ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 28-ի նիստում քննարկեց «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում եւ կից փաթեթում նախատեսվող փոփոխությունն ու լրացումները, որոնք նախաձեռնել է Կառավարությունը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանի խոսքով` առաջարկվում է սահմանել վարորդների օրական ու շաբաթական հանգստի եւ աշխատանքի ժամանակահատվածները: Նախատեսվում է նաեւ թվային տախոգրաֆի համակարգը կիրառել ընդհանուր օգտագործման ուղեւորափոխադրումներ եւ բեռնափոխադրումներ իրականացնող տրանսպորտային միջոցներում: Կլինեն նաեւ բացառություններ, որոնց դեպքում չի կիրառվելու թվային տախոգրաֆի համակարգը:
Նշվեց նաեւ, որ  ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի  կիրարկման ճանապարհային քարտեզով նախատեսվում է  տրանսպորտի ոլորտը կանոնակարգող օրենսդրությունը ներդաշնակեցնել ԵՄ օրենսդրության պահանջներին:  ՀՀ օրենսդրությունը կհամապատասխանեցվի «Միջազգային ավտոճանապարհային փոխադրումներ կատարող տրանսպորտային միջոցների անձնակազմի աշխատանքի մասին» համաձայնագրի պահանջներին:

28 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам обсуждены инициированные правительством поправки в закон «Об автомобильном транспорте»   и прилагаемый пакет.
По словам заместителя министра территориального управления и инфраструктур РА А.Симоняна, предлагается определить периоды ежедневного и еженедельного отдыха и работы водителей. Также планируется использовать систему цифрового тахографа в транспортных средствах, используемых для пассажирских и грузовых перевозок общего пользования. Будут исключения, в которых не будет использоваться система цифрового тахографа.
Отмечено также, что дорожная карта по реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС предусматривает гармонизацию законодательства, регулирующего транспортную сферу, с требованиями законодательства ЕС. Законодательство РА будет соответствовать требованиям соглашения о работе персонала транспортных средств, осуществляющих международные автодорожные перевозки.