Միջխորհրդարանական միության 113-րդ վեհաժողովը
Հոկտեմբերի 24-ին տեղի ունեցավ ԱԺ գիտության,  կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի    նախագահ Հրանուշ Հակոբյանի  եւ  պատգամավոր Ալեքսան Կարապետյանի մամլո ասուլիսը` Միջխորհրդարանական միության 113-րդ վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության կատարած աշխատանքի մասին:
ՀՀ ԱԺ-ն Միջխորհրդարանական միությանն անդամակցում է 1995 թվականից: Միջխորհրդարանական միությունն ունի երեք մշտական հանձնաժողով` Խաղաղության եւ միջազգային անվտանգության, Կայուն զարգացման, ֆինանսների եւ առեւտրի, ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների: Գործում են նաեւ ժամանակավոր հանձնաժողովներ. հատուկ ուշադրության է արժանի Կին խորհրդարանականների համակարգող հանձնաժողովը, որն ունի տասներկու անդամ: Արդեն երկրորդ անգամ այդ կոմիտեի անդամ է ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հրանուշ Հակոբյանը:
Տիկին Հակոբյանը նշեց, որ վեհաժողովի օրակարգում ընդգրկված էին խորհրդարանի եւ զանգվածային լրատվամիջոցների դերին,հանրության տեղեկացվությանը, միգրացիային եւ զարգացմանը, քաղաքացիական հասարակության կարեւորությանը վերաբերող հարցեր: Հրանուշ Հակոբյանի հաղոր դմամբ` նիստին քննարկվել են գենդերային գործընկերության խմբի աշխատանքը, կին պատգամավորների 10-րդ հանդիպման արդյունքները, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի համաճարակի կանխարգելման հարցեր, հաջորդ տարի Քենիայում կայանալիք ՄՄ-ի 114-րդ վեհաժողովում կին խորհրդարանականների 11-րդ հանդիպման օրակարգի նախապատրաստման եւ այլ խնդիրներ:
Հրանուշ Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ Խաղաղության եւ միջազգային անվտանգության հարցերի հանձնաժողովում իրելույթը նվիրված է եղել հանրությանն անաչառ եւ օբյեկտիվ տեղեկություններ տրամադրելու` պատգամավորների եւ ԶԼՄ-ների դերակատարությանը, հատկապես զինված հակամարտության եւ ահաբեկչության դեմ պայքարում: Ադրբեջանի պատվիրակության կին անդամն իր ելույթում բարձրացրել է գրավյալ տարածքների, փախստականների, ենթադրյալ հայ ահաբեկիչների հարցը:
ՀՀ Աժ պատվիրակությունը մասնակցել է «Եվրասիա» աշխարհաքաղաքական խմբի նիստին, որի ժամանակ խմբի անդամները հանդիպել են Միջխորհր դարանական միության նախագահի թեկնածուների` Բելգիայի խորհրդարանի անդամ Վերսնիկի եւ Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Կազինիի հետ:
Միմյանց հետ խորհրդակցելուց հետո Պակիստանը, Հնդկաստանն ու Մեքսիկան համատեղ ներկայացրել են «Բնական աղետներ: Խորհրդարանների դերը կանխարգելման, վերականգնման, վերակառուցման եւ խոցելի խմբերի պաշտպանության գործում» հարցը, որն ընդունվել եւ քննարկվել է իբրեւ հրատապ հարց:
Հոկտեմբերի 18-ին տեղի է ունեցել Միության կին պատգամավորների հանդիպումը ԱՄ-ի նախագահի թեկնածուներ` Վերսնիկի ու Կազինիի հետ, որի ընթացքում թեկնածուներին իր հարցն է ուղղել նաեւ Հրանուշ Հակոբյանը` կանանց եւ երեխաների իրավունքների պաշտպանության, թրա ֆիքինգի, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի համար առաջարկված միջոցառումների մասին:
«Եվրասիա» աշխարհաքաղաքական խմբի գումարած նիստում քվեարկությամբ որոշվել է խմբի համակարգողի պարտականությունները դնել Բելառուսի պատգամավորական խմբի վրա:
Վեհաժողովի ընթացքում տիկին Հակոբյանը հանդիպել է Լատվիայի խորհրդարանի նախագահ Ինգրիդե Ուդրեի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Նորվեգիայի, Ճապոնիայի խորհրդարանների պատգամավորների հետ:
Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցել է նաեւ Միջխորհրդարանական միության եւ ՄԱԿ-ի Կանանց առաջխաղացման բաժնի կազմակերպած սեմինարին, որը նվիրված էր «Կանանց դեմ խտրականության վերացման բոլոր ձեւերի» կոնվենցիայի իրականացմանը, խորհրդարանների եւ պատգամավորների դերակատարությանը:
Միջխորհրդարանական միության նախագահ է ընտրվել Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Պիեռ Ֆերդինանդո Կազինին, որը երեք տարի կղեկավարի միությունը: Տեղեկացվեց, որ Միջխորհրդարանական միության հաջորդ` 114-րդ վեհաժողովը տեղի կունենա 2006թ. մայիսի 7-12-ը Քենիայի մայրաքաղաք Նայրոբիում:

24 октября состоялась пресс-конференция председателя Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи Грануш Акопян и депутата Алексана Карапетяна о проделанной работе делегации НС РА на 113-й ассамблее Межпарламентского Союза (МПС).
НС РА состоит членом МПС с 1995 г. МПС имеет три постоянные комиссии – Мира и международной безопасности, Стабильного развития, финансов и торговли, Демократии и прав человека. Действуют также временные комиссии, особого внимания достойна комиссия, координирующая деятельность женщин-парламентариев, которая состоит из 12 членов. Уже второй раз членом этого комитета является депутат НС, руководитель делегации НС Грануш Акопян.
Г-жа Акопян отметила, что в повестке дня ассамблеи были вопросы, касающиеся роли парламента и СМИ, информированности общественности, миграции и развития, важности гражданского общества. По сообщению г-жи Акопян, на заседании обсуждены работа группы гендерного партнерства, итоги 10-й встречи женщин-парламентариев, вопросы предупреждения эпидемии СПИД/ВИЧ, подготовки повестки дня 11-й встречи женщин-парламентариев на 114-й ассамблее МПС, намеченной на будущий год в Кении, и др.
Г-жа Акопян информировала, что ее выступление в Комиссии мира и международной безопасности было посвящено роли депутатов и   СМИ в предоставлении общественности беспристрастной и объективной информации, особенно о вооруженных конфликтах и   о борьбе с терроризмом. Женщина-член азербайджанской делегации подняла в своем выступлении вопрос об оккупированных территориях, беженцах, о якобы армянских террористах.
Делегация НС РА участвовала в заседании геополитической группы “Евразия”, в ходе которой члены группы встретились с кандидатами на пост председателя МПС – членом парламента Бельгии Версником и председателем Палаты представителей Италии Казини.
После взаимных консультаций Пакистан, Индия и Мексика совместно выдвинули вопрос “Природные катаклизмы. Роль парламентов в предупреждении, восстановлении и защите уязвимых групп”, который, как актуальный, был принят и обсужден.
18 октября состоялась встреча женщин-депутатов союза с кандидатами в председатели МПС Версником и Казини, во время которой свой вопрос задала им и г-жа Акопян – о предлагаемых мерах для защиты прав женщин и детей, борьбы с трафикингом, СПИД/ВИЧ.
На созванном группой “Евразия” заседании голосованием было решено возложить обязанности координатора группы на депутатскую группу Беларуси.
В ходе ассамблеи г-жа Акопян встретилась с председателем парламента Латвии И.Удре, депутатами России, Беларуси, Казахстана, Норвегии, Японии.
Грануш Акопян участвовала также в семинаре, организованном отделом выдвижения женщин МПС и ООН, который был посвящен реализации конвенции “О ликвидации всех форм дискриминации женщин”, роли парламентов и депутатов.
Председателем МПС избран председатель Палаты представителей Италии  Пьер Фердинандо Казини, который будет три года возглавлять союз. Было сообщено, что 114-я ассамблея состоится 7-12 мая 2006 г. в столице Кении Найроби.