Համագործակցություն մարդու իրավունքների պաշտպանութան առումով
Հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Էստոնիայի Հանրապետության արդարադատության կանցլեր Ալան Յոքսին: Հանդիպմանը մասնակցում էր Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը:
Հանդիպման ընթացքում պարոն Ալան Յոքսըներկայացրեց մարդու իրավունքների պաշտպանի էստոնական մոդելը, որ լինելով պառլամենտական կառույց ներառում է եւ խորհրդարանական վերահսկողությունը եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը: Նշվեց, որ օմբուդսմենի էստոնական մոդելը հնարավորություն է տալիս Էստոնիայի բոլոր քաղաքացիներին դիմել արդարադատության կանցլերին թե իրենց խնդիրներով,  թե օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկով: Էստոնիայի արդարադատության կանցլերը իր պատրաստակամությունը հայտնեց թե օրենսդրական փորձով, թե այդ փորձի ուսումնասիրման ու մասնագետների վերապատրաստման առումով համագործակցել Հայաստանի Ազգային ժողովի ու Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ:
Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորեց Հայաստանում սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի դրական ելքը, որը նոր խթան կդառնա թե խորհրդարանական աշխատանքների ակտիվացման (լիազորությունների մեծացման առումով), թե օմբուդսմենի մասին նոր օրենքի մշակման`  համաշխարհային փորձի ուսումնասիրմամբ, համար: Քննարկվեց նաեւ 2006 թվականինՀայաստանում եվրոպական երկրների օմբուդսմենների համաժողով անցկացնելու հարցը:
17.10.2005
ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում շարունակվում են 2006 թ. ՀՀ պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները
ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության եւ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը ներկայացրեց սոցիալական ապահովության, նպաստների, բյուջետային ոլորտի աշխատողների վարձատրության, փ...

Сотрудничество в аспекте защиты прав человека
17 октября Председатель НС РА Артур Багдасарян принял канцлера юстиции Эстонской Республики Алара Йокса. Во встрече участвовала Омбудсмен Армении Лариса Алавердян.
В ходе встречи г-н Алар Йокс представил эстонскую модель защитника прав человека, которая, будучи парламентской структурой, включает в себя и парламентский контроль, и защиту прав человека. Было отмечено, что эстонская модель омбудсмена дает возможность всем гражданам Эстонии обращаться к канцлеру юстиции как со своими проблемами, так и с предложениями законодательных поправок. Канцлер юстиции Эстонии выразил свою готовность сотрудничать с Национальным Собранием Армении и Защитником прав человека – как в плане обмена законодательным опытом, так и изучения этого опыта и переподготовки специалистов.
Председатель НС А.Багдасарян отметил важность положительного исхода конституционного референдума в Армении, который послужит новым стимулом и для активизации парламентской работы (в аспекте расширения полномочий), и для разработки, с использованием мирового опыта, нового закона об омбудсмене. Обсуждался также вопрос  проведения  в 2006 г. форума омбудсменов европейских   стран в Армении.
17.10.2005
В постоянных комиссиях НС РА продолжаются обсуждения проекта Государственного бюджета РА на 2006 год
На совместном заседании постоянных комиссий  НС по социальным вопросам, здравоохранению, охране природы и финансово-кредитным, бюджетным, экономическим вопросам замминистра финансов и экономики РА П.Сафарян представил идею проекта бюджета-2006 вокруг отношений бюджетного финансирования, бюджета...