Խորհրդարանը հյուրընկալեց բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, խմբի անդամներ Էդմոն Մարուքյանը, Սոս Ավետիսյանը եւ պատգամավոր Մարիա Կարապետյանն ապրիլի 27-ին հանդիպեցին Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ բարեկամական խմբի ղեկավար Լիլիթ Մակունցը շնորհակալություն հայտնեց բարոնուհուն Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի օրերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու, ինչպես նաեւ այս օրերին Հայաստանում գտնվելու եւ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչմանը նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու համար:
Հայ խորհրդարանականները ներկայացրին հետպատերազմյա իրավիճակը Հայաստանում եւ պատերազմի հետեւանքով առաջացած խնդիրների հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումները:
Մակունցը նշեց, որ պատերազմից հետո առաջացած քաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու համար Հայաստանի Հանրապետությունում հայտարարվել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու անհրաժեշտությունը. «Ինչպես գիտեք, ապրիլի 25-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական է տվել, առաջիկայում նաեւ կարձակվի խորհրդարանը` հունիսին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու համար»:
Հանդիպման ընթացքում ԱԺ պատգամավորներն ընդգծեցին բոլոր միջազգային գործընկերների աջակցության կարեւորությունը հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցում: Նշվեց, որ Ադրբեջանը չի կատարում եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետով ամրագրված իր պարտավորությունը, համաձայն որի՝ ռազմագերիները եւ այլ պահվող անձինք պիտի անհապաղ հնարավորություն ստանային վերադառնալու իրենց հայրենիք «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով: Հայ խորհրդարանականները խնդրեցին, որ բարոնուհի Քոքսը նաեւ իր անձնական կապերը ներդնի ի նպաստ այդ հարցի լուծմանը:

27 апреля руководитель группы дружбы НС Армения – Великобритания Л.Макунц, члены группы Э.Марукян, С.Аветисян и депутат М.Карапетян встретились с делегацией во главе с членом Палаты лордов Парламента Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии баронессой Кэролайн Кокс.
Приветствуя гостей, Л.Макунц поблагодарила баронессу за солидарность с армянским народом во время 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, а также за участие в эти дни в мероприятиях, посвященных памяти жертв Геноцида армян.
Армянские парламентарии представили послевоенную ситуацию в Армении и меры, предпринимаемые   для преодоления   вызванных войной проблем.
Макунц отметила, что для преодоления политического кризиса, возникшего после войны, в Армении возникла ​​необходимость проведения внеочередных парламентских выборов. «Как вы знаете, премьер-министр РА Н.Пашинян подал в отставку 25 апреля. В ближайшее время также будет распущено НС для проведения в июне внеочередных парламентских выборов».
В ходе встречи депутаты НС подчеркнули важность содействия всех международных партнеров в вопросе возвращения армянских военнопленных. Отмечено, что Азербайджан не выполняет свои обязательства по 8-й статье трехстороннего заявления, согласно которой военнопленным и другим удерживаемым лицам должна была быть обеспечена возможность возвращения   на родину по принципу «всех для всех». Армянские парламентарии попросили баронессу Кокс использовать также личные связи в разрешении вопроса.