Տարբեր դպրոցների աշակերտներ եւ ուսուցիչներ Ազգային ժողովում էին
«Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան  այցելեցին Երեւանի «Արեգնազան» կրթահամալիրի աշակերտները եւ ուսուցիչները:
Նրանց հետ հանդիպեց ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը: Նա նշեց, որ ծանոթ է  այս դպրոցի առանձնահատուկ ուսուցման կարգին: Փոխխոսնակը  կարեւորեց երիտասարդների դերը մեր երկրի ապագայի գործում եւ հորդորեց լավ սովորել` դառնալով լավ մասնագետներ:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Արման Եղոյանը եւ Մարիա Կարապետյանը հյուրընկալեցին Երեւանի թիվ 45 հիմնական դպրոցի աշակերտներին եւ ուսուցիչներին:
Մարիա Կարապետյանը ներկայացրեց ԱԺ կառուցվածքը եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարման համակարգը:
Պատասխանելով երկրի տնտեսական զարգացմանը վերաբերող հարցին` Արման Եղոյանը նշեց, որ  ճիշտ կառավարման դեպքում Հայաստանն ավելի արագ կզարգանա:
Ազգային ժողով էին այցելել նաեւ Տավուշի մարզի «Հանրային քաղաքականության ինստիտուտ» ՀԿ-ի աշակերտական խորհրդի ներկայացուցիչները եւ մանկավարժները:
Հյուրերի հետ հանդիպեցին ԱԺ պետական-իրավանան հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը, ԳԿՄՍԵՍ հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Լիլիթ Ստեփանյանը, Սոֆիա Հովսեփյանը Հակոբ Ասլանյանը  եւ պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը:
Տավուշցիները պատմեցին սահմանամերձ համայնքում ապրելու դժվարությունների ու առանձնահատկությունների մասին: Հետաքրքրվեցին պատգամավորական աշխատանքի դրական եւ բացասական կողմերով:
Խորհրդարանի հյուրերն էին նաեւ Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ քաղաքի Վահան Ռշտունու անվան թիվ 11 հիմնական դպրոցի աշակերտները եւ ուսուցիչները:
Նրանց հետ հանդիպեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանը: Պատգամավորը կարեւորելով այցը` նշեց. «Դուք ինքներդ տեսաք` որտեղ են ծնվում մեր երկրի օրենքները եւ որոշումները»:
Աշակերտները ԱԺ նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւեցին խորհրդարանում ընթացող աշխատանքներին:
Իսկ օրվա վերջում հյուրերը եղան ԱԺ թանգարանում, ծանոթացան խորհրդարանի պատմությանը, այցելեցին գրադարան`  հետաքրքրվելով, թե ինչ հաճախականությամբ են պատգամավորներն օգտվում բազմաքանակ եւ բազմաբովանդակ գրքերից:
Ավանդույթի համաձայն` դպրոցականները լուսանկարվեցին նիստերի դահլիճում` իրենց հետ տանելով անմոռանալի հուշեր:

On May 5, not only the agenda of the National Assembly was full, but also there were many guests.
The pupils and the teachers of Aregnazan School in Yerevan visited the Parliament in the framework of the Open Lesson programme.
The NA Vice President Vahe Enfiajyan met with them. He has noted that he is familiar with the special teaching method of this school. The Deputy Speaker highlighted the youth’s role for the future of our country and urged them to study well, becoming good specialists.
The NA deputies of My Step Faction Arman Yeghoyan and Maria Karapetyan hosted the pupils and the teachers of Yerevan Basic School N45.
Maria Karapetyan presented the NA structures and the management system of the Republic of Armenia.
Answering to the question regarding the economic development of the country, Arman Yeghoyan noted that Armenia would develop faster in case of proper management.
The representatives and the pedagogues of the Student Council of the Institute of Public Policy NGO in Tavush Marz also visited the National Assembly.
The Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan, the Chair of the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Vahe Ghalumyan, the members of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Hovahannes Hovhannisyan, Lilit Stepanyan, Sofia Hovsepyan, Hakob Aslanyan and the deputy Sona Ghazaryan met with the guests.
People from Tavush told about difficulties and features of living in the region near the border. They were interested in the positive and the negative sides of deputy work.
The pupils and the teachers of Vahan Rshtuni Basic School N11 of Vagharshapat city in Armavir Marz also were the guests of the parliament.
The NA deputy of My Step Faction Nazeli Baghdasaryan met with them. The deputy highlighting the visit, noted: “You have seen yourselves where laws and decisions of our country are created”.
The pupils observed the works being in process in the parliament from the box of the NA session hall.
At the end of the day, the guests were in the NA museum, got acquainted with the history of the parliament, visited the library – being interested in how often the deputies use the multiple and multi-content books.
According to a tradition, the schoolchildren have been taken photos in the session hall, taking with them unforgettable memories.