Մայիսի 4-ին Ազգային ժողովը քննարկեց «Ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հերթական զորակոչից, վարժական հավաքից կամ զորահավաքային զորակոչից խուսափած անձանց նկատմամբ համաներում հայտարարելու մասին» Կառավարության հեղինակած օրենքի նախագիծը: Իրենց տեսակետները հայտնեցին ԱԺ պատգամավորները:
Շիրակ Թորոսյան. Ճիշտ համաներում է, ողջունում եմ Կառավարության որոշումը: Ուզում եմ մի այլ խնդրի անդրադառնալ: Նշում եմ այն անձանց, որոնք անչափահաս տարիքում հանգամանքների բերումով ՀՀ քաղաքացիություն են ձեռք բերում, սակայն շարունակում են ապրել երրորդ երկրում եւ ծառայում են այնտեղ: Հետագայում ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու փորձի պարագայում մեր օրենքը պարտադրում է ծառայել հայկական բանակում: Այս խնդիրը պետք է լուծել, եւ այդ մարդկանց ազատել լրացուցիչ ծառայությունից:
Արտակ Մանուկյան. Ի՞նչ կլինի, եթե էլեկտրոնային հարթակների միջոցով մարդը կարողանա գրանցվել: Երբ գա սահմանը հատելու, մուտքի պահին մենք՝ որպես պետություն, պարտավորվենք  պայմանական 10 օրվա ընթացքում գործը քննել: Մարդուն պետք է տանք կանխատեսելիության հնարավորություն:
Նիկոլայ Բաղդասարյան. Դուք պետք է ընթացակարգերը ճիշտ ձեւակերպեք: Մինչեւ արխիվից գործը բերում են, շաբաթներ է տեւում: Պետք է դիմում տալու պահից գործողությունը համարվի ժամկետում կատարված, մինչեւ տվյալ անձը արտասահմանում կարգավորի իր փաստաթղթերի հարցը: Մենք պետք է արձանագրենք ներկայանալու եւ համաներման կիրառման պահը: Դա պետք է անենք համաներման տեքստով:
Անդրանիկ Քոչարյան. Վերջին շրջանում պատերազմ անցած մեր զինվորների ծնողները բազմաթիվ առաջարկներ են ներկայացնում: Իրենք ողջունում են համաներման նախաձեռնությունը, առաջարկում 44-օրյա պատերազմ անցած մեր զինվորներին խրախուսելու մեխանիզմ գտնել: Այդ գաղափարն ինձ համար ընդունելի է: Պետք է մտածենք, թե խրախուսման ինչ մեխանիզմ ընտրենք:
Ռուստամ Բաքոյան. Օրենքի անհրաժեշտությունը հասունացել էր: Նախագծի ընդունումը թույլ կտա արտերկրում բնակվող մեր քաղաքացիներին վերադառնալ ու նպաստել հայրենիքի զարգացմանը: Օրենքը կարեւոր է, կոչ եմ անում բոլոր խմբակցություններին կողմ քվեարկել:
Անի Սամսոնյան. Վաղուց սպասված նախագիծ էր: «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն ավելի վաղ էր ներկայացրել: Այս նախագիծը կարեւորում եմ երեք առումներով: Առաջինը՝ մեր հայրենակիցները կվերադառնան եւ իրենց ներդրումը կունենան Հայաստանի զարգացման հարցում: Երկրորդը՝ սա կարող է թոթափել թե՛ մեր բանակի, թե՛ իրավապահ համակարգի վրա դրված բեռը: Երրորդը՝ այն կնպաստի սերունդների համերաշխությանը:
Սերգեյ Բագրատյան. Ես առաջարկում եմ ընթացակարգային փոփոխություն անել: Այնպես անել, որ իրավունքի ուժով նրանք ազատված լինեն այս պատասխանատվությունից: Իսկ երկրորդ քայլով էլեկտրոնային եղանակով այդ մասին տեղեկացնել 5131 քաղաքացուն: Խնդիրն այնպես լուծենք, որ այլեւս որեւէ քաղաքացի անտեղյակ չլինի եւ օգտվի պետության կողմից արված հումանիզմի հզոր քայլից:
Պատգամավորներ Հրաչյա Հակոբյանը եւ Արփինե Դավոյանն անդրադարձել են «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանի՝ այսօրվա ելույթում հնչեցրած հայտարարություններին:
Հրաչյա Հակոբյան. Ինչքան կարելի է գալ, կանգնել այս ամբիոնում եւ անպատասխանատու հայտարարություններ անել, խոսել հայանպաստությունից, բայց լինել ոչ հայանպաստ հայտարարություն անողները: Ի տարբերություն ձեզ՝ իշխող մեծամասնությունն ունի պատասխանատվություն ՀՀ-ի եւ մեր գերեվարվածների նկատմամբ եւ գիտի՝ որտեղ ու ինչ հայտարարություն անի:
Արփինե Դավոյան. Ուզում եմ հիշեցնել Տարոն Սիմոնյանին, որ սա իր լսարանը չէ, ինքը մեր դասախոսը չէ, որ գա եւ այստեղից նման տոնով ելույթներ ունենա: Ես ցավում եմ, որ ԱԺ պատգամավորը տեղյակ չէ, թե ինչպիսի գործողություններ են տեղի ունենում: ՀՀ-ում տեղի են ունենալու արտահերթ ընտրություններ: Պարոն Սիմոնյանն ավելի շատ մտահոգվում է նախընտրական տեղ զբաղեցնելու եւ նախընտրական ելույթի ֆորմատով: Պարոն Սիմոնյանին հորդորում եմ իր կորսված ձայներն այլ տեղ փնտրել:

On May 4, the National Assembly debated the draft law on Granting Pardon towards the Persons Evaded Who Avoided Compulsory Military or Alternative Service, Regular Conscription, Training Camp or Mobilization Conscription authored by the Government. The NA deputies expressed their viewpoints.
Shirak Torosyan: It is a right pardon. I welcome the decision of the Government. I would like to touch upon other problem. I mention the persons, who get the RA citizenship due to circumstances under age, but continue living in the third country and serve there. Later, in case of the attempt of getting the RA citizenship our law obliges to serve the Armenian army. This problem shall be solved, and dismiss those people from the additional service.
Artak Manukyan: What will be, if the man could be registered through electronic platforms? When they come to cross the border, at the moment of the entry, we as a state, will be obliged to examine the case during conventional 10 days. We should give the people an opportunity of forecast.
Nikolay Baghdasaryan: You should correctly formulate the procedures. It lasts weeks before bringing the case from the archive. We shall consider the action done within the term from the moment of applying an application before the given person regulates the issue of his/her documents abroad. We shall record the moment of the use of submitting them and the pardon. We shall do it in the context of pardon.
Andranik Kocharyan : During the last period the parents of our soldiers who have passed the war, present numerous proposals. They welcome the initiative of pardon, propose to find a mechanism of encouraging our soldiers who have passed 44-day war. That idea is acceptable for us. We shall think what mechanism of encouraging to choose.
Rustam Bakoyan: The necessity of law has been matured. The adoption of the draft law will let our citizens residing abroad to return and promote the development of the Motherland. The law is important, and I call on all factions to vote for it.
Ani Samsonyan: It was a long-awaited draft law. The Bright Armenia Faction has presented it long ago. I highlight this draft law in three aspects. First, our compatriots will return and will have their contribution to the development of Armenia. Second, this can shake off the burden laid on the army and on the law enforcement system. Third, it will promote the solidarity of the generations.
Sergey Bagratyan: I propose to make procedural amendment. We’ll do in a way they will be deprived of this responsibility by the law of force. And inform 5131 citizens about that through electronic way with the second step. We’ll have to solve the problem in a way that there will never be a citizen unaware of it, and make use of the huge step of humanism made by the state.
The deputies Hrachya Hakobyan and Arpine Davoyan touched upon the statements sounded in today’s speech of the deputy of the Bright Armenia Faction Taron Simonyan.
Hrachya Hakobyan : How many times we can come, stand on this rostrum and make irresponsible statements, speak about pro-Armenian activities, but be persons making non-Armenian statements. Unlike you, the ruling majority has responsibility towards the RA and our captives and knows what statement to make.
Arpine Davoyan : I would like to remind Taron Simonyan that this is not his auditorium, and he is not our lecturer to come and give speeches in such tone from here. I am sorry that the NA deputy is not aware what actions take place. Snap elections will be held in the RA. Mr Simonyan is much more concerned about the format of occupying pre-electoral place and pre-electoral speech. I urge Mr Simonyan to look for other place his lost votes.