Ֆիզիկայի հանրապետական օլիմպիադայի հաղթողներն են: Նրանց նույնպես բազմաթիվ երեխաների նման հետաքրքրել են բնության տարբեր երեւույթների առաջացման պատճառները: Ու հենց այդ ինչուների պատասխաններն ուսումնասիրելու ակնկալիքով էլ սկսել են ուսումնասիրել ֆիզիկան:
Հանրապետական օլիմպիադայի հաղթողներին մայիսի 21-ին Ազգային ժողով է հրավիրել Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Երկրի օրենսդիր մարմնի աշխատանքներին ծանոթանալուց հետո աշակերտներն այցելեցին խորհրդարանի թանգարան, ապա` գրադարան:
Ազգային ժողովի պատմության մանրամասները ներկայացնելուց հետո պատգամավորը նրանց հրավիրեց Երեւանի պետական համալսարան:
Մայր բուհում նրանց սպասում էր Ֆիզիկայի ֆակուլտետի դեկանը` պրոֆեսոր Ռաֆիկ Հակոբյանը: Ֆակուլտետի երկարամյա ու բեղուն գործունեությանը ծանոթացնելուց հետո պրոֆեսորը հույս հայտնեց, որ դպրոցականները հետ են դառնալու ֆակուլտետ արդեն իբրեւ ուսանող:
Ապագա ուսանողները շրջեցին ֆակուլտետի ամբիոններում, եղան տարբեր լաբորատորիաներում: Այնուհետեւ այցելեցին 1943 թվականին հիմնադրված Ալիխանյանի անվան Ազգային գիտական լաբորատորիա:

The winners of the Republican Olympiad of Physics are in parliament. They were also interested like numerous children in the causes of originating different phenomena of nature. And with the expectation of studying the answers to all those why questions they began learning physics.
On May 21, the Deputy Chair of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Hovhannes Hovhannisyan invited the winners of the Republican Olympiad to the National Assembly.
After getting acquainted with the works of the legislative body of the country the pupils visited the museum of the parliament, then – the library.
After presenting the details of the history of the National Assembly, the MP invited them to Yerevan State University.
The Dean of the Faculty of Physics, Professor Rafik Hakobyan was waiting for them in the Alma Mater. After introducing them with the long lasting and fruitful activities of the Faculty the Professor expressed hope that the schoolchildren would go back to the Faculty as students.
The future students took a tour in the Chairs of the Faculty, had been in different laboratories. Afterwards they visited Alikhanian National Scientific Laboratory founded in 1943.