ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 19-ի նիստում Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը ներկայացրեց հանձնաժողովի 2020 թվականի գործունեության մասին տարեկան հաղորդումը: Հաշվի առնելով հաղորդման ծավալուն լինելու հանգամանքը՝ նա հակիրճ անդրադարձավ այն հիմնական թեզերին, որոնք հասարակության կողմից առավել շատ են քննարկվում եւ մտահոգության առիթ դառնում: Խոսելով մեդիայի ոլորտում տեղեկատվության ազատության վիճակի մասին՝ զեկուցողը նշեց, որ 2018-ից իշխանության հռչակած ժողովրդավարության սկզբունքները՝ մամուլի ազատության ապահովում, լրատվամիջոցների գործունեությանը չմիջամտելու ստանձնած պարտավորություններ, հիմնականում պահպանվել են: Ըստ զեկուցողի՝ հաշվետու տարվա ընթացքում հանձնաժողովը լուրջ բողոքներ չի ստացել:
Փաստելով, որ ոլորտի վրա բացասական ազդեցության գործոնները բազմաթիվ են՝ Տիգրան Հակոբյանն ընդգծեց որոշ լրատվամիջոցների վրա տարբեր հիմնադիրների, փայատերերի, քաղաքական ուժերի, անհատների ազդեցությունն ու միջամտությունը: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ օրենսդրական բավականին ծավալուն աշխատանքներ պետք է իրականացվեն այդ առումով:
Տիգրան Հակոբյանը նշեց, որ հաշվետու տարում հանձնաժողովի գործունեությանը կամ որոշումների ընդունմանը որեւէ միջամտություն, ուղղորդում կամ ուղղորդման փորձեր չեն եղել:
Նա տեղեկացրեց, որ 2019 եւ 2020 թվականներին զանգվածային լրատվամիջոցները հանձնաժողովի որոշումների դեմ ներկայացրել են 11 դատական հայց:
Զեկուցողը, կարեւորելով «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքի ընդունումը, նշեց, որ կիրարկելիության ընթացքում ի հայտ են եկել մի շարք խնդիրներ, եւ առկա է օրենսդրական որոշակի փոփոխության անհրաժեշտություն:
Տիգրան Հակոբյանը պատասխանեց նաեւ հանձնաժողովականների հարցերին, որոնք վերաբերում էին խոսքի ազատության՝ որոշ լրատվամիջոցների չարաշահումներին, խոսքի ազատության անհրաժեշտ սահմանափակմանը միտված քայլերին, ուղիղ եթերը կանոնակարգելուն:

19 мая на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта председатель Комиссии по телевидению и радио Т.Акопян представил ежегодное сообщение о деятельности комиссии в 2020 г. Он коснулся основных тезисов, наиболее обсуждающихся и вызывающих беспокойство общества. Говоря о состоянии свободы информации в СМИ, докладчик отметил, что провозглашенные властью с 2018 г. принципы демократии – обеспечение свободы прессы, обязательства не вмешиваться в деятельность медиа – в значительной степени соблюдаются. По его словам, за подотчетный год в комиссию не поступало серьезных жалоб.
Т.Акопян, отметив наличие множества факторов негативного воздействия на сферу, подчеркнул влияние и вмешательство различных учредителей, акционеров, политических сил, отдельных лиц на некоторые СМИ. По его словам, в этом направлении предстоит  достаточно объемная законодательная работа.
Председатель комиссии подчеркнул, что в отчетном году не было вмешательства, указаний или попыток направлять деятельность комиссии, влиять на ее решения.
Он сообщил, что в 2019-2020 гг. медиа подали 11 судебных исков на вердикты комиссии.
Докладчик, подчеркнув важность принятия закона  «Об аудиовизуальных медиа», отметил, что при его применении выявился ряд проблем, и есть необходимость в определенных законодательных поправках.
Т.Акопян также ответил на вопросы членов комиссии, касающиеся нарушений свободы слова, злоупотреблений некоторых СМИ, шагов по необходимому ограничению свободы слова, регулирования прямого эфира.