Մամուլի ազատության օրվա առթիվ ԱԺ-ն՝ որպես ամենաշատ լուսաբանված պետական կառույցներից մեկը, ներկայացնում է «օրենսդիր մարմին-զլմ» հարաբերությունները կոնկրետ փաստերով:
2021 թվականին ՀՀ ԱԺ-ում հավատարմագրվել է 255 լրագրող ու օպերատոր ընդհանուր թվով 86 լրատվամիջոցներից: ՀՀ ԱԺ աշխատակազմը 2019-ին ստացել է 130, իսկ 2020-ին 107 գրավոր հարցում: Համեմատության համար նշենք, որ 2017-2018 թթ. գրավոր հարցումների թիվը 70-ն էր:
Մամուլի ազատության թեմային անդրադարձավ առաջինը Եվրոպական խորհրդարանական ասամբլեան՝ դեռեւս 1979 թվականի փետրվարի 1-ի որոշմամբ սահմանելով. «Ժողովրդավարությունը կարող է պատշաճ կերպով գործել միայն այն դեպքում, եթե ողջ ժողովուրդը եւ նրա կողմից ընտրված ներկայացուցիչները լիովին իրազեկված են»: Լիովին իրազեկված լինելու իրավունքն այժմ ամրագրված է աշխարհի գրեթե բոլոր պետությունների սահմանադրություններում: ՀՀ-ում խոսքի ազատության իրավական երաշխիքներից առանցքայինը Սահմանադրության 42-րդ հոդվածում ամփոփված դրույթներն են: Մայր օրենքի այդ կետը ներկայացնում ենք ամենայն հարգանքով եւ ամբողջությամբ.
«1. Յուրաքանչյուր ոք ունի իր կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունք: Այս իրավունքը ներառում է սեփական կարծիք ունենալու, ինչպես նաեւ առանց պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջամտության եւ անկախ պետական սահմաններից` տեղեկատվության որեւէ միջոցով տեղեկություններ ու գաղափարներ փնտրելու, ստանալու եւ տարածելու ազատությունը:
2. Մամուլի, ռադիոյի, հեռուստատեսության եւ տեղեկատվական այլ միջոցների ազատությունը երաշխավորվում է: Պետությունը երաշխավորում է տեղեկատվական, կրթական, մշակութային եւ ժամանցային բնույթի հաղորդումների բազմազանություն առաջարկող անկախ հանրային հեռուստատեսության եւ ռադիոյի գործունեությունը:
3. Կարծիքի արտահայտման ազատությունը կարող է սահմանափակվել միայն օրենքով` պետական անվտանգության, հասարակական կարգի, առողջության եւ բարոյականության կամ այլոց պատվի ու բարի համբավի եւ այլ հիմնական իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության նպատակով»:
Տեղեկություն փնտրելու եւ ստանալու իրավունքը հռչակվել է նաեւ Մարդու իրավունքների համընդհանուր Հռչակագրի 19-րդ, Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների մասին Եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածներով: Այստեղ նույնպես ասվում է, որ յուրաքանչյուր ոք ունի տեղեկություն եւ գաղափարներ փնտրելու, ստանալու եւ տարածելու իրավունք տեղեկատվության ցանկացած միջոցներով եւ անկախ պետական սահմաններից: Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների հաջողված քայլերից էր 2003 թվականի սեպտեմբերի 23-ին ընդունված «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը:
Ներկայում ՀՀ-ում զանգվածային լրատվամիջոցների եւ լրագրողների գործունեությունը կանոնակարգվում է հետեւյալ օրենքներով՝ «Տեղեկատվության ազատության մասին» /23.09.2003/, «Զանգվածային լրատվության մասին» /ընդունվել է 13.12.2003/, «Հեղինակային իրավունքի եւ հարակից իրավունքների մասին» /15.06.2006/, «Տեսալսողական մեդիայի մասին» /16.07.2020/:
Վերոհիշյալ օրենքներով ՀՀ-ում խոսքի իրավունքն ամբողջովին պաշտպանված է: Որեւէ ոտնձգություն մամուլի նկատմամբ պատժվում է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածով: Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքում նախատեսված պատիժներն ու տուգանքները հետեւյալն են.
ՀՀ Քրեական օրենսգիրք, հոդված 164 «1. Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը կամ նրան տեղեկություններ տարածելուն կամ տարածելուց հրաժարվելուն հարկադրելը՝ պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից հարյուրհիսնապատիկի չափով, կամ ուղղիչ աշխատանքներով՝ առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով:
2. Նույն արարքները, որոնք կատարել է պաշտոնատար անձն իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ պատժվում են ուղղիչ աշխատանքներով՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով կամ առանց դրա»:

В связи с Днем свободы прессы Национальное Собрание, как одна из наиболее освещаемых государственных структур, представляет отношения «законодательный орган – СМИ» на конкретных фактах.
В НС РА в 2021 г. аккредитовано 255 журналистов и операторов из 86 средств массовой информации (СМИ). В Аппарат НС в 2019 г. поступило 130 письменных запросов, в 2020 г. – 107. Для сравнения отметим, что в 2017-2018 гг. количество письменных запросов – 70.
Впервые тема свободы прессы была затронута Европейской Парламентской Ассамблеей, решением от 1 февраля 1979 г. определившей: «Демократия может функционировать должным образом лишь в том случае, если весь народ и его избранные представители полностью информированы». Право на полную осведомленность ныне закреплено в конституциях почти каждого государства мира. Нижеприводимые ключевые положения ст.42 Основного Закона являются гарантиями свободы слова в РА:
«1. Каждый имеет право на свободное выражение своего мнения. Это право включает в себя свободу иметь собственное мнение, а также свободу поиска, получения и распространения сведений и идей через какое-либо средство информации без вмешательства государственных органов и органов местного самоуправления и независимо от государственных границ.
2. Гарантируется свобода печати, радио, телевидения и других средств информации. Государство гарантирует деятельность независимого общественного телевидения и общественного радио, предлагающих разнообразие передач информационного, образовательного, культурного и развлекательного характера.
3. Свобода выражения мнения может быть ограничена только законом – в целях государственной безопасности, защиты общественного порядка, здоровья и нравственности или чести и доброго имени, а также основных прав и свобод других лиц».
Право искать и получать информацию также закреплено в ст.19 Всеобщей декларации прав человека и ст.10 Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод. Здесь также говорится, что каждый имеет право искать, получать и распространять информацию и идеи любыми средствами и независимо от государственных границ. Одним из успешных шагов демократических реформ в Армении стал принятый 23 сентября 2003 г. Закон РА «О свободе информации».
В настоящее время деятельность СМИ и журналистов в РА регулируется законами «О свободе информации» (23.09.2003), «О средствах массовой информации» (13.12.2003), «Об авторском праве и смежных правах» (15.06.2006), «Об аудиовизуальных медиа» (16.07.2020).
Вышеуказанными законами право на свободу слова полностью защищено в РА. Любое преследование прессы карается ст.164 Уголовного кодекса (УК) РА. За воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста Кодексом предусмотрены следующие санкции и штрафы:
«Ст.164. 1. Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста либо принуждение его к распространению или отказу в распространении информации наказываются штрафом в размере от пятидесятикратного до стопятидесятикратного размера минимальной заработной платы либо исправительными работами на срок не свыше одного года.
2. Те же деяния, совершенные должностным лицом с использованием своего должностного положения, наказываются исправительными работами на срок не свыше двух лет либо лишением свободы на срок не свыше трех лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок не свыше трех лет или без такового».