ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանի մամլո ասուլիսը
Հոկտեմբերի 21-ին, ԱԺ քառօրյա նիստերին նախորդող աշխատանքային խորհրդակցությունից հետո, լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում ԱԺ պետական-իրավականհարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանն անդրադարձավ հոկտեմբերի 24-27-ը տեղի ունենալիք ԱԺ աշնանային նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգային հարցերին:
Քառօրյայի օրակարգում ընդգրկվելու է 50 հարց, վավերացման կներկայացվեն17 միջազգային պայմանագրեր:  Oրակարգի նախագծում ընդգրկվել են հատկապես սոցիալական ոլորտի հարցեր:Պարոն Պետրոսյանը կարեւորեց օրակարգի նախագծում`  «ՀՀ 2006 թվականի բյուջեի մասին» եւ«ՀՀ քաղաքացիների խնայողական ավանդների վերականգնման եւ պաշտպանության երաշխիքների մասին» օրինագծերը: «2006 թվականի բյուջեի քննարկումներին մասնակցել են բոլոր հանձնաժողովները, ԱԺ խումբ- խմբակցությունները ներկայացրել են իրենց առաջարկությունները»,- ասում է Ռաֆիկ Պետրոսյանը:  Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրեց, որ ինքը Նոր Նորքի մի քանի դպրոցների վերանորոգման համար առաջարկություններ է արել: Տեղեկացվեց, որ կառավարական ապարատի ուռճացում չի եղել: «Նոր սարքավորումների ձեռքբերման, պետծառայողների աշխատավարձերի բարձրացման եւ սոցիալական ապահովության գումարների բարձրացման համար կնախատեսվեն որոշակի գումարներ»,- ասում է պարոն Պետրոսյանը: Ռաֆիկ Պետրոսյանը նշեց, որ մարդու իրավունքների պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը 2006 թվականի բյուջեի քննարկումների ժամանակ ասել է, որ հատկացվող գումարը բավարար չէ ինստիտուտի ամբողջական գործունեություն ծավալելու եւ մարզերում ներկայացուցչություններ ունենալու համար: Նախորդ տարվա համեմատությամբ մարդու իրավունքների ինստիտուտին հատկացվող գումարը այս տարի ավելացել է 40 մլն դրամով:
Քաղաքացիների խնայողական ավանդների վերադարձման համար պարոն Պետրոսյանի կարծիքով ուշադրության կենտրոնում պետք է լինեն մահացածների ժառանգները, փոխհատուցումը կարեւոր է նրանց համար գերեզմանը կառուցելու, հուշակոթող կանգնեցնելու համար: «Շանթ» հեռուստաընկերության լրագրողի հարցին, թե ինչպես են հաշվել մարդու իրավունքների ինստիտուտի ծախսերը, պարոն Պետրոսյանը պատասխանեց, որ հաշվել են տարբեր նպատակներով ծախսված, ինչպես նաեւ գործուղումների համար հատկացված գումարները: Իսկ ինստիտուտին հատկացված գումարը լիովին բավարարում է անհրաժեշտ ծախսերի համար:

Пресс-конференция председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Рафика Петросяна
21 октября после предшествующего четырехдневным заседаниям НС рабочего совещания в ходе встречи с журналистами председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Рафик Петросян затронул вопросы повесток дня предстоящих четырехдневных заседаний 24-27 октября и осенней сессии НС.
В повестку дня четырехдневки будут включены 50 вопросов, на ратификацию предствлены 17 международных договоров. В проект повестки дня включены, в основном, вопросы социальной сферы. Г-н Петросян подчеркнул важность законопроектов ,,О бюджете РА на 2006 год” и ,,О восстановлении и гарантии защиты сберегательных вкладов граждан РА”, включенных в проект повестки дня. ,,В обсуждениях бюджета на 2006 год участвовали все комиссии, представили свои предложения все фракции и депутатская группа”, - сказал Рафик Петросян. Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам сообщил, что он лично внес предложение о ремонте нескольких школ Нор Норка. Присутствующих проинформировали о том, что раздувания правительственного аппарата не происходило. ,,Будет предусмотрена некоторая сумма для приобретения нового оборудования, повышения зарплаты госслужащим и сумм социального страхования”, сказал г-н Петросян. Рафик Петросян также отметил, что Защитник прав человека Лариса Алавердян во время обсуждений бюджета на 2006 год сказала, что отведенная сумма недостаточна для функционирования института и открытия представительств в областях. В сравнении с прошлым годом, в этом отведенная институту защиты прав человека сумма была увеличена еще на 40 млн. драмов.