Ցեմենտի եւ կլինկերի ներմուծման կանոնակարգմանը, այն լիցենզավորվող գործունեություն դարձնելուն եւ որոշակի տուրքով հարկվելուն ուղղված Կառավարության նախաձեռնությունը քննարկվեց մայիսի 7-ի ԱԺ նիստում:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանն առաջին ընթերցմամբ ներկայացրեց «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում առաջարկվող լրացումը:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` ՀՀ տնտեսական ներուժի պահպանմանը, մեր երկրում առկա ցեմենտի երկու գործարանների գործարկմանն ուղղված նախաձեռնության սկզբնական տարբերակը չի ընդունել ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը: «Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջինից երկրորդ ընթերցում ներկայացնել հիմնականում այն տարբերակը, որը գործել է մինչեւ 2020-ի դեկտեմբերի 31-ը: Միակ փոփոխությունը կլինկերի ներմուծման տուրքի ավելացումն է»,-նշեց Քերոբյանը:
«Գլխադասային` ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնությանը տվել է բացասական եզրակացություն»,-ասաց հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը: Նա նշեց, որ Կառավարությունն առաջարկել է 1 տ ցեմենտի համար սահմանել 25 հազար դրամ պետտուրք, կլինկերի համար` 9 հազար դրամ: Թունյանի խոսքով` հանձնաժողովի նիստում մանրամասն քննարկվել է նախաձեռնությունը եւ որոշում է կայացվել, որ նախաձեռնության ընդունման արդյունքում շուկայում մենաշնորհ կտիրեր: Զեկուցողը տեղեկացրեց, որ հարցը հավելյալ քննարկվել է գործադիրում, համաձայնություն է ձեռք բերվել 1 տ ցեմենտի համար սահմանել 14 հազար դրամ պետտուրք, իսկ 1 տ կլինկերի` 2 հազար դրամ:
Ելույթներում պատգամավորները կարեւորեցին մինչեւ տարեվերջ ցեմենտի վերահսկման լաբորատորիա ունենալու հանգամանքը, ինչը հնարավորություն կտա վերահսկելու ցեմենտի որակը:

7 мая на заседании НС обсуждалась инициатива правительства по регулированию импорта цемента и клинкера, превращению его в лицензионный вид деятельности и взиманию с него определенного сбора.
И.о.министра экономики В.Керобян представил в первом чтении предлагаемое дополнение в закон РА «О государственной пошлине».
По словам основного докладчика, первоначальный вариант инициативы по сохранению экономического потенциала РА и перезапуску существующих в нашей стране двух цементных заводов, не был принят Постоянной комиссией НС по экономическим вопросам. «Достигнута договоренность в период с первого по второе чтения   представить в основном вариант, действовавший до 31 декабря 2020 г. Единственная поправка – повышение импортной пошлины на клинкер», - отметил Керобян.
«Профильная Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам дала отрицательную оценку инициативе», - заметил председатель комиссии Б.Тунян. Он отметил, что правительство предложило установить госпошлину в размере 25.000 драмов за 1 т цемента и 9.000 – за клинкер. По словам Туняна, инициатива подробно обсуждалась на заседании комиссии и было принято решение, что в итоге ее одобрения   на рынке возникла бы монополия. Докладчик сообщил, что вопрос дополнительно обсужден в исполнительной власти, достигнута договоренность об установлении госпошлины в размере 14 тыс. драмов за 1 т цемента и 2 тыс. – за   1 т клинкера.
В своих выступлениях депутаты подчеркнули важность создания до конца года лаборатории контроля качества цемента.