко. И по сути, открыв этот парк, Алиев помог нам более очевидными фактами показать, с какой террористической группировкой мы имеем дело», - заключил Марукян.