Կառավարության հեղինակած ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ նախատեսող օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց մայիսի 4-ի ԱԺ նիստում:
Ըստ հիմնական զեկուցող, ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանի` գործադիրն առաջարկում է ԱԱՀ-ի փոխհատուցվող գումարների վերադարձը կատարել յուրաքանչյուր հաշվետու ամսվա արդյունքներով: Գործող կարգավորումներով այդ գումարները վերադարձվում են միասնական հաշվին յուրաքանչյուր եռամսյակի արդյունքներով` տվյալ եռամսյակին հաջորդող ամսվա 21-ի դրությամբ:
«Փոփոխությունների արդյունքում համապատասխան գումարների վերադարձի համար հարկ վճարողները չեն սպասի մինչեւ եռամսյակի ավարտը, փոխարենը դրանք հետ կստանան ամսեկան կտրվածքով»,-նշեց Հովհաննիսյանը:
Գլխադասային` ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց Գեւորգ Պապոյանը: Ողջունելով նախաձեռնությունը` նա նշեց, որ այն ուղղված է Հայաստանում բիզնես միջավայրի բարելավմանը: «Ես հույս ունեմ, որ մի օր սահմանին այլեւս չի գանձվի ավելացված արժեքի հարկ»,-եզրափակեց պատգամավորը:

4 мая на заседании НС  рассмотрен в первом чтении разработанный правительством законопроект о внесении изменений в Налоговый кодекс РА.
По словам основного докладчика председателя Комитета государственных доходов РА Э.Ованнисяна, исполнительная власть предлагает возвращать компенсируемые суммы НДС по результатам каждого отчетного месяца. По действующим правилам, эти суммы возвращаются на единый счет ежеквартально, начиная с 21 числа месяца, следующего за кварталом.
«В результате изменений налогоплательщики не будут ждать до конца квартала для возвращения им соответствующих сумм, а будут получать их ежемесячно», - отметил Ованнисян.
Положительное заключение профильной Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам представил  Г.Папоян. Приветствуя инициативу, он отметил, что поправки направлены ​​на улучшение бизнес-среды в Армении. «Надеюсь, что однажды налог на добавленную стоимость больше не будет взиматься на границе», - заключил депутат.