Ֆիզիկայի հանրապետական օլիմպիադայի հաղթողներն են: Նրանց նույնպես բազմաթիվ երեխաների նման հետաքրքրել են բնության տարբեր երեւույթների առաջացման պատճառները: Ու հենց այդ ինչուների պատասխաններն ուսումնասիրելու ակնկալիքով էլ սկսել են ուսումնասիրել ֆիզիկան:
Հանրապետական օլիմպիադայի հաղթողներին մայիսի 21-ին Ազգային ժողով է հրավիրել Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Երկրի օրենսդիր մարմնի աշխատանքներին ծանոթանալուց հետո աշակերտներն այցելեցին խորհրդարանի թանգարան, ապա` գրադարան:
Ազգային ժողովի պատմության մանրամասները ներկայացնելուց հետո պատգամավորը նրանց հրավիրեց Երեւանի պետական համալսարան:
Մայր բուհում նրանց սպասում էր Ֆիզիկայի ֆակուլտետի դեկանը` պրոֆեսոր Ռաֆիկ Հակոբյանը: Ֆակուլտետի երկարամյա ու բեղուն գործունեությանը ծանոթացնելուց հետո պրոֆեսորը հույս հայտնեց, որ դպրոցականները հետ են դառնալու ֆակուլտետ արդեն իբրեւ ուսանող:
Ապագա ուսանողները շրջեցին ֆակուլտետի ամբիոններում, եղան տարբեր լաբորատորիաներում: Այնուհետեւ այցելեցին 1943 թվականին հիմնադրված Ալիխանյանի անվան Ազգային գիտական լաբորատորիա:

Они победители Республиканской олимпиады по физике. Как и многих детей, их интересовали причины различных природных явлений. И в ожидании ответов на свои вопросы школьники  начали изучать физику.
21 мая победителей олимпиады пригласил в парламент заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта О.Ованнисян.
Ознакомившись с работой законодательного органа, учащиеся   также посетили музей и библиотеку парламента.
Представив подробно историю Национального Собрания, депутат пригласил их в Ереванский государственный университет (ЕГУ).
В ЕГУ их встретил декан физического факультета профессор Р.Акопян. Ознакомив гостей с многолетней и плодотворной деятельностью факультета, он выразил надежду, что школьники вернутся на факультет уже студентами.