Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչմանը նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու համար Հայաստանում գտնվող բարոնուհի Քերոլայն Քոքսն ապրիլի 27-ին հանդիպեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի եւ ԱԺ Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի անդամների հետ:
«Ես միշտ ասել եմ` ես բուժքույր եմ, հասարակագետ՝ միտումնավոր, բարոնուհի՝ ի զարմանս ինձ: Լորդերի պալատում ես ուզում եմ իմ դերն օգտագործել եւ իմ ձայնը լսելի դարձնել այն մարդկանց համար, որոնց ձայները լսելի չեն: Հայերի ձայնը եւս բավականաչափ լսելի չէ բրիտանական կառավարությունում:
Առաջին հերթին շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանի եւ Արցախի ժողովրդին, քանի որ գտնվում են հավատքի եւ ազատության պայքարի ճակատում՝ վճարելով այդպիսի բարձր զոհաբերություն: Դուք պատերազմում էիք, եւ մենք ականատես եղանք ռազմագերիների տառապանքին, որը շարունակվում է:
Ես զայրույթով լի եմ բրիտանական կառավարության դիրքորոշման վերաբերյալ: Մենք չենք անում առավելագույնը, որպեսզի Ադրբեջանը պատասխանատվություն կրի իր գործած հանցագործությունների համար. անպատիժ չթողնենք ռազմագերիներին պահելու հանգամանքը եւ այլ ռազմական հանցագործությունները: Այսպիսով, ես կցանկանայի տեսնել ավելի մեծ ճնշում միջազգային հանրության կողմից, որպեսզի Ադրբեջանը պատասխանատվություն կրի դատարանում:
Ինչպես միշտ, մեծ հիացմունքով լի եմ Հայաստանի հանդեպ: Հայաստանը հրաշալի երկիր է իր արվեստով, երաժշտությամբ, մշակույթով եւ ժողովրդավարությամբ: Իմ սերը մեծ է Հայաստանի եւ Արցախի հանդեպ»,-հարցազրուցում ասաց բարոնուհի Քոքսը:

On April 27, Baroness Caroline Cox being in Armenia to take part in the events dedicated to the commemoration of the memory of the Armenian Genocide victims met with the NA President Ararat Mirzoyan and the members of the NA Armenia-Great Britain Friendship Group.
I have always said that I am a nurse, a Social Scientist by intention and a baroness by astonishment. I want to use my role in the House of Lords and to be a voice for people whose voices are not heard. Armenian voices are not sufficiently heard in the British Government too.
At first, I thank people of Armenia and Artsakh, for holding the frontline of faith and freedom fight and paying such a high sacrifice. You have been in the war and we have witnessed the suffering of the prisoners of war which continues.
I come with anger for the British Government’s position. We are not doing more to call Azerbaijan to account for its crimes, and that there will not be impunity for holding the prisoners of war and other war crimes. So, I would like to see much more international pressure of Azerbaijan to be called to a court.
As always, I am full of great admiration for Armenia. Armenia is such a wonderful country with art, music, culture and democracy. My message is love for Armenia and Artsakh.