ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 19-ի նիստում Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը ներկայացրեց հանձնաժողովի 2020 թվականի գործունեության մասին տարեկան հաղորդումը: Հաշվի առնելով հաղորդման ծավալուն լինելու հանգամանքը՝ նա հակիրճ անդրադարձավ այն հիմնական թեզերին, որոնք հասարակության կողմից առավել շատ են քննարկվում եւ մտահոգության առիթ դառնում: Խոսելով մեդիայի ոլորտում տեղեկատվության ազատության վիճակի մասին՝ զեկուցողը նշեց, որ 2018-ից իշխանության հռչակած ժողովրդավարության սկզբունքները՝ մամուլի ազատության ապահովում, լրատվամիջոցների գործունեությանը չմիջամտելու ստանձնած պարտավորություններ, հիմնականում պահպանվել են: Ըստ զեկուցողի՝ հաշվետու տարվա ընթացքում հանձնաժողովը լուրջ բողոքներ չի ստացել:
Փաստելով, որ ոլորտի վրա բացասական ազդեցության գործոնները բազմաթիվ են՝ Տիգրան Հակոբյանն ընդգծեց որոշ լրատվամիջոցների վրա տարբեր հիմնադիրների, փայատերերի, քաղաքական ուժերի, անհատների ազդեցությունն ու միջամտությունը: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ օրենսդրական բավականին ծավալուն աշխատանքներ պետք է իրականացվեն այդ առումով:
Տիգրան Հակոբյանը նշեց, որ հաշվետու տարում հանձնաժողովի գործունեությանը կամ որոշումների ընդունմանը որեւէ միջամտություն, ուղղորդում կամ ուղղորդման փորձեր չեն եղել:
Նա տեղեկացրեց, որ 2019 եւ 2020 թվականներին զանգվածային լրատվամիջոցները հանձնաժողովի որոշումների դեմ ներկայացրել են 11 դատական հայց:
Զեկուցողը, կարեւորելով «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքի ընդունումը, նշեց, որ կիրարկելիության ընթացքում ի հայտ են եկել մի շարք խնդիրներ, եւ առկա է օրենսդրական որոշակի փոփոխության անհրաժեշտություն:
Տիգրան Հակոբյանը պատասխանեց նաեւ հանձնաժողովականների հարցերին, որոնք վերաբերում էին խոսքի ազատության՝ որոշ լրատվամիջոցների չարաշահումներին, խոսքի ազատության անհրաժեշտ սահմանափակմանը միտված քայլերին, ուղիղ եթերը կանոնակարգելուն:

At May 19 sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, the Chairman of the RA Commission on TV and Radio Tigran Hakobyan presented the annual report on the activity for 2020. Taking into account the circumstance of being an extensive report, he has briefly referred to the main thesis which are mostly discussed by the society and which become a cause for concern. Speaking about freedom of information in the sphere of media, the rapporteur noted that the principles of democracy – ensure freedom of media, assumed obligations not to interfere in the activity of media declared by the Government from 2018 were mainly preserved. According to the rapporteur, the Commission did not receive serious complaints during the financial year.
Documenting that there are numerous factors which have a negative impact on the sphere, Tigran Hakobyan has underlined the influence and the intervention of different founders, shareholders, political forces and individuals on the media. According to the Commission Chairman, they should implement legislative and quite extensive work in that respect.
Tigran Hakobyan stated that there were no any interference and guidance or trials of guidance in the acceptance of decisions or in the activity of the Commission in the financial year.
He informed that the massive media filed 11 lawsuits against the decisions of the Commission in 2019-2020.
The rapporteur, highlighting the adoption of the law on Audiovisual Media, has noted that a number of problems have occurred during the applicability, and there is a necessity of certain legislative amendment.
Tigran Hakobyan answered the questions of the Committee members which referred to freedom of media – abuses of some media, steps aimed at the necessary restriction of freedom of speech and the regulation of live streaming.