Մայիսի 4-ի ԱԺ հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեցին Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքում առաջարկվող լրացումները եւ փոփոխությունը:
Կառավարության հեղինակած նախաձեռնությունը ներկայացրեց ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանը: Գործադիրի առաջարկով նորմատիվ իրավական ակտերի իրավաչափությունը կբողոքարկվի Վերաքննիչ դատարանում եւ կքննվի 5 դատավորի կազմով:
Գլխադասային` ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը: «Նախաձեռնության հիմքում ընկած է Սահմանադրական դատարանի որոշումը, որը վաղուց է կայացվել: Առաջին ընթերցման ժամանակ նախաձեռնությունը մանրամասն ուսումնասիրվել է, աշխատանքային քննարկումների ընթացքում ներկայացվել են առաջարկներ»,-նշեց պատգամավորը եւ հորդորեց կողմ քվեարկել:

4 мая на очередном заседании НС обсуждались в первом чтении изменения и дополнения в Кодекс административного судопроизводства РА.
С инициативой правительства выступил заместитель министра юстиции РА В.Даниелян. По предложению исполнительной власти законность нормативных правовых актов будет обжалована в Апелляционном суде и рассмотрена в составе 5 судей.
Положительное заключение профильной Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам представил председатель комиссии В.Варданян. «Инициатива основана на решении Конституционного суда, которое было вынесено давно. В первом чтении инициатива детально изучена, в ходе рабочих обсуждений внесены предложения», - отметил   депутат и призвал проголосовать в пользу поправок.