Ապրիլի 28-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը: Օրակարգում ընդգրկված էր մեկ հարց` ԱԺ պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանի հեղինակած «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քաղաքացիության մասինե օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը:
Հիմնական զեկուցողը նշեց, որ Կառավարությունը ներկայացրել է տեխնիկական բնույթի առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Վահագն Հովակիմյանի տեղեկացմամբ՝ օրենսդրական փաթեթից հանվել է այն դրույթը, որով առաջարկվում էր ընտրություններին մասնակցող կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) կամ թեկնածուի վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ հրապարակելու համար սահմանել քրեական պատասխանատվություն, երբ այդ գործողությունը կատարվել է շահադիտական նպատակներով մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից:
Պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանը հետաքրքրվեց դրույթը հանելու պատճառների մասին, ինչին ի պատասխան նշվեց, որ նմանատիպ նախագիծ վերջերս չի ստորագրել ՀՀ նախագահը եւ ուղարկել է Սահմանադրական դատարան: Ուստի, հնարավոր էր, որ վերոնշյալ դրույթի առկայությունը եւս հետաձգեր օրենսդրական փաթեթի` օրենքի ուժ ստանալու գործընթացը:
Հարակից զեկուցող Արուսյակ Ջուլհակյանն առաջարկեց գործընկերներին կողմ քվեարկել օրենքների նախագծերի փաթեթին:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմեն Հովհաննիսյանը, ներկայացնելով Կառավարության դիրքորոշումը, նշեց, որ առարկություններ չունի. ընդունվել են ներկայացված առաջարկները:
Կառավարության եւ հեղինակի առաջարկներով լրամշակված օրենսդրական փաթեթը ստացավ հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

On April 28, the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs chaired by Vladimir Vardanyan was held. One item was included in the agenda – the debate in the second reading of the legislative package on Making Amendments and Addenda to the RA Criminal Code, on Making Amendments and Addenda to the RA Code on Administrative Offenses and on Making Addendum to the RA Law on Citizenship authored by the NA deputy Vahagn Hovakimyan.
The key rapporteur stated that the Government presented proposals of technical character which were accepted.
According to Vahagn Hovakimyan, the provision was removed from the legislative package which proposed to define a criminal responsibility for publishing fake information related to the candidate or the faction (Alliance of Parties) taking part in the elections when the action was done for mercenary ends by a group of people or an organized group.
The deputy Nikolay Baghdasaryan was interested in the reasons on removing the provision, in response to that it was noted that the RA President did not recently sign such draft law and send to the Constitutional Court. Therefore, it was possible that the existence of the above-mentioned provision would also postpone the process of coming into force of the legislative package.
The co-rapporteur Arusyak Julhakyan proposed her colleagues to vote for the package of the draft laws.
The Deputy Minister of Justice Armen Hovhannisyan, presenting the position of the Government, has mentioned that he has no proposals: the presented proposals were accepted.
The committee endorsed the legislative package revised by the Government and the authors’ proposals.