Ապրիլի 28-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը: Օրակարգում ընդգրկված էր մեկ հարց` ԱԺ պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանի հեղինակած «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քաղաքացիության մասինե օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը:
Հիմնական զեկուցողը նշեց, որ Կառավարությունը ներկայացրել է տեխնիկական բնույթի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Վահագն Հովակիմյանի տեղեկացմամբ՝ օրենսդրական փաթեթից հանվել է այն դրույթը, որով առաջարկվում էր ընտրություններին մասնակցող կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) կամ թեկնածուի վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ հրապարակելու համար սահմանել քրեական պատասխանատվություն, երբ այդ գործողությունը կատարվել է շահադիտական նպատակներով մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից:
Պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանը հետաքրքրվեց դրույթը հանելու պատճառների մասին, ինչին ի պատասխան նշվեց, որ նմանատիպ նախագիծ վերջերս չի ստորագրել ՀՀ նախագահը եւ ուղարկել է Սահմանադրական դատարան: Ուստի, հնարավոր էր, որ վերոնշյալ դրույթի առկայությունը եւս հետաձգեր օրենսդրական փաթեթի` օրենքի ուժ ստանալու գործընթացը:
Հարակից զեկուցող Արուսյակ Ջուլհակյանն առաջարկեց գործընկերներին կողմ քվեարկել օրենքների նախագծերի փաթեթին:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմեն Հովհաննիսյանը, ներկայացնելով Կառավարության դիրքորոշումը, նշեց, որ առարկություններ չունի. ընդունվել են ներկայացված առաջարկները:
Կառավարության եւ հեղինակի առաջարկներով լրամշակված օրենսդրական փաթեթը ստացավ հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

28 апреля состоялось внеочередное заседание Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам под председательством В.Варданяна. В повестке дня – обсуждение   предложенного депутатом НС В.Овакимяном законодательного пакета о внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс РА, Кодекс РА об административных правонарушениях и в закон «О гражданстве РА».
Основной докладчик отметил, что правительство представило технические предложения, которые были приняты.
По словам В.Овакимяна, из законодательного пакета исключено положение, которым предлагалось установить уголовную ответственность за публикацию недостоверной информации о партии (блоке партий) или кандидате, участвующих в выборах, когда действие осуществлено в корыстных целях группой лиц или организованной группой.
Депутат Н.Багдасарян поинтересовался причинами отмены этого положения, в ответ на что было сказано, что в последнее время подобный закон не подписывался Президентом РА и был направлен в Конституционный суд. Следовательно, не исключалось, что наличие вышеупомянутого положения также могло задержать процесс вступления в силу законодательного пакета.
Содокладчик А.Джулакян предложила коллегам проголосовать в пользу пакета законопроектов.
Заместитель министра юстиции А.Ованнисян, представляя позицию правительства, отметил, что возражений нет. Представленные предложения приняты.
Доработанный законодательный пакет по предложению правительства и автора получил положительное заключение комиссии.