«ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» ԱԺ պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, Ծովինար Վարդանյանի, Վիկտոր Ենգիբարյանի, Հայկ Գեւորգյանի, Սերգեյ Մովսիսյանի, Գեւորգ Պապոյանի, Հայկ Սարգսյանի, Հովիկ Աղազարյանի, Հռիփսիմե Գրիգորյանի եւ Սերգեյ Ատոմյանի հեղինակած օրինագիծն ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 29-ի նիստում քննարկվեց առաջին ընթերցմամբ:
Նիկոլայ Բաղդասարյանը տեղեկացրեց, որ նախագիծը քննարկվել է շահագրգիռ կազմակերպությունների, մարզերի ներկայացուցիչների, վարչական շրջանների ղեկավարների հետ: Առաջարկվում է փոփոխություն կատարել օրենսգրքի 188-րդ հոդվածում: Նպատակն է ինքնակամ կառույցների օրինականացման հարցում ապահովել մի կողմից տնտեսվարող սուբյեկտների եւ քաղաքացիների իրավունքները, մյուս կողմից` համայնքի՝ ինքնակամ կառույցներն ապամոնտաժելու իրավունքը՝ առանց վարչական վարույթ իրականացնելու: Ինքնակամ կառույցների ապամոնտաժման ծախսերն ամբողջությամբ կրելու է կառուցապատողը՝ անկախ նրանից, թե ով է ապամոնտաժման աշխատանքները կատարել:
Հարակից զեկույցում Արթուր Դավթյանը խնդրահարույց համարեց նախագիծը՝ նշելով, որ այն չի լուծելու վեր հանված խնդիրները: Նա առաջարկեց հեղինակին նախագիծը հանել շրջանառությունից: Ըստ հարակից զեկուցողի՝ եթե կառույցն արժեքավոր է երկրի համար, ապա պետք է օրինականացվի, վաճառվի, կամ պետությունը կարող է ներդրում անել այս հարցում, այլ ոչ թե քանդելու որոշում կայացվի:
ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Նարինե Ավագյանը, ներկայացնելով Կառավարության դիրքորոշումը, նշեց՝ ինչպես է որոշվելու ինքնակամ կառույցի՝ մինչեւ այս օրենքի ընդունումը կամ դրանից հետո կառուցված լինելու հանգամանքը: Կառավարությունն առաջարկում է հստակեցնել մինչեւ այդ օրենքի ուժի մեջ մտնելը գոյություն ունեցող ինքնակամ կառույցների հաշվառման կարգն ու ժամկետները: Ավագյանի խոսքով՝ գործադիրը ոլորտի կարգավորման համար առավել արդյունավետ է համարել խնդրի լուծման փուլային մոտեցումը:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը կարծիք հայտնեց, որ ինքնակամ կառույցների օրինականացման խնդիրները պայմանավորված են վարչարարության բարդություններով՝ հավելելով, որ այս նախագծով խնդիրները չեն լուծվում:
Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության եւ հողի վերահսկողության վարչության պետ Ռոբերտ Դարբինյանը նշեց, որ պատշաճ վարչարարության շրջանակում ապօրինի կառուցապատում իրականացնող անձի հետ պայքարում չկա դրական արդյունք: Երբ վարույթ է հարուցվում, եւ իրավախախտը ծանուցումը չի ստանում, հնարավոր չի լինում արձանագրություն կազմել եւ վերջինիս կանչել պատասխանատվության: Այդ ընթացքում իրավախախտը ավարտին է հասցնում շինարարությունը: Ըստ նրա՝ հարցի միակ լուծումը 188-րդ հոդվածում համապատասխան իրավակարգավորումն է:

29 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам  обсуждался в первом чтении предложенный рядом депутатов проект о внесении изменения в Гражданский кодекс (ГК).
Н.Багдасарян сообщил, что проект обсуждался с заинтересованными организациями, представителями областей, главами административных районов. Предлагается внести поправку в ст.188 ГК. Целью является обеспечение прав хозяйствующих субъектов и граждан при легализации самовольных строений, с одной стороны, и права общины демонтировать их без проведения административных процедур. Расходы по демонтажу самовольных строений полностью несет застройщик, независимо от того, кто проводил демонтажные работы.
А.Давтян назвал проект проблемным, отметив, что он не решит поднятые вопросы. Он предложил автору изъять проект из обращения. По словам содокладчика, если сооружение представляет ценность для страны, его следует легализовать, продать, государство может инвестировать в это дело, а не принимать решение о сносе строения.
Заместитель руководителя Комитета кадастра РА Н.Авагян, представляя позицию правительства, резонно спросила, как будет определяться время возведения самовольного строения, – до или после принятия этого закона? Правительство предлагает уточнить порядок и сроки регистрации существующих самовольных строений до вступления закона в силу. По словам Авагян, руководство посчитало поэтапный подход к решению проблемы более эффективным для регулирования сферы.
Председатель комиссии В.Варданян выразил мнение, что проблемы легализации самовольных строений обусловлены сложностями администрирования, добавив, что предлагаемый   проект не решает проблемы.
Начальник Управления градостроительства и землеустройства аппарата мэрии Еревана Р.Дарбинян отметил, что в рамках надлежащего администрирования нет положительного результата в борьбе с лицом, осуществляющим незаконное строительство. Когда дело возбуждено, а правонарушитель не получает уведомления, невозможно составить протокол и привлечь его к ответственности. За это время правонарушитель завершает строительство. По Давтяну, единственное решение вопроса – соответствующее правовое регулирование в ст.188 ГК.