ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանն առաջին ընթերցմամբ պատգամավորների քննարկմանը ներկայացրեց «Բաժնետիրական ընկերությունների մասի» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից այլ օրինագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով՝ ներկայում «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» օրենքի մի շարք կարգավորումներ համահունչ չեն գործարար աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումներին, ուստի նախաձեռնությամբ փոփոխվում են մի շարք դրույթներ:
Առաջարկվում է թույլատրել տարբեր դասերի հասարակ բաժնետոմսերի թողարկումը, ազատականացնել խոշոր գործարքներին վերաբերող կարգավորումները, ինչպես նաեւ ընկերության կառավարման մարմինների իրավասությունը: Նախաձեռնությամբ ամրագրվում է աշխատակիցների բաժնետիրացման ժամանակակից եւ գործուն մոտեցում, սահմանվում են ընկերությունների բաժնետոմսերի պարտադիր վաճառքի եւ պարտադիր գնման պահանջի իրավունքները եւ այլն:
Գլխադասային՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց հանձնաժողովի անդամ Ծովինար Վարդանյանը: Նրա խոսքով՝ նախաձեռնությունը միտված է բաժնետիրական ընկերությունների շուկայի կարգավորումները արդի հրամայականին համապատասխանեցնելուն:

The RA Deputy Minister of Justice Vahe Danielyan presented for the deputies’ debate in the first reading the package of draft laws on Making Amendments and Addenda to the Law on Joint Stock Companies and enclosed other draft laws.
According to the key rapporteur, at present a number of regulations of the Law on Joint Stock Companies are not consonant with the developments taking place in the business world, therefore a number of provisions are changed by the initiative.
It is proposed to allow the issue of simple shares of different classes, liberalize the regulations referred to big deals, as well as the competence of management bodies of the company. The initiative fixes a modern and effective approach of employee shareholding, set the rights of the requirement for the mandatory sale and mandatory purchase of company shares etc.
The endorsement of the NA Standing (Head) Committee on Economic Affairs presented the member of the committee Tsovinar Vardanyan. As she has said, the initiative is aimed at corresponding the regulations of the market of the joint stock companies to the current imperative.