ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանն առաջին ընթերցմամբ պատգամավորների քննարկմանը ներկայացրեց «Բաժնետիրական ընկերությունների մասի» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից այլ օրինագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով՝ ներկայում «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» օրենքի մի շարք կարգավորումներ համահունչ չեն գործարար աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումներին, ուստի նախաձեռնությամբ փոփոխվում են մի շարք դրույթներ:
Առաջարկվում է թույլատրել տարբեր դասերի հասարակ բաժնետոմսերի թողարկումը, ազատականացնել խոշոր գործարքներին վերաբերող կարգավորումները, ինչպես նաեւ ընկերության կառավարման մարմինների իրավասությունը: Նախաձեռնությամբ ամրագրվում է աշխատակիցների բաժնետիրացման ժամանակակից եւ գործուն մոտեցում, սահմանվում են ընկերությունների բաժնետոմսերի պարտադիր վաճառքի եւ պարտադիր գնման պահանջի իրավունքները եւ այլն:
Գլխադասային՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց հանձնաժողովի անդամ Ծովինար Վարդանյանը: Նրա խոսքով՝ նախաձեռնությունը միտված է բաժնետիրական ընկերությունների շուկայի կարգավորումները արդի հրամայականին համապատասխանեցնելուն:

Заместитель министра юстиции РА В.Даниелян представил депутатам в первом чтении пакет о внесении изменений и дополнений в закон «Об акционерных обществах» и другие смежные законы.
По словам основного докладчика, в настоящее время некоторые положения закона «Об акционерных обществах»   не соответствуют тенденциям в деловом мире, поэтому данной инициативой ряд требований меняется.
Предлагается разрешить выпуск обыкновенных акций разных классов, либерализовать регулирование крупных сделок, а также полномочия органов управления компании. Инициатива закрепляет современный и эффективный подход к акционированию сотрудников, определяет требования обязательной продажи и обязательной покупки акций компаний и др.
Положительное заключение профильной комиссии НС по экономическим вопросам представила член комиссии Ц.Варданян. По ее словам, инициатива направлена ​​на гармонизацию рынка акционерных обществ с современными требованиями.