ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով նախարարին՝ Արարատ Միրզոյանը հիշատակեց, որ Լիտվան առաջինն էր, որը ճանաչել է Հայաստանի անկախությունը, իսկ 2005-ին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նա բարձր գնահատեց Հայոց ցեղասպանության հիշատակի միջոցառումների օրերին Լիտվայի ԱԳ նախարարի այցը, որը տեղի է ունենում կորոնավիրուսային համավարակի պայմաններում: Այս փաստը, ըստ ԱԺ նախագահի, վկայում է երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին:
Խորհրդարանի խոսնակն անդրադարձավ Արցախի դեմ սանձազերծված թուրք-ադրբեջանական ագրեսիային եւ կրակի դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության պարտավորությունների չկատարմանն Ադրբեջանի կողմից: Միրզոյանը նշեց, որ Ադրբեջանը խախտում է եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը, հրաժարվում  վերադարձնել հայ ռազմագերիներին եւ այլ պահվող անձանց՝ նրանց նկատմամբ արհեստական քրեական գործեր հարուցելով:
ԱԺ նախագահը հավելեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը լուծված չէ, քանի դեռ չի իրացվել արցախահայերի ազատ ինքնորոշման իրավունքը, եւ անհրաժեշտ է շարունակել այս ուղղությամբ բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Արարատ Միրզոյանը բարձր գնահատեց լիտվացի մի խումբ պատգամավորների սկզբունքային դիրքորոշումը, որով կոչ էր արվում Ադրբեջանին արագացնել աճյունների, ռազմագերիների ու պատանդների փոխանակումն ու նրանց վերադարձի գործընթացը:
Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, իր հերթին նշեց, որ այս տարի լրանում է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Նա ընդգծեց, որ չնայած համավարակի եւ պատերազմի արդյունքում ստեղծված բարդ իրավիճակին՝ Հայաստանը հավատարիմ է մնում ժողովրդավարության արժեքներին եւ Լիտվայի անունից պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու բարեփոխումների օրակարգին:
Անդրադարձ կատարելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ նա հայտնեց, որ Ադրբեջանը պարտավոր է վերադարձնել հայ ռազմագերիներին եւ այլ պահվող անձանց, ինչպես նաեւ զերծ մնալ հայկական մշակութային ժառանգության վերացումից, եթե ցանկություն ունի կառուցողական երկխոսություն ծավալել:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին Հայաստանի ոլորտային բարեփոխումների օրակարգը եւ հունիսին սպասվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպչական, միջազգային դիտորդական առաքելությունների մասնակցության վերաբերյալ հարցեր:

Председатель НС А.Мирзоян встретился с делегацией, возглавляемой министром иностранных дел Литвы Габриелусом Ландсбергисом.
Приветствуя министра, А.Мирзоян отметил, что Литва первой признала независимость Армении, а в 2005 г. признала Геноцид армян. Он дал высокую оценку визиту главы МИД Литвы к поминовению жертв геноцида, отмечаемому в условиях коронавируса. Этот факт, по мнению спикера НС, свидетельствует о высоком уровне отношений между двумя странами.
Спикер парламента коснулся развязанной турецко-азербайджанской агрессии против Арцаха и невыполнения Азербайджаном обязательств по трехстороннему заявлению о прекращении огня. Мирзоян отметил, что Азербайджан нарушает 8-й пункт трехстороннего заявления, отказывается возвращать армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, искусственно возбуждая против них уголовные дела.
Председатель НС добавил, что проблема Нагорного Карабаха не будет решена до тех пор, пока не будет реализовано право армян Арцаха на свободное самоопределение, и необходимо продолжить переговоры в этом направлении в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
А.Мирзоян высоко оценил принципиальную позицию группы депутатов Литвы, призвавших Азербайджан ускорить обмен телами павших, военнопленными и заложниками и процесс их возвращения.
Министр иностранных дел Литвы, поблагодарив за прием, заметил, что в этом году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между двумя странами. Он подчеркнул, что, несмотря на эпидемию и сложную послевоенную ситуацию, Армения остается приверженной ценностям демократии и выразил от имени Литвы готовность поддержать повестку реформ.
Касаясь Нагорно-Карабахского конфликта, г-н Ландсбергис отметил, что Азербайджан обязан вернуть армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, а также воздержаться от искоренения армянского культурного наследия, если намерен вести конструктивный диалог.
В ходе встречи стороны обсудили повестку отраслевых реформ в Армении и вопросы, связанные с организационными мерами и участием международных наблюдательных миссий в намеченных в июне досрочных парламентских выборах.