ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպեց ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների եւ տեղահանված անձանց հարցերի հանձնաժողովի զեկուցող Փոլ Գավանին:
Ողջունելով հյուրին` Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծեց, որ հայկական կողմը մեծ կարեւորություն է տալիս ԵԽԽՎ-ին եւ բարձր է գնահատում այս կառույցում տեղի ունեցած քննարկումներն Արցախի ու հայ ռազմագերիների վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ կատարեց 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական հանցագործություններին, եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց վերադարձնելու` Ադրբեջանի պարտավորության չկատարմանը, պաշտոնական Բաքվի կողմից շարունակվող հայատյացության քաղաքականությանը, որի վերջին դրսեւորումներից մեկը տխրահռչակ պուրակի բացումն էր: Խորհրդարանի խոսնակը ներկայացրեց նաեւ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ տարածք ներխուժելու մասին տեղեկատվություն` հավելելով, որ վերջին օրերին Ադրբեջանում անցկացված զորավարժությունների մասին պատշաճ կարգով նախապես չի հայտարարվել, ինչն էլ միջազգային իրավունքի մեկ այլ կոպտագույն խախտում է:
Փոլ Գավանը շնորհակալություն հայտնեց Արարատ Միրզոյանին ընդունելության եւ իր փաստահավաք աշխատանքները Հայաստանում կազմակերպելու ուղղությամբ տրամադրած աջակցության համար եւ վստահեցրեց, որ նախապատրաստվող զեկույցը, որը պիտի ներկայացվի ԵԽԽՎ-ում, ամբողջությամբ արտացոլելու է առկա իրականությունը:
Արարատ Միրզոյանը ցավով փաստեց, որ ադրբեջանական կողմը խնդիրներ է ստեղծում զեկուցողի` Արցախ այցելության համար, ապա համոզմունք հայտնեց, որ ԵԽԽՎ տարածքում չեն կարող լինել գորշ գոտիներ եւ անհրաժեշտ է արցախահայերի իրավունքների խախտմանը ծանոթանալ հենց տեղում:
Ի պատասխան Փոլ Գավանի հարցին` Ազգային ժողովի նախագահը նշեց, որ հայկական կողմը հակամարտության վերջնական կարգավորումը տեսնում է միջազգային մանդատ ունեցող միակ ֆորմատի` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը կվերադարձնի բոլոր հայ ռազմագերիներին եւ այլ պահվող անձանց, դուրս կբերի զինված ուժերը Հայաստանի տարածքից եւ վերջ կտա իրականացվող հայատյաց քաղաքականությանը:

Председатель НС А.Мирзоян встретился с докладчиком Комиссии ПАСЕ по миграции, беженцам и перемещенным лицам Полом Гаваном.
Приветствуя гостя, спикер НС подчеркнул, что армянская сторона придает большое значение ПАСЕ и высоко ценит проведенные в этой структуре обсуждения по Арцаху и армянским военнопленным.
А.Мирзоян затронул военные преступления, совершенные Азербайджаном в ходе 44-дневной войны, невыполнение Азербайджаном обязательства по трехстороннему заявлению о возвращении военнопленных и других удерживаемых лиц, проводимую официальным Баку антиармянскую политику, одним из последних проявлений которой было открытие печально известного парка. Спикер парламента также представил информацию о вторжении азербайджанских вооруженных сил на территорию Республики Армения, добавив, что недавние военные учения в Азербайджане не были должным образом заранее объявлены, свидетельствуя   еще об одном грубейшем нарушении международного права.
Пол Гаван, поблагодарив А.Мирзояна за прием и поддержку в организации его работы по сбору фактов в Армении, заверил, что подготавливаемый к представлению в ПАСЕ доклад полностью отразит существующую реальность.
А.Мирзоян с сожалением констатировал, что азербайджанская сторона создает проблемы для визита докладчика в Арцах, затем выразил убеждение, что на пространстве ПАСЕ не может быть «серых зон» и необходимо на месте ознакомиться с нарушением прав арцахских армян.
Отвечая на вопрос коллеги, спикер НС отметил, что окончательное урегулирование конфликта армянская сторона видит в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ – единственного   имеющего международный мандат формата, после того, как Азербайджан вернет всех армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, выведет свои вооруженные силы с территории Армении и положит конец проводимой антиармянской политике.