ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը եւ նախկին պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանը հեղինակել են «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ նախատեսող օրենքի նախագիծ:
Հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 29-ի հերթական նիստում:
Հիմնական զեկուցող Արուսյակ Ջուլհակյանը տեղեկացրեց, որ նախաձեռնությունը քննարկվել է Կադաստրի կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ, ներկայացվել են առաջարկներ ընթացակարգերում առկա խնդիրները լուծելու ուղղությամբ:
Փոփոխությունների արդյունքում պայմանագրից բխող իրավունքների պետական գրանցումը կարող է ուժը կորցրած ճանաչվել այդ իրավունքների պետական գրանցումն իրականացնող մարմնի կողմից:
Հարակից զեկուցող պատգամավոր Արթուր Դավթյանը, անհրաժեշտ համարելով նախաձեռնությունը, ներկայացրեց իր վերապահումները՝  ծանուցումն առձեռն հանձնելու հետ կապված:
Կառավարության ներկայացուցիչ, ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Նարինե Ավագյանը, դրական գնահատելով նախաձեռնությունը, նշեց, որ այն օգտակար կլինի ոլորտում վարաչարարությունն ավելի հստակեցնելու եւ ծագած խնդիրները արագ եւ արդյունավետ լուծելու համար:

Депутат НС А.Джулакян и экс-депутат С.Григорян разработали законопроект, предусматривающий внесение изменений в закон РА «О государственной регистрации прав на имущество».
29 апреля вопрос обсуждался в первом чтении на очередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
Основной докладчик А.Джулакян сообщила, что инициатива обсуждалась с представителями Комитета кадастра, были внесены предложения по решению существующих проблем в процедурах.
В итоге   поправок государственная регистрация прав, исходящих из договора, может быть признана потерявшей силу органом, осуществляющим государственную регистрацию этих прав.
Содокладчик А.Давтян, посчитав инициативу необходимой, высказал оговорки относительно личного вручения уведомления.
Представитель правительства, заместитель руководителя Комитета кадастра РА Н.Авагян, положительно оценив инициативу, отметила, что она будет полезна для уточнения администрирования в сфере, быстрого и эффективного решения возникших проблем.