Խորհրդարանի թանգարանը ստեղծվել է Երրորդ հանրապետության Ազգային ժողովի գործունեությանը զուգահեռ, սակայն տարիներ շարունակ չուներ հստակ դասակարգում կամ հուշանվերների անհատական նկարագրություն: 2018-ի սեպտեմբերի 20-ին՝ Անկախության տոնին ընդառաջ, Ազգային ժողովում բացվեց թանգարանային հատված, որտեղ ցուցադրվեցին այն հուշանվերները, որոնք խորհրդարանը  ստացել է 1990-ից ի վեր: Թանգարանում կան  անվանական նվերներ, հուշամեդալներ, նաեւ անանուն նվերներ՝ սկուտեղ, ծաղկաման, սպասք, նկարներ, ինքնաեռ, արձանիկներ ու արձաններ:
ԱԺ թանգարանային ցուցանմուշները ներկայացնում ենք Թանգարանների միջազգային օրվա առթիվ: Շարքը բացում է Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանի գլխավորած պատվիրակության այցի ընթացքում «Մեգերյան կարպետ» ընկերության նվիրած հուշանվեր-գորգը:
2018-ին ՀՀ Ազգային ժողով այցելած Դոմինիկ դը Բյումանի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ նախագահի ուղեկցությամբ այցելեց ձեռագործ գորգեր արտադրող «Մեգերյան կարպետ» ընկերության թանգարան-ցուցասրահ՝ ծանոթանալու գորգագործության հայկական ձեռագրին: Շրջայցի ավարտին «Մեգերյան կարպետ» ընկերությունը նվիրեց հուշանվեր-գորգ, որը մինչ օրս  պահվում  է ՀՀ  ԱԺ թանգարանում:

Музей парламента создан параллельно с Национальным Собранием Третьей Республики, но годами не имел четкой классификации или индивидуального описания сувениров. 20 сентября 2018 г., накануне Дня Независимости, в НС открылась музейная экспозиция, где выставлены сувениры, полученные парламентом начиная с 1990 года. В музее есть именные подарки, памятные медали, а также анонимные подарки – картины, статуэтки, посуда и др.
Представляем экспонаты музея НС в связи с Международным днем музеев. Открывает выставку сувенирный коврик, подаренный компанией «Мегерян карпет» в ходе визита делегации во главе с председателем Национального совета Швейцарской Конфедерации Домиником де Бюманом.
Делегация под руководством Доминика де Бюмана, посетившая Национальное Собрание в 2018 г., в сопровождении Председателя НС посетила музейно-выставочный зал компании «Мегерян карпет», производящей ковры ручной работы, для ознакомления со своеобразием армянского ковроткачества. В завершение визита компания «Мегерян карпет» подарила сувенирный коврик, который до сих пор хранится в Музее НС.