ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 18-ի հերթական նիստում քննարկեց ԱԺ Բյուջետային գրասենյակի` ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում կատարած աշխատանքների վերաբերյալ հաշվետվությունը: Համակարգող փորձագետ Գագիկ Բարսեղյանի տեղեկացմամբ` գրասենյակը հաշվետու ժամանակահատվածում ստացել է 44 հարցում, որից  22-ը պատգամավորներից,  2-ը` խմբակցություններից, 20-ը` մշտական հանձնաժողովներից: 2021-ի առաջին եռամսյակում  ստացված  հարցումներն ավելի քիչ են եղել, քան 2020-ին, ինչը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ պատգամավորներն իրենց հետաքրքրող որոշ տեղեկություններ ստանում են հանձնաժողովների եւ խմբակցությունների անունից իրականացվող հարցումների միջոցով:  Ստացված հարցումների վերաբերյալ պատրաստվել եւ ԱԺ նախագահին, նրա տեղակալներին, հանձնաժողովներին, խմբակցություններին եւ պատգամավորներին է տրամադրվել 122 տեղեկանք: Պատրաստվել են նաեւ 64 ոլորտային տեղեկանքներ, որոնք տեղեկություններ են պարունակել 2020-ի պետական բյուջեի եւ 2021-ի պետական բյուջեի հունվար-փետրվար ամիսների ծախսային հոդվածների կատարման վերաբերյալ: Դրանք նույնպես տրվել են ԱԺ մշտական հանձնաժողովներին` ըստ նրանց գործունեության ոլորտների, ինչպես նաեւ ԱԺ  մյուս մարմիններին:
Գրասենյակի ուսումնասիրությունները վերաբերել են պետական պարտքին, սոցիալ-տնտեսական հիմնական ցուցանիշներին, եկամուտներին ու  ծախսերին: Պատրաստվել են  ինֆոգրաֆիկ բնույթի   տեղեկանքներ, որոնք 3-4 տարվա կտրվածքով վերլուծական տեղեկություններ են պարունակել վերոնշյալի վերաբերյալ:
Պատգամավորները թեեւ դրական գնահատեցին Բյուջետային գրասենյակի կատարած աշխատանքը, այնուամենայնիվ նկատեցին, որ խորհրդարանը բավարար չափով չի օգտվում գրասենյակի վերլուծություններից: Անհրաժեշտ համարվեց խթանել գրասենյակի կատարած տեղեկատվության  տարածումը սոցիալական ցանցերի միջոցով:

18 мая Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам на очередном заседании обсудила отчет о проделанной Бюджетным бюро НС работе в первом квартале текущего года. По словам эксперта-координатора Г.Барсегяна, за отчетный период в бюро поступило 44 запроса, из них 22 от депутатов, 2 – от   фракций и 20 – от   постоянных комиссий. Количество запросов, полученных в первом квартале 2021 г., было меньше, чем в 2020 г., что связано с тем, что депутаты получают некоторую интересующую информацию через запросы от имени комиссий и фракций. По поступившим запросам подготовлено и предоставлено Председателю НС, его заместителям, комиссиям, фракциям и депутатам 122 справки. Также подготовлено 64 отраслевых справки, в которых содержалась информация об исполнении расходных статей государственного бюджета на 2020 г. и госбюджета за январь-февраль 2021 г. Они также были переданы постоянным комиссиям парламента по сферам деятельности, а также другим органам НС.
Исследования бюро касались государственного долга, ключевых социально-экономических показателей, доходов и расходов. Подготовлены справки инфографического характера, содержащие аналитическую информацию за 3-4 года.
Депутаты, положительно оценив работу Бюджетного бюро, тем не менее отметили, что парламент недостаточно пользуется анализами структуры. Сочтено необходимым способствовать распространению информации, предоставляемой бюро, через социальные сети.