Խորհրդարանում հյուրընկալվեց ՀՀ-ում Նիդերլանդների դեսպանը
ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը մայիսի 12-ին հանդիպեց ՀՀ-ում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսի հետ:
Խմբակցության ղեկավարը, ողջունելով հյուրին, շնորհավորեց նրան պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու առթիվ եւ հույս հայտնեց, որ իր գործունեությամբ Նիկո Սխերմերսը կնպաստի երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը:
Զրուցակիցները քննարկեցին երկկողմ կապերի առավել խորացմանը վերաբերող հարցեր: Դեսպանը կարեւորեց «Լուսավոր Հայաստան»-ի համագործակցությունը նիդերլանդական  Ազատության եւ ժողովրդավարության ժողովրդական կուսակցության (VVD) հետ:
Հանդիպման ընթացքում Մարուքյանն անդրադարձավ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցին՝ կարեւորելով Նիդերլանդների Թագավորության կառավարության ջանքերը` ուղղված հայ ռազմագերիների` օր առաջ հայրենիք վերադառնալուն:
Քննարկվեցին նաեւ հունիսին Հայաստանում տեղի ունենալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը վերաբերող հարցեր:

В парламенте – посол Нидерландов в РА
12 мая руководитель фракции НС «Просвещенная Армения» Э.Марукян встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Нидерландов в РА Нико Схермерсом.
Приветствуя гостя,  руководитель фракции поздравил его с назначением на ответственную должность и выразил надежду, что своей деятельностью г-н Схермерс посодействует развитию отношений между парламентами двух стран.
Собеседники обсудили вопросы углубления двусторонних связей. Посол особо выделил сотрудничество «Просвещенной Армении» с нидерландской Народной партией свободы и демократии (VVD).
В ходе встречи Марукян затронул проблему удерживаемых Азербайджаном   армянских военнопленных, подчеркнув важность усилий правительства Королевства Нидерландов по скорейшему их возвращению на родину.
Обсуждены также вопросы, связанные с проведением в Армении в июне  внеочередных парламентских выборов.