Մայիսի 25-ին ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ   քննարկեց  ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի  նախագիծը` կից փաթեթով: ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը հայտնեց, որ նախագծի նպատակը  ավտոմեքենաների շուկայում Trade-in համակարգի ներդրման համար անհրաժեշտ հարկային միջավայրի ձեւավորումն է:
Ներկայում Trade-in համակարգի շրջանակներում ավտոարտադրողների պաշտոնական ներկայացուցչի կողմից անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձանցից ավտոմեքենաներ ձեռք բերելու եւ հետագայում այլ անձանց վաճառելու դեպքում ավտոարտադրողների պաշտոնական ներկայացուցիչները զրկվում են ԱԱՀ-ի գծով հաշվանցումներ կատարելու հնարավորությունից, իսկ այդ գործարքից ԱԱՀ-ով հարկման բազան հաշվարկվում է ավտոմեքենայի վաճառքի ամբողջ արժեքից: Մյուս կողմից, նշյալ տնտեսավարող սուբյեկտների մոտ առաջանում է ֆիզիկական անձանց վճարվող եկամուտներից որպես հարկային գործակալ եկամտային հարկ հաշվարկելու եւ պետական բյուջե վճարելու պարտավորություն, որն ուղղակիորեն ազդում է հետագայում այդ ավտոմեքենայի վաճառքի գնի վրա` խոչընդոտելով համակարգի զարգացումը: Կառավարությունն   ակնկալում է, որ փաթեթի ընդունումը  կվերացնի Trade-in համակարգի զարգացումը խոչընդոտող հարկային կարգավորումները:
Արման Պողոսյանի  տեղեկացմամբ` «Լիցենզավորման մասին» օրենքում  կատարվող լրացմամբ տարեկան տուրքը 2022 թվականին կկազմի 1 մլն դրամի, իսկ հետագա տարիներին` 2 մլն դրամի չափով: Փոխնախարարը սակայն դժվարացավ նշել, թե պետբյուջեի հարկային եկամուտներն այս փոփոխության արդյունքում  ինչ չափով կհամալրվեն:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագծին դրական եզրակացություն է տվել: Հարակից զեկուցող Ծովինար Վարդանյանի խոսքով` նախագծի ընդունմամբ քաղաքացիներն առավել քաղաքակիրթ պայմաններում կկարողանան թարմացնել իրենց ավտոմեքենաները` վաճառելով  դրանք լիցենզավորված ավտոսրահներին եւ ձեռք բերելով նոր շարժական գույք:    Սահմանափակում չկա նաեւ ավտոմեքենաների մակնիշների վերաբերյալ. ավտոսրահին հանձնելով որեւէ մակնիշի ավտոմեքենա` հնարավոր կլինի ձեռք բերել այլ մակնիշի շարժական գույք:

On May 25, the RA National Assembly debated in the first reading the draft law on Making Addenda to the RA Tax Code with the enclosed package. The RA Deputy Minister of Finance Arman Poghosyan has informed that the aim of the draft is to create the necessary tax environment for the investment of the Trade-in system in the car market.
At present, in case of purchasing cars from individuals who are not sole proprietors by the official representative of the car manufacturers in the frameworks of the Trade-in system and later selling them to other persons, the official representatives of the car manufacturers are deprived of the opportunity to make VAT deductions, and from that transaction the VAT tax base is calculated from the total cost of selling the car. On the other hand, the mentioned economic entities have an obligation to calculate the income tax from the incomes paid to the individuals as a tax agent and to pay it to the state budget which directly affects the selling price of the car in future, impeding the development of the system. The Government expects that the adoption of the package will eliminate tax regulations impeding the development of the Trade-in system.
As Arman Poghosyan has informed, the annual duty will be 1mln AMD in 2022, and in the following years – 2mln AMD by making addendum to the Law on License. However, it was difficult for the Deputy Minister to note to what extent the tax revenues of the state budget will be replenished as a result of this change. The NA Standing Committee on Economic Affairs endorsed the draft law. According to the co-rapporteur Tsovinar Vardanyan, the citizens will be able to upgrade their cars in more civilized conditions by the adoption of the draft, selling them to the licensed car saloons and acquiring new movable property. There is no restriction on car brands: by handing over a car of any brand to the car saloon, it will be possible to purchase other brand of moveable property.