Միջխորհրդարանական միության 113-րդ վեհաժողովը
Հոկտեմբերի 24-ին տեղի ունեցավ ԱԺ գիտության,  կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի    նախագահ Հրանուշ Հակոբյանի  եւ  պատգամավոր Ալեքսան Կարապետյանի մամլո ասուլիսը` Միջխորհրդարանական միության 113-րդ վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության կատարած աշխատանքի մասին:
ՀՀ ԱԺ-ն Միջխորհրդարանական միությանն անդամակցում է 1995 թվականից: Միջխորհրդարանական միությունն ունի երեք մշտական հանձնաժողով` Խաղաղության եւ միջազգային անվտանգության, Կայուն զարգացման, ֆինանսների եւ առեւտրի, ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների: Գործում են նաեւ ժամանակավոր հանձնաժողովներ. հատուկ ուշադրության է արժանի Կին խորհրդարանականների համակարգող հանձնաժողովը, որն ունի տասներկու անդամ: Արդեն երկրորդ անգամ այդ կոմիտեի անդամ է ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հրանուշ Հակոբյանը:
Տիկին Հակոբյանը նշեց, որ վեհաժողովի օրակարգում ընդգրկված էին խորհրդարանի եւ զանգվածային լրատվամիջոցների դերին,հանրության տեղեկացվությանը, միգրացիային եւ զարգացմանը, քաղաքացիական հասարակության կարեւորությանը վերաբերող հարցեր: Հրանուշ Հակոբյանի հաղոր դմամբ` նիստին քննարկվել են գենդերային գործընկերության խմբի աշխատանքը, կին պատգամավորների 10-րդ հանդիպման արդյունքները, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի համաճարակի կանխարգելման հարցեր, հաջորդ տարի Քենիայում կայանալիք ՄՄ-ի 114-րդ վեհաժողովում կին խորհրդարանականների 11-րդ հանդիպման օրակարգի նախապատրաստման եւ այլ խնդիրներ:
Հրանուշ Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ Խաղաղության եւ միջազգային անվտանգության հարցերի հանձնաժողովում իրելույթը նվիրված է եղել հանրությանն անաչառ եւ օբյեկտիվ տեղեկություններ տրամադրելու` պատգամավորների եւ ԶԼՄ-ների դերակատարությանը, հատկապես զինված հակամարտության եւ ահաբեկչության դեմ պայքարում: Ադրբեջանի պատվիրակության կին անդամն իր ելույթում բարձրացրել է գրավյալ տարածքների, փախստականների, ենթադրյալ հայ ահաբեկիչների հարցը:
ՀՀ Աժ պատվիրակությունը մասնակցել է «Եվրասիա» աշխարհաքաղաքական խմբի նիստին, որի ժամանակ խմբի անդամները հանդիպել են Միջխորհր դարանական միության նախագահի թեկնածուների` Բելգիայի խորհրդարանի անդամ Վերսնիկի եւ Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Կազինիի հետ:
Միմյանց հետ խորհրդակցելուց հետո Պակիստանը, Հնդկաստանն ու Մեքսիկան համատեղ ներկայացրել են «Բնական աղետներ: Խորհրդարանների դերը կանխարգելման, վերականգնման, վերակառուցման եւ խոցելի խմբերի պաշտպանության գործում» հարցը, որն ընդունվել եւ քննարկվել է իբրեւ հրատապ հարց:
Հոկտեմբերի 18-ին տեղի է ունեցել Միության կին պատգամավորների հանդիպումը ԱՄ-ի նախագահի թեկնածուներ` Վերսնիկի ու Կազինիի հետ, որի ընթացքում թեկնածուներին իր հարցն է ուղղել նաեւ Հրանուշ Հակոբյանը` կանանց եւ երեխաների իրավունքների պաշտպանության, թրա ֆիքինգի, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի համար առաջարկված միջոցառումների մասին:
«Եվրասիա» աշխարհաքաղաքական խմբի գումարած նիստում քվեարկությամբ որոշվել է խմբի համակարգողի պարտականությունները դնել Բելառուսի պատգամավորական խմբի վրա:
Վեհաժողովի ընթացքում տիկին Հակոբյանը հանդիպել է Լատվիայի խորհրդարանի նախագահ Ինգրիդե Ուդրեի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Նորվեգիայի, Ճապոնիայի խորհրդարանների պատգամավորների հետ:
Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցել է նաեւ Միջխորհրդարանական միության եւ ՄԱԿ-ի Կանանց առաջխաղացման բաժնի կազմակերպած սեմինարին, որը նվիրված էր «Կանանց դեմ խտրականության վերացման բոլոր ձեւերի» կոնվենցիայի իրականացմանը, խորհրդարանների եւ պատգամավորների դերակատարությանը:
Միջխորհրդարանական միության նախագահ է ընտրվել Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Պիեռ Ֆերդինանդո Կազինին, որը երեք տարի կղեկավարի միությունը: Տեղեկացվեց, որ Միջխորհրդարանական միության հաջորդ` 114-րդ վեհաժողովը տեղի կունենա 2006թ. մայիսի 7-12-ը Քենիայի մայրաքաղաք Նայրոբիում:

The 113th Assembly of the Inter-Parliamentary Union
On October 24 the press conference of Hranush Hakobyan, Chairwoman of NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth Affairs and MP Alexan Karapetyan was held about the works done by RA NA Delegation at the 113th Assembly of the Inter-Parliamentary Union.
RA NA Inter-Parliamentary Union has become a member from 1995. The Inter-Parliamentary Union has three standing committees: Peace and International Security, Sustainable Development, Finance and Trade, Democracy and Human Rights. There are also ad-hoc committees functioning: the Coordinating Committee of Women parliamentarians deserves special attention, which has 12 members. It’s already second time that Hranush Hakobyan, MP, head of NA delegation is the committee member.
Mrs. Hakobyan noted that issues related to the role of parliament and the media in providing public with objective information, migration and development, importance of civil society. As Hranush Hakobyan said, the work of the gender partnership group, the results of the 10th meeting of women parliamentarians, issues of AIDS epidemic prevention, preparation of the agenda of the 11th meeting of the women parliamentarians at the 114th IPU Assembly taking place in Kenya next year and other problems were discussed.
Mrs. Hakobyan said that her speech in the Committee on Peace and International Security, was dedicated to providing impartial and objective information to the public, the role of MPs and mass media, especially fighting against armed conflict and terror. The woman MP of the Azeri delegation in her speech raised the issue of occupied areas, refugees, alleged Armenian terrorists.
RA NA delegation participated at “Eurasia” geopolitical session, during which the group members participated with the candidates of the IPU President, Versnick, Belgian Deputy and Casini, President of the Chamber of Deputies of Italy.
After consulting with each other Pakistan, India and Mexico jointly presented the issue “Natural Disasters: The Role of Parliaments in Preventing, Restoring, Reconstructing and Defending the Vulnerable Groups,” which was adopted and discussed as an urgent issue.
On October 18 the meeting of IPU woman MPs with Versnick and Casini, candidates for IPU Presidents, during which Hranush Hakobyan addressed her question to the candidates about the protection of the women’s and children’s rights, trafficking, proposed arrangements for the struggle against AIDS.
At the session convened by “Eurasia” geopolitical group it was decided by voting to lay the obligations on the coordinating group of Belarus.
During the Assembly Mrs. Hakobyan also met Ingrid Udre, President of the Latvian Parliament, MPs of the parliaments of Belarus, Kazakhstan, Norway, Japan.
Hranush Hakobyan also participated in the seminar organized by the Women’s Advancement of IPU and UN, which was dedicated to the implementation of convention “All Kinds of Discrimination Against Women” and MPs’ role.
President of the Inter-Parliamentary Union was elected Mr. Pier Ferdinando Casini, President of the Chamber of Deputies of Italy, who will preside the Union three years. It was informed that the next, 114th Assembly of the Inter-Parliamentary Union will take place on May 7-12, 2006, in Nairobi, capital of Kenya.