ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանի մամլո ասուլիսը
Հոկտեմբերի 21-ին, ԱԺ քառօրյա նիստերին նախորդող աշխատանքային խորհրդակցությունից հետո, լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում ԱԺ պետական-իրավականհարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանն անդրադարձավ հոկտեմբերի 24-27-ը տեղի ունենալիք ԱԺ աշնանային նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգային հարցերին:
Քառօրյայի օրակարգում ընդգրկվելու է 50 հարց, վավերացման կներկայացվեն17 միջազգային պայմանագրեր:  Oրակարգի նախագծում ընդգրկվել են հատկապես սոցիալական ոլորտի հարցեր:Պարոն Պետրոսյանը կարեւորեց օրակարգի նախագծում`  «ՀՀ 2006 թվականի բյուջեի մասին» եւ«ՀՀ քաղաքացիների խնայողական ավանդների վերականգնման եւ պաշտպանության երաշխիքների մասին» օրինագծերը: «2006 թվականի բյուջեի քննարկումներին մասնակցել են բոլոր հանձնաժողովները, ԱԺ խումբ- խմբակցությունները ներկայացրել են իրենց առաջարկությունները»,- ասում է Ռաֆիկ Պետրոսյանը:  Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրեց, որ ինքը Նոր Նորքի մի քանի դպրոցների վերանորոգման համար առաջարկություններ է արել: Տեղեկացվեց, որ կառավարական ապարատի ուռճացում չի եղել: «Նոր սարքավորումների ձեռքբերման, պետծառայողների աշխատավարձերի բարձրացման եւ սոցիալական ապահովության գումարների բարձրացման համար կնախատեսվեն որոշակի գումարներ»,- ասում է պարոն Պետրոսյանը: Ռաֆիկ Պետրոսյանը նշեց, որ մարդու իրավունքների պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը 2006 թվականի բյուջեի քննարկումների ժամանակ ասել է, որ հատկացվող գումարը բավարար չէ ինստիտուտի ամբողջական գործունեություն ծավալելու եւ մարզերում ներկայացուցչություններ ունենալու համար: Նախորդ տարվա համեմատությամբ մարդու իրավունքների ինստիտուտին հատկացվող գումարը այս տարի ավելացել է 40 մլն դրամով:
Քաղաքացիների խնայողական ավանդների վերադարձման համար պարոն Պետրոսյանի կարծիքով ուշադրության կենտրոնում պետք է լինեն մահացածների ժառանգները, փոխհատուցումը կարեւոր է նրանց համար գերեզմանը կառուցելու, հուշակոթող կանգնեցնելու համար: «Շանթ» հեռուստաընկերության լրագրողի հարցին, թե ինչպես են հաշվել մարդու իրավունքների ինստիտուտի ծախսերը, պարոն Պետրոսյանը պատասխանեց, որ հաշվել են տարբեր նպատակներով ծախսված, ինչպես նաեւ գործուղումների համար հատկացված գումարները: Իսկ ինստիտուտին հատկացված գումարը լիովին բավարարում է անհրաժեշտ ծախսերի համար:

The Press Conference of the Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs
On October 21, after the working deliberations, preceding the NA four day sittings, Rafik Petrosyan, the Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, during the meeting with the journalists, touched upon the agenda issues of the forthcoming NA fall session of October 24-27 and four-day sittings.
50 issues will be put on the agenda of the four-day sittings, 17 international treaties will be submitted to ratification. Issues of social sphere are especially put on the draft agenda. Mr. Petrosyan highlighted the bill “On RA 2006 Budget” and “On Restoration of the Deposits and Guarantees of Defense of RA citizens.” “All the committees participated in 2006 budget debates, NA group and factions presented their proposals,” said Rafik Petrosyan. The Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs informed that he has made proposals for the restoration of several schools of Nor Nork. It was informed that the government staff wasn’t increased. “Certain Sums will be envisaged for getting new equipment for increasing the salaries of civil servants and for increasing social security,” says Mr. Petrosyan. Rafik Petrosyan noted that Larisa Alaverdyan, Ombudsperson, during the budget debates said that the allocated sum wasn’t sufficient for expanding full implementation of the institution and for having representatives in marzes. Comparing with the previous year, the sum for the institute of human rights is increased in 40mln AMD.
According to Mr. Petrosyan, the heirs of the deceased must be in the center of concern, for returning the citizens’ deposits the compensation is of great importance for them for building the grave and setting up memorials.