Խորհրդարանի թանգարանը ստեղծվել է Երրորդ հանրապետության Ազգային ժողովի գործունեությանը զուգահեռ, սակայն տարիներ շարունակ չուներ հստակ դասակարգում կամ հուշանվերների անհատական նկարագրություն: 2018-ի սեպտեմբերի 20-ին՝ Անկախության տոնին ընդառաջ, Ազգային ժողովում բացվեց թանգարանային հատված, որտեղ ցուցադրվեցին այն հուշանվերները, որոնք խորհրդարանը  ստացել է 1990-ից ի վեր: Թանգարանում կան  անվանական նվերներ, հուշամեդալներ, նաեւ անանուն նվերներ՝ սկուտեղ, ծաղկաման, սպասք, նկարներ, ինքնաեռ, արձանիկներ ու արձաններ:
ԱԺ թանգարանային ցուցանմուշները ներկայացնում ենք Թանգարանների միջազգային օրվա առթիվ: Շարքը բացում է Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանի գլխավորած պատվիրակության այցի ընթացքում «Մեգերյան կարպետ» ընկերության նվիրած հուշանվեր-գորգը:
2018-ին ՀՀ Ազգային ժողով այցելած Դոմինիկ դը Բյումանի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ նախագահի ուղեկցությամբ այցելեց ձեռագործ գորգեր արտադրող «Մեգերյան կարպետ» ընկերության թանգարան-ցուցասրահ՝ ծանոթանալու գորգագործության հայկական ձեռագրին: Շրջայցի ավարտին «Մեգերյան կարպետ» ընկերությունը նվիրեց հուշանվեր-գորգ, որը մինչ օրս  պահվում  է ՀՀ  ԱԺ թանգարանում:

The Parliament Museum was created in parallel with National Assembly of the Third Republic, but through many years it had no distinct classification or personal description of souvenirs. On 20 September 2018, ahead of Independence Day, a museum section opened in the National Assembly, where the souvenirs, which the parliament had received since 1990, were exhibited. There are nominal gifts, commemorative medals, also an anonymous tray, flower vase, paintings, a samovar, statuettes and statues.
We present the NA Museum exhibits on International Museum Day (IMD). The series of exhibits opens the souvenir-carpet presented as a gift by Megerian Carpet Company during the visit of the delegation led by the President of the National Council of the Swiss Confederation Dominique de Buman.
The Delegation led by Dominique de Buman that visited the RA National Assembly in 2018 accompanied with the RA NA President, visited Megerian Carpet Company Museum-Exhibition Hall producing handmade carpets to get acquainted with carpet making Armenian handwriting. At the end of the tour the Megerian Carpet Company gave as a gift a souvenir-carpet, which is preserved in the RA NA Museum until now.